• Γαστροσκόπηση
  • Υποβλήθηκε 20/09/2023

Καλησπέρα. Μπορεί να θεραπευτεί πλήρως η ατροφική γαστρίτιδα; και εάν ξανά κολλάει το ελικοβακτηρίδιο του πυλωρού. Ευχαριστώ.

4 ειδικοί απάντησαν

  • Εάν αναφέρεσθε σε ατροφική γαστρίτιδα εξαιτίας του ελικοβακτηριδίου, μελέτες έδειξαν πως μπορεί, τουλάχιστον, να βελτιωθεί (ανάλογα με τον βαθμό της).

    Το ελικοβακτηρίδιο μπορεί να ξανακολλήσει.
    Εάν εσείς είχατε κι εκριζώθηκε με αγωγή (πρέπει να γίνει επιβεβαίωση εκριζώσεως στους 2-2,5 μήνες) αλλά δεν ελέγθηκε ταυτόχρονα ο σύντροφός σας μην έχει κι αυτός/ή, τότε είναι πιθανό να ξανακολλήσετε από εκείνον/η. Το ελικοβακτηρίδιο μεταδίδεται μέσω του στόματος.
    Αν δεν ρωτήσατε αυτά τα πράγματα τον γαστρεντερολόγο σας, συζητήστε μαζί του γιατί υπάρχουν λεπτομέρειες που πρέπει να εξηγηθούν.
    Εάν απλά πήγατε για γαστροσκόπηση σε κά
    ... Διάβασε περισσότερα

    Ζώγας Νικόλαος

    Γαστρεντερολόγος

    Καλλιθέα

  • Το ελικοβακτηρίδιο μπορεί σε σπάνιες περιπτώσεις να το ξανακολλήσει κάποιος.
    Υπάρχουν 2 τύποι ατροφικής γαστρίτιδας με διαφορετική εξέλιξη. Ο ένας τύπος σε ορισμένες περιπτώσεις θεραπεύεται, ο άλλος ποτέ.

    Οικονόμου Γεώργιος

    Γαστρεντερολόγος

    Μαρούσι

  • H ατροφική γαστρίτιδα δεν μπορεί να θεραπευτεί. Η πιθανότητα επαναλοίμωξης από ελικοβακτηρίδιο είναι εξαιρετικά μικρή

    Κουμούτσος Ιωάννης

    Γαστρεντερολόγος

    Νέα Ερυθραία

  • Δυσκολα,αλλα μπορει να ξανακολλησει καποιος ,αλλο στελεχος του ελικοβακτηριδιου (κατω απο 6-7% οι πιθανοτητες στο υπολοιπο της ζωης μας).Ατροφικη γαστριτιδα ,αναλογως αν ειναι περιβαλλοντικου τυπου (εχει να κανει με διατροφη) υποχωρει. Αντιθετα η αυτοανοσου τυπου θελει συχνη παρακολουθηση με Γαστροσκοπηση και συγκεκριμενη χρονια θεραπεια.

    Σεβαστόπουλος Σταύρος

    Γαστρεντερολόγος