• Εμμηνόπαυση
  • Υποβλήθηκε 05/12/2022

Θέλω να μείνω έγκυος είμαι 48 ετών χωρίς περίοδο όμως με μεγάλη όρεξη για σεξ με το σύντροφό μου

21 ειδικοί απάντησαν

  • Ευχές για ευχάριστο αποτέλεσμα.......
    Χρειάζεται περισσότερη ανάγκη ελέγχου

    Μήτσης Αντώνης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Άγιος Δημήτριος

  • Είναι δύσκολο να επιτευχθεί εγκυμοσύνη αυτόματα σε αυτή την ηλικία. Ποσο μαλλον εαν ειστε σε εμμηνόπαυση. Το πιθανότερο είναι να χρειαστεί εξωσωματική γονιμοποίηση με ωάρια δότριας.

    Κατσανδρής Λεωνίδας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Γλυφάδα

  • Εάν η περίοδος έχει σταματήσει για πάνω από ένα χρόνο, έχετε μπεί σε εμμηνόπαυση. Ο μοναδικός τρόπος που μπορεί να επιτευχθεί εγκυμοσύνη σε αυτή την περίπτωση είναι με εξωσωματική γονιμοποίηση με δωρεά ωραρίου

    Κουμπλής Μιλτιάδης (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπερα. Αν εισαστε σε εμμηνοπαυση ειναι αδυνατον να μεινετε εγκυος χωρις εξωσωματικη-- που και παλι σιγουρη δεν ειναι.--η ορεξη για σεξ δεν εχει σημασια.

    Ντόκολας Δημήτριος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Φιλαδέλφεια

  • Ο κύκλος μιας γυναίκας μετριέται από την πρώτη μέρα της περιόδου της μέχρι την πρώτη μέρα της επόμενης περιόδου. Κατά μέσο όρο, ο κύκλος της γυναίκας είναι 28 με 32 μέρες, αλλά μερικές γυναίκες έχουν πολύ μικρότερους ή πολύ μεγαλύτερους κύκλους. Η μέρα της ωορρηξίας συνήθως είναι 12-16 μέρες πριν την έναρξη της επόμενης περιόδου. Αυτό το διάστημα είναι που ονομάζουμε «γόνιμες μέρες», γιατί μεγαλώνει η πιθανότητα σύλληψης αν υπάρξει σεξουαλική επαφή τις μέρες αυτές. Η μέρα της ωορρηξίας δεν είναι σταθερή σε κάθε κύκλο. Γι’αυτό είναι σημαντικό να παρακολουθείτε το κύκλο σας. Εάν δεν έχετε κύκλο ή αλλιώς περίοδο θα ήταν καλό να κάνετε ... Διάβασε περισσότερα

    Τριάντη Βασιλική

    Ενδοκρινολόγος- Διαβητολόγος - Ιατρός Μεταβολισμού

    Χαλάνδρι

  • Σε αυτήν την ηλικία οι πιθανότητες αυτόματης εγκυμοσύνης είναι πολύ μικρές

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Χρειαζεται να κανετε ορμονικες εξετασειες και μια συναντηση με γυναικολογο

    Μπεραρντέλλι Ρίτα

    Ενδοκρινολόγος - Διαβητολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Η libido-σεξουαλική διάθεση δεν έχει να κάνει με τη γονιμότητα-ικανότητα τεκνοποίησης μιας γυναίκας. Πρέπει να συμβουλευτείτε γυναικολόγο που ασχολείται με την υποβοηθούμενη αναπαραγωγή για τις επιλογές που έχετε.

    Dr. Αναματερού Χρυσάνθη

    Ενδοκρινολόγος - Διαβητολόγος

    Μαρούσι

  • Η απουσία περιόδου υποδηλώνει απουσία ωορρηξίας οπότε η φυσική σύλληψη δε μπορεί να επιτευχθεί.

    Κλεάνθης Χρήστος

    Consultant in Reprodructive Medicine Care Fertility, London, UK-Γυναικολόγος Αναπαραγωγής

    Μαρούσι

  • Η αμηνορροια που έχετε είναι τους τελευταίους έξι μήνες? Αν ναι.εχετε κάνει εξετάσεις αιματος για να δείτε πως λειτουργούν οι ωοθήκες σας? Αν είστε δηλαδή στην κλιμακτήριο?

    Αθανασάκη Άννα

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Χαλκίδα

  • Θα πρέπει να κάνετε μια σειρά από εξετάσεις πρώτα, αφού ελεγχθείτε από γυναικολόγο.

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Τα τελευταία χρόνια ολοένα και περισσότερα ζευγάρια καταφεύγουν στη λύση της δωρεάς ωαρίων προκειμένου να καταφέρουν να γίνουν γονείς. Αν και πρόκειται για μία επιλογή η οποία συνοδεύεται από αρκετό σκεπτικισμό και ηθικά διλήμματα, εντούτοις, για ορισμένες περιπτώσεις, θα μπορούσε να αποτελεί το “gold standard”.
    Η δωρεά ωαρίων είναι η δωρεά γενετικού υλικού σε ένα ζευγάρι από μία άλλη γυναίκα με σκοπό την τεκνοποίηση. Είναι λοιπόν η λύση του προβλήματος υπογονιμότητας για γυναίκες σε προχωρημένη ηλικία ή με χαμηλή ποιότητα ωαρίων. Το παιδί θα έχει το γενετικό υλικό του ενός γονέα, όμως θα κυοφορηθεί και γεννηθεί από τη φυσική του μητέρα,
    ... Διάβασε περισσότερα

    Ρώτας Μιχάλης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Σμύρνη

  • Οι πιθανότητες να μείνει έγκυος μια γυναίκα στην εμμηνόπαυση με φυσική συλληψη, είναι ανύπαρκτες. Ομως υπάρχει πάντα η επιλογή των δανεικών ωαρίων.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα

  • Θα πρεπει να καταφυγετε σε εξωσωματικη με ωαρια δοτριας εφοσον συμφωνει και ο συζυγος σας

    Ρήγος Ιωάννης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Χαϊδάρι

  • Αυτή η ηλικία μας δυσκολεύει στο να βρούμε καλής ποιότητας ωοθυλάκια αν έχει σταματήσει η περίοδός και αν ορμονικός έλεγχος είναι ανεβασμένες οι ορμόνες τότε είναι πολύ δύσκολο να συμβεί αυτό παρά μόνο με εξωσωματική και με προϋποθέσεις

    Σαββούρας Οδυσσέας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Παλαιό Φάληρο

  • Μετά τα 42 έτη ο μόνος τρόπος είναι με δωρεά ωαρίων και εξωσωματική γονιμοποίηση

    Αμπατζή Χριστίνα

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Θεσσαλονίκη

  • Χωρίς περίοδο δεν μπορείτε να μείνετε εγκυος

    Αϊνατζόγλου Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Θεσσαλονίκη

  • Από τη στιγμή που δεν έχετε περίοδο σημαίνει ότι είστε σε εμμηνόπαυση. Για την ακρίβεια, η εμμηνόπαυση είναι μια διάγνωση που τίθεται εκ των υστέρων- πρέπει να μην υπάρχει έμμηνος ρύση για διάστημα τουλάχιστον 6 μηνών, καθώς γυναίκες που είναι σε προεμμηνόπαυση μπορεί να έχουν περίοδο κάθε 2, 3 ή 4 μήνες, στην πορεία προς την τελική διακοπή της που σηματοδοτεί την εμμηνόπαυση. Στη φάση αυτή η σύλληψη με φυσικό τρόπο είναι αδύνατη. Μια γυναίκα όμως στα 48 μπορεί σήμερα να επιτύχει σύλληψη με κάποια μέθοδο υποβοηθούμενης αναπαραγωγής, όπως η δωρεά ωαρίων

    Δρ Λάμπος Γεώργιος

    Μαιευτήρας - Χειρουργός Γυναικολόγος - Ειδικός Υποβοηθούμενης Αναπαραγωγής

    Περιστέρι

  • Μπορείτε να απευθυνθείτε σε ειδικούς υποβοηθούμενης αναπαραγωγής για να ενημερωθείτε. Η επιτυχία εγκυμοσύνης είναι πολυπαραγοντικη και η σωστή ενημέρωση το μεγαλύτερο «όπλο» σας.

    Παυλίδη Όλγα

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλαμαριά

  • Καλό θα ήταν να κάνετε ορμονικό έλεγχο να δούμε την κατάσταση του αναπαραγωγικού σας συστήματος για να δούμε πώς θα επιτύχουμε την κύηση.

    Παπαρώδης Ρόδης

    Ενδοκρινολόγος

    Πάτρα

  • Αγαπητή φίλη.
    Η εμπειρία μας λέει μόνο με δανεικά ωάρια.
    Π.Κ.

    Κοφινάκος Παναγιώτης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Περιστέρι