• Menopause
  • Submitted on 05/12/2022

Θέλω να μείνω έγκυος είμαι 48 ετών χωρίς περίοδο όμως με μεγάλη όρεξη για σεξ με το σύντροφό μου

21 specialists answered

  • Ευχές για ευχάριστο αποτέλεσμα.......
    Χρειάζεται περισσότερη ανάγκη ελέγχου

    Mitsis Antonis

    Gynecologist - Obstetrician

    Agios Dimitrios

  • Είναι δύσκολο να επιτευχθεί εγκυμοσύνη αυτόματα σε αυτή την ηλικία. Ποσο μαλλον εαν ειστε σε εμμηνόπαυση. Το πιθανότερο είναι να χρειαστεί εξωσωματική γονιμοποίηση με ωάρια δότριας.

    Katsandris Leonidas

    Gynecologist - Obstetrician

    Glyfada

  • Εάν η περίοδος έχει σταματήσει για πάνω από ένα χρόνο, έχετε μπεί σε εμμηνόπαυση. Ο μοναδικός τρόπος που μπορεί να επιτευχθεί εγκυμοσύνη σε αυτή την περίπτωση είναι με εξωσωματική γονιμοποίηση με δωρεά ωραρίου

    Koumplis Miltiadis (Deactivated account)

    Gynecologist - Obstetrician

    Thessaloniki

  • Καλησπερα. Αν εισαστε σε εμμηνοπαυση ειναι αδυνατον να μεινετε εγκυος χωρις εξωσωματικη-- που και παλι σιγουρη δεν ειναι.--η ορεξη για σεξ δεν εχει σημασια.

    Ntokolas Dimitrios

    Gynecologist - Obstetrician

    Nea Filadelfia

  • Ο κύκλος μιας γυναίκας μετριέται από την πρώτη μέρα της περιόδου της μέχρι την πρώτη μέρα της επόμενης περιόδου. Κατά μέσο όρο, ο κύκλος της γυναίκας είναι 28 με 32 μέρες, αλλά μερικές γυναίκες έχουν πολύ μικρότερους ή πολύ μεγαλύτερους κύκλους. Η μέρα της ωορρηξίας συνήθως είναι 12-16 μέρες πριν την έναρξη της επόμενης περιόδου. Αυτό το διάστημα είναι που ονομάζουμε «γόνιμες μέρες», γιατί μεγαλώνει η πιθανότητα σύλληψης αν υπάρξει σεξουαλική επαφή τις μέρες αυτές. Η μέρα της ωορρηξίας δεν είναι σταθερή σε κάθε κύκλο. Γι’αυτό είναι σημαντικό να παρακολουθείτε το κύκλο σας. Εάν δεν έχετε κύκλο ή αλλιώς περίοδο θα ήταν καλό να κάνετε ... Read more

    Trianti Vasiliki MD, MSc, PhD

    Ενδοκρινολόγος- Διαβητολόγος - Ιατρός Μεταβολισμού

    Chalandri

  • Σε αυτήν την ηλικία οι πιθανότητες αυτόματης εγκυμοσύνης είναι πολύ μικρές

    Surios Konstantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Ilisia

  • Χρειαζεται να κανετε ορμονικες εξετασειες και μια συναντηση με γυναικολογο

    Μπεραρντέλλι Ρίτα

    Ενδοκρινολόγος - Διαβητολόγος

    Thessaloniki

  • Η libido-σεξουαλική διάθεση δεν έχει να κάνει με τη γονιμότητα-ικανότητα τεκνοποίησης μιας γυναίκας. Πρέπει να συμβουλευτείτε γυναικολόγο που ασχολείται με την υποβοηθούμενη αναπαραγωγή για τις επιλογές που έχετε.

    Anamaterou Hrysanthi

    Ενδοκρινολόγος - Διαβητολόγος

    Marousi

  • Η απουσία περιόδου υποδηλώνει απουσία ωορρηξίας οπότε η φυσική σύλληψη δε μπορεί να επιτευχθεί.

    Κλεάνθης Χρήστος

    Consultant in Reprodructive Medicine Care Fertility, London, UK-Γυναικολόγος Αναπαραγωγής

    Marousi

  • Η αμηνορροια που έχετε είναι τους τελευταίους έξι μήνες? Αν ναι.εχετε κάνει εξετάσεις αιματος για να δείτε πως λειτουργούν οι ωοθήκες σας? Αν είστε δηλαδή στην κλιμακτήριο?

    Athanasaki Anna

    Gynecologist - Obstetrician

    Chalkida

  • Θα πρέπει να κάνετε μια σειρά από εξετάσεις πρώτα, αφού ελεγχθείτε από γυναικολόγο.

    Hatzidaki Valy

    Gynecologist - Obstetrician

    Neo Psychiko

  • Τα τελευταία χρόνια ολοένα και περισσότερα ζευγάρια καταφεύγουν στη λύση της δωρεάς ωαρίων προκειμένου να καταφέρουν να γίνουν γονείς. Αν και πρόκειται για μία επιλογή η οποία συνοδεύεται από αρκετό σκεπτικισμό και ηθικά διλήμματα, εντούτοις, για ορισμένες περιπτώσεις, θα μπορούσε να αποτελεί το “gold standard”.
    Η δωρεά ωαρίων είναι η δωρεά γενετικού υλικού σε ένα ζευγάρι από μία άλλη γυναίκα με σκοπό την τεκνοποίηση. Είναι λοιπόν η λύση του προβλήματος υπογονιμότητας για γυναίκες σε προχωρημένη ηλικία ή με χαμηλή ποιότητα ωαρίων. Το παιδί θα έχει το γενετικό υλικό του ενός γονέα, όμως θα κυοφορηθεί και γεννηθεί από τη φυσική του μητέρα,
    ... Read more

    Rotas Mihalis

    Gynecologist - Obstetrician

    Nea Smirni

  • Οι πιθανότητες να μείνει έγκυος μια γυναίκα στην εμμηνόπαυση με φυσική συλληψη, είναι ανύπαρκτες. Ομως υπάρχει πάντα η επιλογή των δανεικών ωαρίων.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Gynecologist - Obstetrician

    Kallithea

  • Θα πρεπει να καταφυγετε σε εξωσωματικη με ωαρια δοτριας εφοσον συμφωνει και ο συζυγος σας

    Ρήγος Ιωάννης

    Gynecologist - Obstetrician

    Chaidari

  • Αυτή η ηλικία μας δυσκολεύει στο να βρούμε καλής ποιότητας ωοθυλάκια αν έχει σταματήσει η περίοδός και αν ορμονικός έλεγχος είναι ανεβασμένες οι ορμόνες τότε είναι πολύ δύσκολο να συμβεί αυτό παρά μόνο με εξωσωματική και με προϋποθέσεις

    Savvouras Odysseas

    Gynecologist - Obstetrician

    Palaio Faliro

  • Μετά τα 42 έτη ο μόνος τρόπος είναι με δωρεά ωαρίων και εξωσωματική γονιμοποίηση

    Ampatzi Hristina

    Gynecologist - Obstetrician

    Thessaloniki

  • Χωρίς περίοδο δεν μπορείτε να μείνετε εγκυος

    Ainatzoglou Konstantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Thessaloniki

  • Από τη στιγμή που δεν έχετε περίοδο σημαίνει ότι είστε σε εμμηνόπαυση. Για την ακρίβεια, η εμμηνόπαυση είναι μια διάγνωση που τίθεται εκ των υστέρων- πρέπει να μην υπάρχει έμμηνος ρύση για διάστημα τουλάχιστον 6 μηνών, καθώς γυναίκες που είναι σε προεμμηνόπαυση μπορεί να έχουν περίοδο κάθε 2, 3 ή 4 μήνες, στην πορεία προς την τελική διακοπή της που σηματοδοτεί την εμμηνόπαυση. Στη φάση αυτή η σύλληψη με φυσικό τρόπο είναι αδύνατη. Μια γυναίκα όμως στα 48 μπορεί σήμερα να επιτύχει σύλληψη με κάποια μέθοδο υποβοηθούμενης αναπαραγωγής, όπως η δωρεά ωαρίων

    Λάμπος Γεώργιος

    Μαιευτήρας - Χειρουργός Γυναικολόγος - Ειδικός Υποβοηθούμενης Αναπαραγωγής

    Peristeri

  • Μπορείτε να απευθυνθείτε σε ειδικούς υποβοηθούμενης αναπαραγωγής για να ενημερωθείτε. Η επιτυχία εγκυμοσύνης είναι πολυπαραγοντικη και η σωστή ενημέρωση το μεγαλύτερο «όπλο» σας.

    Παυλίδη Όλγα

    Gynecologist - Obstetrician

    Kalamaria

  • Καλό θα ήταν να κάνετε ορμονικό έλεγχο να δούμε την κατάσταση του αναπαραγωγικού σας συστήματος για να δούμε πώς θα επιτύχουμε την κύηση.

    Paparodis Rodis

    Endocrinologist

    Patras

  • Αγαπητή φίλη.
    Η εμπειρία μας λέει μόνο με δανεικά ωάρια.
    Π.Κ.

    Panagiotis Kofinakos

    Gynecologist - Obstetrician

    Peristeri