• Εμμηνόπαυση
  • Υποβλήθηκε 24/01/2023

καλησπέρα σας είμαι 50 χρωνον και ε δω και 3 μήνες εχω μπει στην κλιμακτήριο υπάρχει περίπτωση να μείνει εγκυος

17 ειδικοί απάντησαν

  • Αν είστε στην φυσιολογική (ηλικιακά )εμμηνόπαυση ( ένας χρόνος χωρίς περίοδο), δεν είναι εφικτή η κύηση με φυσικό τρόπο

    Ρετσιάνης Θωμάς

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Λάρισα

  • Το πιό πιθανόν όχι.

    Ανδριώτη Λιλιάνα

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Ερυθραία

  • Εάν δεν έχουν κλείσει 12 μήνες χωρίς περίοδο η απάντηση είναι ναι αν και με ελαχιστότατες πιθανότητες αλλά όχι μηδενικές

    Σημαιάκης Γεώργιος

    Ενδοκρινολόγος - Διαβητολόγος

    Χολαργός

  • Κλείστε ενα ραντεβού για ενδοκολπικό υπερηχογράφημα ,ορμονικό έλεγχο & συμβουλευτική για την περαιτέρω αντιμετώπιση

    Αρβανίτης Γεώργιος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Μαρούσι

  • Εφόσον βλέπετε περίοδο υπάρχει μια εξαιρετικά μικρή πιθανότητα.

    Κατσανδρής Λεωνίδας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Γλυφάδα

  • Καλημερα, ναι υποαρχει περιπτωση, καλυτερα να ειστε προσεπτικη ακομα.

    Μπεραρντέλλι Ρίτα

    Ενδοκρινολόγος - Διαβητολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Όταν λέτε ότι έχετε μπει στην κλιμακτήριο εννοείται ότι η τελευταία σας περίοδος ήταν πριν 3 μήνες? Πριν την τελική διακοπή της περιόδου υπάρχει περίπτωση να παρατηρείται περίοδος ακόμα και 6 μήνες ή και παραπάνω από την τελευταία. Αυτό σημαίνει ότι αν και πολύ σπάνιο είναι δυνατό να μείνετε έγκυος αν πχ κάνετε μία ωορρηξία μετά την τελευταία σας περίοδο (επαναλαμβάνω βέβαια ότι αυτό δεν είναι συχνό

    Κανελλοπούλου Σοφία

    Ενδοκρινολόγος

    Άγιοι Ανάργυροι

  • Δύσκολα, αλλά δεν είναι ανέφικτο.

    Παπαρώδης Ρόδης

    Ενδοκρινολόγος

    Πάτρα

  • Καλημέρα,
    πρέπει καταρχάς να γίνει ένας ορμονικός έλεγχος να δούμε που βρισκόμαστε.

    Καραμπότσης Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πατήσια

  • Καλημέρα σας για να πούμε ότι μπαίνουμε στην εμμηνόπαυση χρειάζεται ένα χρόνο να μην έχουμε περίοδο αλλά βάσει ηλικίας η πιθανότητα είναι εξαιρετικά μικρή

    Σαββούρας Οδυσσέας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Παλαιό Φάληρο

  • Πολυ- πολυ δυσκολο, θα ελεγα αδυνατον.

    Ντόκολας Δημήτριος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Φιλαδέλφεια

  • Καλησπέρα, θεωρούμε ότι μια γυναίκα είναι στην εμμηνόπαυση όταν έχει έναν χρόνο να της έρθει περίοδος. Οπότε αν και πολύ δύσκολο, υπάρχει μια πιθανότητα.

    Καρτσιούνης Βασίλειος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πυλαία

  • Στην περίπτωση που μπήκατε στην κλιμακτήριο, έχετε καποιες πιθανότητες να μείνετε έγκυος, μέσω υποβοηθούμενης αναπαραγωγής. Θα πρέπει να γίνουν θεραπείες με χορήγηση ορμονών, πιθανώς να πρέπει να γίνει μεσοθεραπεία με PRP στις ωοθήκες. καλύτερες πιθανότητες θα έχετε, εαν μετά απο αυτά, χρησιμοποιήσετε δανεικα ωάρια. Επίσης, θα πρέπει να ελεγχθεί και το σπέρμα του συντρόφου.

    Δρ. Καρακαλπάκης Δευκαλίων

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Αμπελόκηποι

  • λογικα οχι, αρκει να κανετε 1 ελεγχο

    Καραμούζης Ιωάννης

    Ενδοκρινολόγος

    Καλαμαριά

  • Γειά σας, η πιθανότητα είναι πολύ μικρή αλλά όχι αδύνατον.

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Καλημέρα σας
    Είναι εξαιρετικά απίθανο. Ωστόσο, καμιά φορά και το απίθανο συμβαίνει. Γι αυτό καλό είναι να χρησιμοποιείτε κάποιο μέσο αντισύλληψης (όπως προφυλακτικό) έως ότου περάσει ένας χρόνος από την τελευταία περίοδο.

    Τζαχρήστα Ελένη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα σας, οι πιθανότητες να μείνετε έγκυος με φυσικό τρόπο σε αυτή την ηλικία είναι εξαιρετικά μικρές.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα