• Εμμηνόπαυση
  • Υποβλήθηκε 04/01/2023

Είναι φυσιολογικό να εμφανιστεί περίοδος μετά από διακοπή διάρκειας14 μηνων;;;

18 ειδικοί απάντησαν

  • Χρειάζεται άμεσος γυναικολογικός έλεγχος

    Ρετσιάνης Θωμάς

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Λάρισα

  • Κλαησπερα. Καμια φορα μπορει να συμβει. Ομως θα πρεπει οπωσδηποτε να κανετε εναν γυναικολογικο ελεγχο για να αποκλειστουν παθολογικες καταστασεις

    Ηλιοπούλου Αμαλία

    Ενδοκρινολόγος

    Κολωνάκι

  • Εξαρτάται από την ηλικία, το προηγούμενο ιστορικό και πιθανά άλλα προβλήματα.

    Τζαβές Ιωάννης

    Ενδοκρινολόγος

    Νέα Ιωνία

  • Μπορεί, αλλά μπορεί και να μην είναι φυσιολογικό!

    Μπαγιώκος Βασίλειος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Αμπελόκηποι

  • Ως εμμηνοπαυση οριζουμε την διακοπη της περιοδου για ενα ολοκληρο ημερολογιακο ετος.Εαν βρισκεστε σε ηλικια εμμηνοπαυσης δεν ειναι φυσιολογικο να επανεμφανιστει η περιοδος.Εαν ειστε νεωτερη μπορει να ειναι ορμονικη διαταραχη.Να συζητησετε με τον ενδοκρινολογο σας.

    Οικονομίδου Χριστίνα

    Ενδοκρινολόγος

    Καρδίτσα

  • Η κλιμακτήριος είναι μια μακρόχρονη περίοδος στην ζωή της γυναίκας, που μπορεί να περιλαμβάνει έμμηνους ρύσεις σε άσχετες στιγμές, ακόμα και πολύ καιρό μετά την τελευταία περίοδο. Θα έλεγα όμως, να επιβεβαιώσουμε με τον γυναικολόγο μας, ότι δεν πρόκειται για τίποτα περισσότερο από μια φυσιολογική περίοδο με έναν υπέρηχο.

    Παπαρώδης Ρόδης

    Ενδοκρινολόγος

    Πάτρα

  • ΑΥΤΟ ΛΕΓΕΤΕ ΜΗΤΡΟΡΡΑΓΙΑ ΟΧΙ ΠΕΡΙΟΔΟΣ . ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟ

    Ρώτας Μιχάλης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Σμύρνη

  • μπορει να γινει, αλλα μετα απο την εμυνοπαυση η κατι αλλο;

    Μπεραρντέλλι Ρίτα

    Ενδοκρινολόγος - Διαβητολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Επιβάλλεται να κάνεις κολπικό υπερηχογράφημα.
    Π.Κ.

    Κοφινάκος Παναγιώτης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Περιστέρι

  • Είναι απαραίτητο να γίνει γυναικολογική εκτίμηση.

    Dr. Αναματερού Χρυσάνθη

    Ενδοκρινολόγος - Διαβητολόγος

    Μαρούσι

  • Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες πχ, ηλικία, ιστορικό λήψης φαρμάκων, ιστορικό παθήσεων κτλ. Σίγουρα θέλει επίσκεψη στον γυναικολόγο

    Δρ. Καρακαλπάκης Δευκαλίων

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Αμπελόκηποι

  • Μπορεί να συμβεί, αλλά καλό είναι να γίνει και μια γυναικολογική εξέταση

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Όχι. Μετά από 12 μήνες αμηνόρροιας θεωρούμε πως βρίσκεστε σε εμμηνόπαυση. Πρέπει να εξεταστείτε.

    Κατσανδρής Λεωνίδας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Γλυφάδα

  • Καλημέρα σας. Οποιαδήποτε ύπαρξη κολπικής αιμόρροιας μετά από 12 μήνες χωρίς περίοδο χρήζει διερεύνησης. Θα χρειαστεί να γίνει ένας γυναικολογικός έλεγχος με υπερηχογράφημα και αναλόγως των ευρημάτων να χρειαστεί περαιτέρω διερεύνηση.

    Μπούτας Ιωάννης MD, MSc, PhD, MRBS

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Αμπελόκηποι

  • Αν εισαστε σε εμμηνοπαυση τοτε μπορει να ειναι επικινδυνο. Οποσδηποτε να σας δει γυναικολογος.

    Ντόκολας Δημήτριος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Φιλαδέλφεια

  • Θα πρέπει να κάνετε ένα διακολπικό υπερηχογράφημα άμεσα, ορμονικές εξετάσεις, τεστ Παπ και καλλιέργειες.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα

  • Θα σας απαντήσω όπως ερωτάτε.
    Εξαρτάται. Αλλά για καλύτερη απάντηση γρήγορα στον γιατρό σας ειναι ο μόνος που μπορεί να σας απαντήσει.
    Εδώ μέσα μονο μάγος μπορεί να απαντήσει έτσι !….

    Αργυράκης Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Μαρούσι

  • Όχι χρειάζεται έλεγχος

    Αϊνατζόγλου Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας