• Menopause
  • Submitted on 04/01/2023

Είναι φυσιολογικό να εμφανιστεί περίοδος μετά από διακοπή διάρκειας14 μηνων;;;

18 specialists answered

  • Χρειάζεται άμεσος γυναικολογικός έλεγχος

    Ρετσιάνης Θωμάς

    Gynecologist - Obstetrician

    Larissa

  • Κλαησπερα. Καμια φορα μπορει να συμβει. Ομως θα πρεπει οπωσδηποτε να κανετε εναν γυναικολογικο ελεγχο για να αποκλειστουν παθολογικες καταστασεις

    Iliopoulou Amalia

    Endocrinologist

    Kolonaki

  • Εξαρτάται από την ηλικία, το προηγούμενο ιστορικό και πιθανά άλλα προβλήματα.

    Tzaves Ioannis

    Endocrinologist

    Nea Ionia

  • Μπορεί, αλλά μπορεί και να μην είναι φυσιολογικό!

    Mpagiokos Vasileios

    Gynecologist - Obstetrician

    Ampelokipoi

  • Ως εμμηνοπαυση οριζουμε την διακοπη της περιοδου για ενα ολοκληρο ημερολογιακο ετος.Εαν βρισκεστε σε ηλικια εμμηνοπαυσης δεν ειναι φυσιολογικο να επανεμφανιστει η περιοδος.Εαν ειστε νεωτερη μπορει να ειναι ορμονικη διαταραχη.Να συζητησετε με τον ενδοκρινολογο σας.

    Oikonomidou Hristina

    Endocrinologist

    Karditsa

  • Η κλιμακτήριος είναι μια μακρόχρονη περίοδος στην ζωή της γυναίκας, που μπορεί να περιλαμβάνει έμμηνους ρύσεις σε άσχετες στιγμές, ακόμα και πολύ καιρό μετά την τελευταία περίοδο. Θα έλεγα όμως, να επιβεβαιώσουμε με τον γυναικολόγο μας, ότι δεν πρόκειται για τίποτα περισσότερο από μια φυσιολογική περίοδο με έναν υπέρηχο.

    Paparodis Rodis

    Endocrinologist

    Patras

  • ΑΥΤΟ ΛΕΓΕΤΕ ΜΗΤΡΟΡΡΑΓΙΑ ΟΧΙ ΠΕΡΙΟΔΟΣ . ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟ

    Rotas Mihalis

    Gynecologist - Obstetrician

    Nea Smirni

  • μπορει να γινει, αλλα μετα απο την εμυνοπαυση η κατι αλλο;

    Μπεραρντέλλι Ρίτα

    Ενδοκρινολόγος - Διαβητολόγος

    Thessaloniki

  • Επιβάλλεται να κάνεις κολπικό υπερηχογράφημα.
    Π.Κ.

    Panagiotis Kofinakos

    Gynecologist - Obstetrician

    Peristeri

  • Είναι απαραίτητο να γίνει γυναικολογική εκτίμηση.

    Anamaterou Hrysanthi

    Ενδοκρινολόγος - Διαβητολόγος

    Marousi

  • Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες πχ, ηλικία, ιστορικό λήψης φαρμάκων, ιστορικό παθήσεων κτλ. Σίγουρα θέλει επίσκεψη στον γυναικολόγο

    KARAKALPAKIS DEUKALION

    Gynecologist - Obstetrician

    Ampelokipoi

  • Μπορεί να συμβεί, αλλά καλό είναι να γίνει και μια γυναικολογική εξέταση

    Surios Konstantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Ilisia

  • Όχι. Μετά από 12 μήνες αμηνόρροιας θεωρούμε πως βρίσκεστε σε εμμηνόπαυση. Πρέπει να εξεταστείτε.

    Katsandris Leonidas

    Gynecologist - Obstetrician

    Glyfada

  • Καλημέρα σας. Οποιαδήποτε ύπαρξη κολπικής αιμόρροιας μετά από 12 μήνες χωρίς περίοδο χρήζει διερεύνησης. Θα χρειαστεί να γίνει ένας γυναικολογικός έλεγχος με υπερηχογράφημα και αναλόγως των ευρημάτων να χρειαστεί περαιτέρω διερεύνηση.

    Mpoutas Ioannis

    Gynecologist - Obstetrician

    Ampelokipoi

  • Αν εισαστε σε εμμηνοπαυση τοτε μπορει να ειναι επικινδυνο. Οποσδηποτε να σας δει γυναικολογος.

    Ntokolas Dimitrios

    Gynecologist - Obstetrician

    Nea Filadelfia

  • Θα πρέπει να κάνετε ένα διακολπικό υπερηχογράφημα άμεσα, ορμονικές εξετάσεις, τεστ Παπ και καλλιέργειες.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Gynecologist - Obstetrician

    Kallithea

  • Θα σας απαντήσω όπως ερωτάτε.
    Εξαρτάται. Αλλά για καλύτερη απάντηση γρήγορα στον γιατρό σας ειναι ο μόνος που μπορεί να σας απαντήσει.
    Εδώ μέσα μονο μάγος μπορεί να απαντήσει έτσι !….

    Argyrakis Kostantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Marousi

  • Όχι χρειάζεται έλεγχος

    Ainatzoglou Konstantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Thessaloniki