• Εμβόλια
  • Υποβλήθηκε 09/01/2023

Έχει κάνει το εμβόλιο του μηνιγγιδιοκοκου το 2011 που ήταν ενός έτους . Είναι απαραίτητο να κάνει δευτερη δόση μετά από 12 χρόνια;;;

7 ειδικοί απάντησαν

  • Το εμβολιο μηνιγγιτιδας που ειχε κανει σε ηλικια 1 -2 ετων ηταν μονο για τον τυπο c μηνιγγιτιδοκοκκου.Το εμβολιο μηνιγγιτιδας που γινεται μετα τα 11 , περιλαμβανει κ αλλους τυπους , αρα δεν θεωρειται 2η δοση οποτε ειναι σημαντικο να γινει.

    Τομαράς Γεώργιος

    Παιδίατρος

    Αγία Παρασκευή

  • Σας στέλνω το εθνικό πρόγραμμα εμβολιασμών, οπότε μπορείτε να ελέγξετε πιο ακριβώς εμβόλιο πραγματοποιήθηκε και να διαβάσετε τι προτείνεται.
    Πιθανώς μιλάτε για το εμβόλιο του Μηνιγγιτιδόκοκκου οροομάδας C οπότε για το εμβόλιο των οροομάδων Α,C,W135,Y δε θα ήταν λάθος μετά τα 11 χρόνια να πραγματοποιηθεί (σαν επαναληπτικό), πόσο μάλλον αν πρόκειται κάποιος να ταξιδέψει σε νοτιοανατολικότερες χώρες της Ελλάδας.

    Θάνος Χρήστος

    Παιδίατρος (Ιατρός παιδικής & εφηβικής ηλικίας)

    Καλαμαριά

  • Στα 12 έτη πρέπει να κάνει το εμβόλιο που προστατεύει από 4 στελέχη μηνιγγιτιδοκοκκου. Το 2011 είχε κάνει αυτό που προστατεύει από ένα στέλεχος.

    Τρίμης Γεώργιος

    Παιδίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Το εμβόλιο του μηνιγγιτιδοκόκκου που λαμβάνουν τα παιδιά σε ηλικία 1 έτους, προστατεύει μόνο έναντι του οροτύπου C, του βακτηρίου. Το εμβόλιο που χορηγείται στην ηλικία των 11 ετών, είναι τετραδυναμο και καλύπτει εκτός από τον ορότυπο C, άλλους 3 οροτύπους του βακτηρίου (Α,Y,W135). Προσφέρει λοιπόν ευρύτερη προστασία. Επιπλέον οι έφηβοι αλλά και οι νεαροί ενήλικες, λόγω του συγχρωτισμού και του τρόπου ζωής (διασκέδαση, σχέσεις με φίλους και συντρόφους), θεωρούνται άτομα υψηλού κινδύνου για τη μετάδοση του βακτηρίου που μπορεί να οδηγήσει σε σοβαρή διεισδυτική λοίμωξη σε έναν αριθμό νέων. Η χορήγηση λοιπόν της επαναληπτικής δόσης στην προεφηβε... Διάβασε περισσότερα

    Ασημάκη Χαρά

    Παιδίατρος - Λοιμωξιολόγος

    Γέρακας

  • Σύμφωνα με το τρέχον εθνικό πρόγραμμα εμβολιασμών γίνεται το τετραδυναμο εμβόλιο της μηνιγγίτιδας μετά την ηλικία των 11 ετών . Στην ηλικία των 12 μηνων λογικά έγινε το αντίστοιχο μονοδυναμο

    Λάιος Παναγιώτης

    Παιδίατρος - Ομοιοπαθητικός - Αναπτυξιολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα σας, επειδή παρατηρείτε μια μείωση των αντισωμάτων στην εφηβεία η σύσταση είναι μετά τα 12 έτη να γίνει μια επαναληπτική δόση του μηνιγγιδιοκοκου.
    Dr Αικατερίνη Λουτρούκη

    Dr. Λουτρούκη Αικατερίνη

    Παιδίατρος

    Μαρούσι

  • Καλημέρα σας , ναι βέβαια χρειάζεται αναμνηστική δόση .

    Νάση Λαμπρινή

    Παιδίατρος - Παιδιατρική Δερματολογία

    Αγία Παρασκευή