• Εξωσωματική γονιμοποίηση
  • Υποβλήθηκε 18/04/2023

Καλημέρα σας, Είμαι 38 ετών και προσπαθούμε για παιδάκι με την γυναίκα μου (επίσης 38 ετών) . Σε σπερμοδιάγραμμα που έκανα διαπιστώθηκε χαμηλή κινητικότητα και ότι στην αερόβιο καλλιέργεια σπέρματος ανεπτύχθησαν πολλές αποικίες GRAM (+) κόκκων. Ανεπτύχθη Enterococcus faecalis. Ο ουρολόγος που είχα απευθυνθεί, μου έδωσε αρχικά να πάρω το FEXIL 500 για 30 ημέρες το οποίο και πήρα και στην συνέχεια εντός 15 ημερών και μετά την αγωγή του FEXIL, προχωρήσαμε σε εξέταση με μάλαξη του προστάτη. Τα αποτελέσματα έδειξαν ότι η αντιβίωση δεν λειτούργησε και στην συνέχεια μου συνταγογράφησε το PRIXINA prulifloxacin 600mg και με ενημέρωσε ότι αν δεν αποχωρήσει τότε δεν μπορεί να γίνει κάτι άλλο. Από τότε και έπειτα δεν ξαναπήγα σε ουρολόγο για βοήθεια. Προχωρήσαμε σε εξωσωματική , η σύζυγος έμεινε έγκυος δύο φορές αλλά και τις δύο φορές είχαμε παλίνδρομη στον τρίτο μήνα αφού πρώτα ακούσαμε καρδιά. Οι εξετάσεις μοριακών από το υλικό και για τις δύο παλίνδρομες όλες καθαρές, με κανένα εύρυμα. Θα ήθελα να ρωτήσω αν το μικρόβιο το οποίο προκαλεί την υπογονιμότητα μπορεί να φύγει τελικά και αν ναι τι θεραπεία πρέπει να ακολουθήσω; Σας Ευχαριστώ. Αποτελέσματα από σπερμοδιάγραμμα 05/2020: a.Ταχεία πρόσθια κίνηση (60min): 0% a.Ταχεία πρόσθια κίνηση (120min): 0% b.Αργή ή νωθρή πρόσθια κίνηση (60min): 13% b.Αργή ή νωθρή πρόσθια κίνηση (120min): 6% TA.: ≥ 32 % με πρόσθια κίνηση (κατηγορίες α. + β.) c.Επιτόπια κίνηση (60min): 25% c.Επιτόπια κίνηση (120min): 20% TA.: ≥ 40 % ολική κινητικότητα (κατηγορίες a. + b. + c.) d.Ακινησία (60min): 62% d.Ακινησία (120min): 74% Συμπέρασμα: Σπέρμα με αριθμό σπερματοζωαρίων εντός ορίων αναφοράς αλλά με έντονη διαταραχή της κινητικότητας. Στην συνέχεια έκανα έλεγχο κατάτμησης DNA Σπερματοζωαρίων : Αριθμός εξετασθέντων σπερματοζωαρίων 500 Δείκτης Κατάτμησης DNA σπερματοζωαρίων 20% Τ.Α.: 0-15% Χαμηλός / 16-29% Μέτριος / ≥30% Υψηλός

8 ειδικοί απάντησαν

  • Ο Enterococcus fecalis συνήθως αντιμετωπίζεται καλλίτερα με Amnpicilin+Sulbactam κι αυτό με ερωτηματικό. Παρόλα αυτά δεν πιστεύω ότι αυτή η ασθενοσπερμία οφείλεται μόνο στην λοίμωξη, ψάξτε και κιρσοκήλη

    Κονδελίδης Νικόλαος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Περαία

  • Τα μικρόβια δεν αποτελούν αιτία υπογονιμότητας στον άνδρα. Εξάλλου η καλλιέργεια σπέρματος δεν ειναι αξιόπιστη μέθοδος για ανίχνευση μικροβίων.Συνιστάται καλλ. προστατικού υγρού

    Μερτζιώτης Νικόλαος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Πρωτα πρεπει να δουμε και τον δικο σας ορμονικο ελεγχο για να ειμαστε σιγουροι οτι δεν υπαρχει καποια διαταραχη που επηρεαζει την κινητικοτητα του σπερματος σας. Αναλογως υπαρχουν καποιες επιπλεον λυσεις που μπορουμε να ακολουθησουμε.

    Ζήσης Ιωάννης-Ειρηναίος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Ρέθυμνο

  • Η λύση είναι εξωσωματική

    Αϊνατζόγλου Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Θεσσαλονίκη

  • Γεια σας, η θεραπεία της προστατίτιδας που σας ταλαιπωρεί και επηρεάζει το σπέρμα δεν είναι εύκολη, χρειάζεται μακροχρόνια αγωγή και ίσως και αντιβίωση με ενδομυϊκή χορήγηση. Θα πρέπει όμως να απευθυνθείτε σε ουρολόγο για τη θεραπεία

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • TRIPLEX DOPPLER OΣΧΕΟΥ ΚΑΙ ΑΝΤΟΒΙΩΣΗ + ΒΙΤΑΜΙΝΕς ΓΙΑ ΤΟ ΣΠΕΡΜΑ

    Ξηρομερίτης Μάριος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Λάρισα

  • Καλησπέρα σας
    Θα πρέπει να επισκεφθείτε ουρολόγο ,διότι θα πρέπει να ληφθεί λεπτομερές ιστορικό ,να διαπιστωθεί αν και τι είδους μικρόβια υπάρχουν και να σας εξηγεισει τους τρόπους βελτίωσης των παραμέτρων του σπέρματος

    Τσακαλίδης Χρήστος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Σέρρες

  • Σε αυτή την περίπτωση θα χρειαστεί απευθείας λήψη σπερματοζωαρίων από τον ορχι για να γίνει εξωσωματική γονιμοποίηση

    Χατζηδημητρίου Ευστράτιος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Παγκράτι