• Εξαγωγή φρονιμίτη
  • Υποβλήθηκε 14/03/2024

Ο γιος μου έκανε εξαγωγή έγκλειστου φρονιμίτη ,του έγιναν ράμματα τα οποία μας είπαν θα πέσουν,αλλά έχουν περάσει 25 ημέρες και αυτά ακόμα υπάρχουν.Ειναι φυσιολογικό αυτό και μετά πόσο καιρό τελικά πέφτουν;

9 ειδικοί απάντησαν

  • Επισκευτειτε τον γιατρο σας να τα αφαιρεσει.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Θα πέσουνε κάποιες φορές μπορεί να πάρει και ένα μήνα αν κάποιο δεν πέφτει μπορείτε να πάτε στον γιατρό που έκανε την επέμβαση και να το κόψει

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Είναι φυσιολογικό, θα φύγουν με τον καιρό.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Καλησπερα
    Σε κάποιους ασθενείς αργούν να πέσουν
    Αν είναι απορροφησιμα δεν υπάρχει πρόβλημα απλά θέλουν καθαριότητα

    Κορμά Μαρία

    Στοματικός & Γναθοπροσωπικός Χειρουργός

    Πειραιάς

  • ΝΑ ΠΑΤΕ ΝΑ ΣΑΣ ΤΑ ΒΓΑΛΕΙ

    Βαβουράκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Γκύζη

  • Καλησπέρα σας. Αν θέλετε μπορείτε να επισκεφθείτε τον οδοντίατρο που έκανε την επέμβαση για να τα αφαιρέσει. Είναι φυσιολογικό κάποια ράμματα χρειάζονται ακόμα και 40 μέρες για πλήρη απορρόφηση.

    Παναγιωτόπουλος Αλέξανδρος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Πετρούπολη

  • Τα ραμματο θα αφαιρεθουν απο τον γιατρο εφοσον ειναι μη απορροφησιμα.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Αν δεν ειναι απορροφησιμα θα πρεπει να επισκεφτειτε τον γιατρο σας να τα αφιρεσει

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Εάν είναι απορροφησιμα θα πρέπει να είχαν φύγει ήδη
    Ίσως να χρειαστεί να τα κοψετε

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια