• Εξαγωγή φρονιμίτη
  • Υποβλήθηκε 18/01/2024

Καλησπέρα...έκανα αφαίρεση εγκλειστου φρονιμίτη σε γναθοχειρουργο..όλα καλά βγήκε σχετικά πολύ εύκολα δεν ταλαιπωρηθηκα ούτε πονεσα .είναι όμως η τέταρτη μέρα από την επέμβαση και δεν αισθάνομαι ούτε το κάτω χείλος μου ούτε την γναθο μου εκεί εξωτερικά στο πρόσωπο μου είναι εντελώς νεκρά τα τσιμπαω τα δαγκωνω τιποτα..τι μπορεί να συμβαίνει...να συμπληρώσω ότι ο φρονιμίτης την στην κάτω γναθο αριστερά

12 ειδικοί απάντησαν

  • Ισως εχει καποιο μικροτραυματισμο το νευρο στο σημειο της εξαγωγης.Να μιλησετε με τον γιατρο σας να σας δει

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Πιθανό τραύμα του κάτω φατνιανού νεύρου

    Βεράνης Βασίλειος

    Οδοντίατρος

    Πετράλωνα

  • Επικοινωνήστε με τον χειρουργό που σας έκανε την εξαγωγή ίσως ήτανε πολύ κοντά στο νεύρο και υπάρχει κάποια υπαισθησία η οποία θα περάσει με την πάροδο των μηνών

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Συμβαένει σε τέτοιες θεραπείες. Θα επανέλθει. Να είστε σε επικοινωνία με τον θεράποντα ιατρό.

    Μπογδανόπουλος Ηλίας

    Οδοντίατρος

    Γλυφάδα

  • Καλησπέρα σας
    Καλό θα ήταν να ξαναπάς στο οδοντίατρο για να το δει πιο προσθετικά αυτό και να αξιολογήσει ξανά τα σύμπτωμα αυτά

    Τζάρντα Ελευθερία

    Οδοντίατρος

    Δραπετσώνα

  • Από την περιγραφή των συμπτωμάτων συμπεραίνω ότι οι ρίζες του φρονιμητη ήταν πολύ κοντά στο κάτω φατνιακο νεύρο. Σε αυτή την περίπτωση τυχαίνει να τραυματιστεί το κάτω φατνιακο νεύρο από την ένεση και τη διαδικασία της εξαγωγής, κάτι το οποίο τις περισσότερες φορές είναι αναστρέψιμο και μπορεί να κρατήσει από μερικές ημέρες ή κάποιους μήνες.

    Παναγιωτάκη Σοφία

    Οδοντίατρος

    Νέα Φιλαδέλφεια

  • Καλησπέρα σας. Πιθανότατα να επηρεάστηκε κάποιο νεύρο. Συνήθως κάνει κάποιο διάστημα για να περάσει.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Καλησπέρα. Υπάρχει πιθανότητα να έχει τραυματιστεί το νεύρο σας. Πρέπει να επικοινωνήσετε με τον χειρουργό σας

    Τσαγκάρη Νεφέλη

    Χειρουργός Οδοντίατρος - Προσθετολόγος

    Άγιος Δημήτριος

  • Καλησπέρα σας. Πιθανόν πρόκειται για κάποια υπαισθησια του κάτω φατνιακου νεύρου, που έγινε κατά την χειρουργική αφαίρεση του φρονημιτη. Στις περισσότερες περιπτώσεις η αίσθηση επανέρχεται μετά από κάποιες εβδομάδες ή κ μήνες. Βιταμίνες του συμπλέγματος Β βοηθάνε στην αποκατάσταση. Σας ευχαριστούμε.

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Η κατάστασή σας δείχνει υπαισθησία του κάτω φατνιακού νεύρου. Προφανώς το νεύρο εμπλεκόταν στην περιοχή της εξαγωγής και της ρίζας του φρονιμήτη. Αυτό συνήθως φαίνεται στον ακτινογραφικό έλεγχο. Στις περισσότερες περιπτώσεις υποχωρεί αλλά καθυστερεί (ακόμη κι 6 μήνες μετά). Σε λίγες πιο σπάνιες περιπτώσεις παραμένει ή βελτιώνεται λίγο.

    Σιαραμπή Νίκη

    Οδοντίατρος

    Χαϊδάρι

  • Πιθανώς είχαν εμπλοκή οι ρίζες του δοντιου με το νεύρο. Στις περισσότερες περιπτώσει επανέρχεται αλλά μπορεί να πάρει κάποιο καιρό.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Μπορει να εχει γινει τρωση του κατω φατνιακου νευρου κατα τη διαρκεια της αναισθησιας με τη βελονα.συνηθως κατι τετοιο περναει μετα απο καποιο διαστημα,εκτος αν εχει τραυματιστει το νευρο με διαφορετικο τροπο κ τοτε για να επανελθει μπορει να χρειαστει κ ενα εξαμηνο.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη