• Εξαγωγή φρονιμίτη
  • Υποβλήθηκε 19/10/2023

Καλησπέρα σας.Θελω να γνωρίζω αν στην τοπική αναισθησία δοντιών χρησιμοποιούνται φάρμακα mRNA η ισχύει η παλιά αναισθησία.Προκειται να προβώ σε εξαγωγη φρονιμίτη 4 στον αριθμό.Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την συνεργασία!!!!

11 ειδικοί απάντησαν

  • Δεν χρησιμοποιούνται τέτοιου τύπου φάρμακα είναι η απλή ξυλοκαΐνη που έχουμε εδώ κ χρόνια

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπερα.Στην οδοντιατρικη χρησιμοποιουμε τα κλασικα αναισθητικα,καμια σχεση με τα mRNA.
    Επισης,απ ο,τι καταλαβαινω θα βγαλετε ταυτοχρονα και τους 4;Θα σας προτεινα καλλιτερα να τους βγαλετε δυο δυο,δηλαδη δυο καθε φορα,και πιο συγκεκριμενα τους φρονιμητες της ιδιας πλευρας,ωστε να μπορειτε να τρωτε απο την αλλη,αλλιως,σε αντιθετη περιπτωση πραγματικα θα δυσκολευτειτε.Καλη επιτυχια

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Δεν υπάρχουν τοπικά αναισθητικά με τεχνολογία mRNA. Που το διαβάσατε αυτό;

    Δέρκα Σπυριδούλα

    Γναθοχειρουργός

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας,είναι η παλιά αναισθησία.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Για τοπικά αναισθητικά χρησιμοποιούμε λιδοκαϊνη και αρτικαϊνη, καμία σχεση με mRNA

    Βεράνης Βασίλειος

    Οδοντίατρος

    Πετράλωνα

  • Είθισται να χρησιμοποιείται η κλασική αναισθησία με αρτικαίνη σε διάφορες συγκεντρώσεις

    Παναγόπουλος Νικόλαος

    Οδοντίατρος

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα σας! Κατά την τοπική αναισθησία των δοντιών δεν χρησιμοποιούνται φάρμακα που αναφέρετε. Συνήθως γίνεται με αρτικαΐνη-λιδοκαΐκη. Εμείς σας ευχαριστούμε!

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Χρησιμοποιείται λιδοκαίνηή αρτικαινη με ή χωρισ επινεφρίνη / αδρεναλίνη για αγγειοσυσπαστικό ή παρόμοια αναισθητικά

    Λεβή Άννα

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Χαλάνδρι

  • Τα φάρμακα που χρησιμοποιούνται στην αναισθησία ΔΕΝ ειναι mRNA, πάντα σύμφωνα με αυτά που λένε οι εταιρίες.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Καλησπέρα σας*δυστυχώς, δεν είμαι σε θέση ,να γνωρίζω τις χημικές συστάσεις όλων των αναισθητικών, καθώς και τον τρόπο λειτουργείας της εκάστοτε φαρμακοβιομηχανίας, θα πρέπει να απευθυνθείτε σε κάποια από αυτές , προκειμένου να βρείτε απάντηση στο ερώτημά σας.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Χρησιμοποιούνται τα κλασσικά αναισθητικα με αδρεναλινη

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια