• Εξαγωγή φρονιμίτη
  • Υποβλήθηκε 23/02/2024

Καλησπέρα σας, έκανα εξαγωγή φρονιμιτη προχτές και έχω απίστευτο πρήξιμο. Παιρνω αντιβιωση και αντιφλεγμονωδη αλλά πονάει αρκετά ακόμα. Είναι φυσιολογικό το τόσο πρήξιμο ? Ευχαριστώ πολύ

9 ειδικοί απάντησαν

  • αν ποναει και το αντιφλεγμονωδεσ δεν πιανει τισ ωρεσ που πρεπει πρεπει να το αλλαξετε. το πρηξιμο ειναι και θεμα οργανισμου. με αντιβιωση θα περασει

    Βαβουράκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Γκύζη

  • Είναι φυσιολογικό σε κάποιες περιπτώσεις όταν υπάρχει κάποια φλεγμονή στο δόντι εσωτερικά ή στα ούλα γύρω από αυτό ή το κόκαλο συμβαίνει !θέλει υπομονή!

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Ναι ειναι φυσιολογικο για 3-4 μερες.εσεις συνεχιστε την αγωγη σας κ φυσιολογικα θα υποχωρησει απο μονο του.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Καλησπέρα σας. Το πρήξιμο είναι συνάρτηση του είδους της εξαγωγής. Εάν ήταν εργώδης, διήρκεσε αρκετή ώρα, αφαιρέθηκε μεγάλη ποσότητα οστού, τότε υπάρχουν πιθανότητες έντονου πρηξιματος, το οποίο όμως με την κατάλληλη φαρμακευτική αγωγή, σε τρεις ημέρες αρχίζει να υποχωρεί. Σας ευχαριστούμε.

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Αν η εξαγωγη ηταν χειρουργικη,και αν ηταν εργωδης,τοτε ειναι φυσιολογικο

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Μπορεί και να είναι φυσιολογικό.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Συνήθως το μεγαλύτερο οίδημα εμφανίζεται την μεθεπόμενη της εξαγωγής και είναι τόσο λιγότερο όσο πιο πολύ πάγο βάλατε την ημέρα της εξαγωγης

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • ΤΟ ΟΙΔΗΜΑ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ.ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΩΡΕΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ ΕΞΑΓΩΓΗ ΝΑ ΤΟΠΟΘΕΤΟΥΣΑΤΕ ΛΙΓΟ ΠΑΓΟ, ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ.

    Νοικοκύρη Αναστασία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Φυσιολογικό είναι. Να είστε καλά

    Μπογδανόπουλος Ηλίας

    Οδοντίατρος

    Γλυφάδα