• Εξαγωγή φρονιμίτη
  • Υποβλήθηκε 24/01/2024

Γεια σας, είναι φυσιολογικό μετά από αφαίρεση ραμμάτων να παρατηρηθεί λίγο πύον; Έκανα εξαγωγή έγκλειστου φρονιμίτη (κάτω δεξιά) και αφαιρέθηκαν τα μισά ράμματα στις 7 μέρες και τα άλλα μισα μετά από άλλες 7 μέρες επειδή δεν μπορούσα να ανοίξω καλά το στόμα στην αρχή. Όταν λοιπόν έβγαλα τα υπόλοιπα μισά παρατήρησε ο γιατρός λίγο πύον και τώρα εγώ όταν ανοίγω το στόμα βλέπω στη περιοχή της εξαγωγής ένα "βουζουνάκι" κάπως κίτρινο. Ενημερωτικά: Πόνος δεν υπάρχει, έχει μείνει λίγο πρήξιμο το οποίο εντοπίζεται στο σημείο της εξαγωγής εξωτερικά σαν σκληρό καρουμπαλάκι στην αφή. Η γνάθος δεν έχει επανέλθει πλήρως αλλά είναι σε καλό σημείο γιατί κάνω ασκήσεις. Δεν έχω επανέλθει ακόμη στις διατροφικές μου συνήθειες (τρώω σούπες & κρέμες) γιατί φοβάμαι τη τροφή που μπορεί να μείνει στη τρύπα που αφήνει η εξαγωγή.

8 ειδικοί απάντησαν

  • Δεν έχω κλινική εικόνα. Δεν μπορώ να γνωρίζω τι έχει συμβεί.
    Απευθυνθείτε ξανά στον συνάδελφο οδοντίατρο που σας παρακολούθησε για περαιτέρω πληροφορίες ή επισκεφθείτε και κάποιον άλλον οδοντίατρο για μια δεύτερη γνώμη . Ευχαριστώ

    Βασιλάκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Ιεράπετρα

  • Συνήθως αν δεν είναι πολύ κόκκινη η περιοχή και δεν υπάρχει πόνος το πιθανότερο να είναι ο ώριμος θρόμβος μαζί με κάποια υπόλειμματα τροφης που βλέπετε καθώς είναι λευκοπος και ίσως έχει απόχρωση. Αυτό βέβαια είναι απόλυτα φυσιολογικό και θέλουμε να υπάρχει γιατί μας δείχνει ότι είμαι περιοχή με φυσιολογική επούλωση μετά από το τραύμα της επέμβασης

    Παναγιωτόπουλος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Νίκαια

  • Λογικά δεν είναι πύον αλλά πλάκα. Ρωτήστε και τον γιατρό σας να δει την επουλωτική σας πορεία.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Καλημερα σας. Ακόμα δεν έχει επουλωθει.Αυτο το λευκό κιτρινοπό ίσως είναι επουλωτικος ιστός.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Καλησπέρα σας, όπως τα περιγράφετε, είναι φυσιολογικά. Την καλησπέρα μου.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Συνήθως αυτό που περιγράφετε δεν είναι πύον. Είναι απλά ένα λευκό υγρό που παρατηρείται κατά την διάρκεια της επούλωσης. Είναι φυσιολογικό. Μην ανησυχείτε

    Πέττα Ευγενία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Το πιθανοτερο αυτο που βλεπετε ειναι η εσχαροποιηση της πληγης,μια φυσιολογικη διαδικασια κατα την διαρκεια της επουλωσεως.Ωστοσο,θα σας ελεγα να κανετε μια επισκεψη στον γιατρο σας για να σας δει κλινικα απο κοντα

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Είναι πιθανόν, μην σας τρομάζει. Εσείς συνεχίστε κανονικά τις οδηγίες στοματικής υγιεινής που σας δόθηκαν!

    Μπογδανόπουλος Ηλίας

    Οδοντίατρος

    Γλυφάδα