• Εξαγωγή φρονιμίτη
  • Υποβλήθηκε 26/11/2023

Έκανα πριν 3 μερες εξαγωγή έγκλειστου φρονιμιτη κάτω αριστερά και πραγματικά δε θα μπορούσε να πάει χειρότερα… αισθάνομαι κασαυλγια στη μισή γλώσσα και έχω κάνει φλεγμονή στο λαιμό, στη πλευρά της επέμβασης… κάτι σαν αμυγδαλιτιδα… παίρνω ήδη amoxil 1g. Τι άλλο θα μπορούσα να κάνω( ειδικά όσον αφορά τη γλώσσα που έχω προβληματιστεί). Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

8 ειδικοί απάντησαν

  • Λογικα θα πρεπει να εχουν εξασθενισει τα συμπτωματα,αν οχι,χρειαζεται επανεξεταση.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Συμπληρωμα βιταμινης Β μπορει να σας βοηθησει

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Λίγο υπομονή να περάσει μία βδομάδα με 10 μέρες από τη στιγμή που έγινε εξαγωγή και σε όλο αυτό το διάστημα να παίρνετε αντιβίωση το πιο πιθανό η καυσαλγία στη γλώσσα να υποχωρήσει σταδιακά

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • για την γλωσσα πρεπει να το δει καποιος. τα υπολοιπα ειναι φυσιολογικα. την γλωσσα θα πρρπει να την δει ο γιατρος που εκανε την εξαγωγη

    Πέττα Ευγενία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Καλησπέρα σας,μπορεί να επηρεάστηκε το γλωσσικό νεύρο,οπότε μπορεί να πάρει κάποιες εβδομάδες για να επανέλθει.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Καλησπέρα σας! Κάποιες φορές μετά από μία εξαγωγή, ειδικά εάν είναι κ χειρουργική, όπως ο έγκλειστος κάτω φρονημιτης, παρατηρείται ένα γενικότερο οίδημα της περιοχής. Αυτό μπορεί να προκαλέσει αυτό που περιγράφετε σαν "φλεγμονή στον λαιμό". Μετά την τρίτη ημέρα κ εφόσον ακολουθούμε σωστά την αντιβιωτικη αγωγή,τα συμπτώματα αυτά αρχίζουν σταδιακά να υποχωρουν.
    Η καυσαλγια στην μισή γλώσσα που περιγράφετε οφείλεται σε πιθανό ερεθισμό του γλωσσικού νεύρου, είτε λόγω του οιδηματος της περιοχής είτε σε πιθανό τραυματισμό αυτού κατά την διάρκεια της επέμβασης. Στην πρώτη περίπτωση υποχωρεί με την υποχώρηση του οιδηματος, στην δεύτερη
    ... Διάβασε περισσότερα

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Καλησπέρα σας,

    Θα πρέπει να επικοινωνήσετε με τον γιατρό που σας έκανε την επέμβαση, ώστε να γίνει ένας επανέλεγχος και να συζητήσετε τι ακριβώς έχει συμβεί.
    Σας ευχαριστώ!

    ORALIS DENTAL CENTER - Μαρίλη Φτούλη - Ψωμαδέρη

    Χειρουργός Οδοντίατρος - Εμφυτευματολόγος

    Περιστέρι

  • Για αρχή , να ακολουθήσετε τις οδηγίες που σας έχει δώσει ο χειρουργός σας. Αν τα πράγματα χειροτερέψουν, απευθυνθείτε σε αυτόν .Την καλησπέρα μου.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι