• Εξαγωγή φρονιμίτη
  • Υποβλήθηκε 16/08/2023

Αφαίρεση φρονιμίτη κάτω γναθου αριστερά, δεν προτάθηκε από τον Γιατρο αντιβίωση εξαρχής. 2 μέρες μετά έντονοι πόνοι όλο το 24ωρο κ εκεί έγινε έναρξη αντιβίωσης Amoxil 1000mgx2. Καμία βελτίωση. 6 μέρες μετά ίδια κατάσταση, εντοπίζω ένα οίδημα (ίσως απόστημα??) σε μέγεθος ρεβυθιου στο σημείο που έγινε η ένεση για την αναισθησια(εσωτερικά από το μάγουλο) σχετικά δίπλα στον φρονιμίτη. Θεωρώ ότι ο πόνος ξεκινάει από αυτό το σημείο κ όχι από το σημείο που ήταν ο φρονιμίτης. Το στόμα ανοίγει στο μέγιστο 1,5εκ.

18 ειδικοί απάντησαν

  • Με τον καιρό θα φτιάξει.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Απατειται εξεταση.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Η περίπτωση σας χρήζει περισσότερης διερεύνησης. Η κλινική εξέταση είναι απαραίτητη. Μπορείτε να κλείσετε ραντεβού σε κάποιον συνάδελφο ή καλέστε μας για να κλείσουμε το ραντεβού σας. Διαθέσιμα ραντεβού υπάρχουν μετά τις 30/09. Ευχαριστώ.

    Βασιλάκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Ιεράπετρα

  • Βγάζετε το συντομότερο μια νέα πανοραμικη κ αξιολογείτε την κατάσταση με τον οδοντιατρο

    Αλεξόπουλος Άρης

    Χειρούργος Οδοντίατρος

    Άγιος Δημήτριος

  • Χρειάζεται κλινικός έλεγχος για το οίδημα και πιθανώς παυσίπονα και αντιβίωση αν το κρίνει ο γιατρός απαραίτητο. Η δυσκολία στο άνοιγμα είναι λόγω του οιδήματος που έρχεται φυσιολογικα μετά από κάθε εξαγωγή

    Αντωνίου Παναγιώτης (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Τρίκαλα

  • Καλησπέρα σας,

    Θα πρέπει οπωσδήποτε να σας δούμε από κοντά ώστε να διαπιστώσουμε τι ακριβώς έχει συμβεί στο σημείο της εξαγωγής και πως αυτό επηρεάζει την διάνοιξη σας.
    Σας ευχαριστω!

    ORALIS DENTAL CENTER - Μαρίλη Φτούλη - Ψωμαδέρη

    Χειρουργός Οδοντίατρος - Εμφυτευματολόγος

    Περιστέρι

  • Καμια φορα το μετεγχειρητικο σταδιο απο την εξαγωγη μπορει να ειναι επωδυνο,ιδιως οταν εχει γινει ξηρο φατνιο( κοινως οταν το αιμα που γεμιζει το φατνιο μετα την εξαγωγη εχει ξεραθει και εχει απορριφθει απο τον οργανισμο),οποτε και η επουλωση ειναι επωδυνη και παιρνει περισσοτερο χρονο.
    Η αντιβιωση θα σας βοηθησει,σε συνδυασμο με τα αναλγητικα,ωστοσο,μεχρι να απαλειφθουν τα συμπτωματα καλο θα ειναι να εχετε συχνο επανελεγχο με τον θεραποντα ιατρο σας

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Πρέπει να επισκεφτείτε καποιον οδοντιατρο ή γναθοχειρουργο για να υπάρχει κλινική εικόνα κ ιατρική συμβουλή

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Καλο ειναι να ξεκιναει η αγωγη με την αντιβιωση την ιδια μερα σε συνδυασμο με καποιο αντιφλεγμονωδες κ παυσιπονο.δεν μπορω να πω με σιγουρια τι μπορει να εχει συμβει.ισως ειναι απλα απορροια της εξαγωγης τα συμπτωματα που περιγραφετε κ υποχωρησουν σιγα σιγα.η αληθεια ειναι παντως οτι μετα απο μια βδομαδα υπαρχει πληρης ιαση.για παραδειγμα παντως το οτι δεν ανοιγει οσο θα πρεπε το στομα σας ειναι μια επιπλοκη που μπορει να συμβει μετα απο εξαγωγη κ ονομαζεται τρισμος.μεινετε σε επαφη με τον γιατρο σας κ ενηρωνετε τον για την εξελιξη σας.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Καλησπέρα σας, υπάρχει πιθανότητα τραυματισμού του μυ από την σύρριγγα κατά την αναισθησία. Γι'αυτό και δεν ανοίγει το στόμα σας και υπάρχει το οίδημα στην περιοχή όπου έγινε η αναισθησία. Δεν θα βοηθήσει ιδιαίτερα η αντιβίωση καθώς δεν υπάρχει μικροβιακής αιτιολογίας φλεγμονή αλλά τραυματισμός του μυ. Συνίσταται τοποθέτηση ζεστών επιθεμάτων στην περιοχή του μάγουλου και προσπάθεια διάνοιξης του στόματος όσο περισσότερο μπορείτε καθημερινά, καθώς και υπομονή μέχρι το πέρας των συμπτωμάτων.

    Παναγιωτόπουλος Αλέξανδρος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Πετρούπολη

  • Ο τρισμός, δηλαδή η παροδική αδυναμία διανοίξεως του στόματος, είναι μια συχνή επιπλοκή της εξαγωγής φρονιμίτη της κάτω γνάθου. Συνήθως οφείλεται στη στελεχιαία αναισθησία του κάτω φατνιακού νεύρου, λόγω σχηματισμού αιματώματος ή αποστήματος του διαστήματος μεταξύ της γνάθου και του έσω πτερυγοειδούς μυός. Είναι μια κατάσταση επώδυνη και δυνητικά επικίνδυνη (σε περίπτωση εμετού ή ανάγκης ενδοστοματικής ιατρικής παρέμβασης). Θα πρέπει άμεσα να πάτε στο γιατρό σας να εξετάσει μήπως υπάρχει κάποια φλεγμονή ή απόστημα που χρειάζεται παροχέτευση. Υπάρχει τεχνική με γλωσσοπίεστρα για τη σταδιακή διάνοιξη της γνάθου και την οποία πρέπει να ξεκινήσετ... Διάβασε περισσότερα

    Δέρκα Σπυριδούλα

    Γναθοχειρουργός

    Αμπελόκηποι

  • Αυτό σχετίζεται αποκλειστικά με την εμπαρση της βελόνας μέσα από μυ αυτόν που έχει τραυματιστεί για τα γίνει αναισθησία …, δεν είναι κάτι ανησυχητικό ότι το στόμα δεν ανοίγει αυτή τη στιγμή μην πιέζεται περισσότερο για να ανοίξει ! σχετικά με την φλεγμονή καλό είναι να γίνει και μία κλινική εξέταση για να αποκλειστεί κάθε λόγος ανησυχίας

    Λεβή Άννα

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Χαλάνδρι

  • Χρειάζεται κλινικός και ακτινογραφικός έλεγχος......

    Μακαντάνη Ευδοκία

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Καλησπέρα σας, σύμφωνα με την περιγραφή σας, πρέπει οπωσδήποτε, να επισκεφθείτε ξανά τον γιατρό σας. Τα συμπτώματα που περιγράφετε, πάντα σύμφωνα με τα λεγόμενά σας, είναι μια μετεξακτική κατάσταση, που συμβαίνει σε πολλές περιπτώσεις.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Η ερωτηση ποια ειναι;;ειναι φυσιολογικα αυτα που περιγραφετε ειδικα αν η εξαγωγη ηταν δυσκολη και τραυματικη

    Μπουμπούνας Εμμανουήλ

    Οδοντίατρος

    Καβάλα

  • Καλησπέρα σας! Το πρόβλημά σας,όπως το περιγράφετε,ονομάζεται τρισμός.Δηλαδή,επώδυνη σύσπαση των μασητήρων μυών και αδυναμία διάνοιξης της γνάθου.Μπορεί να εμφανιστεί,μεταξύ άλλων,και μετά από εξαγωγή κάτω οπισθίων δοντιών.Το οίδημα που περιγράφετε,πιθανόν,είναι αιμάτωμα.Θα συνιστούσα να επισκεφθείτε γναθοχειρουργό για την αποτελεσματική αντιμετώπιση του προβλήματος.

    Γούλιας Ανδρέας

    Οδοντίατρος

    Αγία Παρασκευή

  • Καλησπέρα σας,μπορεί να τραυματιστηκε το σημείο όπου έγινε η ένεση.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Συνήθης "επιπλοκη" μετά από χειρουργική εξαγωγή φρονιμίτη. Συνήθως σε χρονικό διάστημα 6-8 ημερών μετεγχειρητικα ,γίνεται μια επανεξέταση από τον διενεργησαντα την εξαγωγή

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια