• Καταρράκτης
  • Υποβλήθηκε 11/06/2023

Ποιο είναι καλύτερο Φακοθρυψία ή lazer για επέμβαση καταρράκτη ? Ευχαριστώ

11 ειδικοί απάντησαν

  • Η επέμβαση καταρράκτη ακόμα και όταν γίνει με laser (Femto cataract) στο στάδιο αφαίρεσης του καταρράκτη χρησιμοποιείται φακοθρυψία. Η κάθε επέμβαση χρησιμοποιείται κατά περίπτωση. Σε δυστροφία του ενδοθηλίου ίσως βρίσκει μεγάλη εφαρμογή το femto cataract λόγω μικρότερου χρόνου και έντασης που πρέπει να δουλέψει η φακοθρυψία στο μάτι και έτσι να στρεσάρει το ενδοθήλιο του κερατοειδούς λιγότερο με καλύτερα αποτελέσματα.

    Dr. Νασίκας Βασίλειος

    Οφθαλμίατρος

    Λάρισα

  • Δεν υπάρχει λέιζερ στην επέμβαση του καταρράκτη

    Μπαραμπούτη Φαίη

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος

    Χολαργός

  • Ειναι το ιδιο.Απλα στους ασθενεις αρεσει η λεξη λειζερ

    Γρέτου Αικατερίνη

    Οφθαλμίατρος - Παιδοφθαλμίατρος

    Πειραιάς

  • ειναι ισαξια. αλλα το πολλαπλασιο κοστος του λειζερ καταρρακτη, δεν ανταποκρινεται σε καλυτερα αποτελεσματα. γι αυτο και παγκοσμιως ΔΕΝ καθιερωθηκε σαν η
    μεθοδος εκλογης

    Dr Καϊάφας Κωνσταντίνος

    Οφθαλμίατρος

    Πάτρα

  • Φακοί τύψις γίνεται στο 95% των ασθενών

    Κατσουράκης Γεώργιος

    Οφθαλμίατρος

    Μαρούσι

  • Ειναι το ιδιο!

    Κόκκορης Ιωάννης

    Οφθαλμίατρος

    Παλαιό Φάληρο

  • Femtosecond laser

    Μητσώνης Μιχαήλ

    Οφθαλμίατρος

    Νέα Ερυθραία

  • Φακοθρυψια είναι η μέθοδος που χρησιμοποιείται για την χειρουργική εξαίρεση του καταρράκτη. Και όχι lazer

    Σπυράκου Ελένη

    Οφθαλμίατρος

    Κηφισιά

  • Η επέμβαση αφαίρεσης του καταρράκτη γίνεται με φακοθρυψια έτσι κι αλλοιώς .
    Με laser μπορεί να γίνουν μονο 2 από τα στάδια της επέμβασης δλδ οι τομές και η καψουλορηξη πράγμα που καθυστερεί λίγο το χρόνο της επέμβασης και αυξανει και το κόστος χωρίς ξεκάθαρο ωφελος

    Τάκης Δημήτριος

    Οφθαλμίατρος

    Κυψέλη

  • Τη φακοθρυψια την ονομαζουμε και Laser στην επεμβαση καταρρακτη.

    Καψαλάκη Γεωργαντά Θεοδούλη

    Οφθαλμίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Φακοθρυψία

    Γκουντής Χριστόφορος

    Οφθαλμίατρος

    Ηλιούπολη