• Καταρράκτης
  • Υποβλήθηκε 05/06/2023

Καλησπέρα εδώ και 6 μήνες έκανα επέμβαση καταρράκτη και γιατροί μου είπανε ότι είμαι καλά αλλά εγώ βλέπω ακτίνες στα φώτα και έχω περάσει από οίδημα κερατοειδούς αλλά μου πέρασε ευτυχώς Απλά μου είπαν ότι έχω μία μικρή τομή πλαγίως και Όταν αθλούμαι ζαλίζομαι λίγο από το μάτι που έκανα επέμβαση είναι φυσιολογικό αυτό θα περάσει αν Αν μπορεί κάποιος και είναι εύκολο να βοηθήσει να μου απαντήσατε Παρακαλώ σας ευχαριστώ πολύ

7 ειδικοί απάντησαν

  • Μπορεί να οφείλεται σε δευτερογενή καταρράκτη που αντιμετωπίζεται με laser

    Dr. Νασίκας Βασίλειος

    Οφθαλμίατρος

    Λάρισα

  • Ελεγχος απο ειδικο κερατοειδους. Ελεγχος διαθλασης ( πιθανος αστιγματισμος) και κερατοειδους

    Γρέτου Αικατερίνη

    Οφθαλμίατρος - Παιδοφθαλμίατρος

    Πειραιάς

  • σιγουρα θα περασει. ειναι απιθανο ζαλαδα σε ματι μετα απο πετυχημενη επεμβαση καταρρακτη και να κρατησει για πολυ

    Dr Καϊάφας Κωνσταντίνος

    Οφθαλμίατρος

    Πάτρα

  • Είναι πολλοί οι λόγοι των συμπτωμάτων σας . Χρήζει περεταίρω οφθαλμολογικό έλεγχο

    Μητσώνης Μιχαήλ

    Οφθαλμίατρος

    Νέα Ερυθραία

  • Τι ηλικια ειστε;
    Μηπως χρειαζονται κι αλλες εξετασεις για ελεγχο της ζαλης;
    Επισκεψη σε ΩΡΛ.
    Ελεγχο για αυχενικο.

    Καψαλάκη Γεωργαντά Θεοδούλη

    Οφθαλμίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Καλημέρα σας, εφόσον είστε 6 μήνες μετεγχειρητικά απο ΧΓ καταρράκτη και κάνατε οίδημα κερατοειδούς είναι καλό ακόμη κι αν έχετε πολύ καλή όραση να εξεταστεί το ενδοθήλιο του κερατειδούς. Επίσης παίζει ρόλο αν στο μάτι τοποθετήθηκε πολυεστιακός ενδοφακός ή μονοεστιακός. Απλά δυσφωτοπικά φαινόμενα συνήθως εντός 6μήνου υποχωρούν στην πλειοψηφία των ασθενών. Ευχαριστώ

    Ντόρα Ευθαλία

    Οφθαλμίατρος

    Νέα Ιωνία

  • Περιμενετε 1-2 μηνες ακομα και αν δεν περασει επισκεφτειτε τον γιατρο που σας χειρουργησε.

    Κόκκορης Ιωάννης

    Οφθαλμίατρος

    Παλαιό Φάληρο