• Καταρράκτης
  • Υποβλήθηκε 25/04/2023

Καλησπέρα, εδω και 2 εβδομαδες εχω αισθηση σκουπιδιου μεσα στο αριστερο μου ματι, επισκεφτηκα ιατρο σε επειγοντα νοσοκομειου πριν μια εβδομαδα οπου αφου μου ειπε πως προχωρησε ο καταρρακτης μου εδωσε αφρο OCUSOFT - Foaming, κανω πρωι βραδυ τον καθαρισμο αλλα δεν εχω δει βελτιωση.. τι αλλο μπορω να κανω? να τονισω πως σε αυτο το ματι ειχα κανει αφαιρεση χαλαζιου πριν 2 μηνες.. και πως περιμενω να με ειδοποιησουν για επεμβαση κατταρακτη

10 ειδικοί απάντησαν

  • Ο καταρράκτης δεν προκαλεί αίσθημα ξένου σώματος. Άρα δε θα σας λύσει το πρόβλημα η επέμβαση καταρράκτη

    Μπαραμπούτη Φαίη

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος

    Χολαργός

  • να το ενυδατωσετε βαζοντας φυσικα δακρυα (συνηθως η αισθηση ξενου σωματος ειναι συμπτωμα ξηροφθαλμιας)

    Dr Καϊάφας Κωνσταντίνος

    Οφθαλμίατρος

    Πάτρα

  • Μαλλον χρειαζεστε θεραπεια χρονιας βλεφαριτιδας με ειδικα κολλυρια.

    Κόκκορης Ιωάννης

    Οφθαλμίατρος

    Παλαιό Φάληρο

  • Ο Καθαρισμος με αφρό είναι άσχετος με τον καταρράκτη
    Το Χαλαζιο δεν παίζει κανενα ρόλο στο χειρουργείο

    Lakidis Ophthalmology

    Οφθαλμίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • 1.Χρειαζεστε επανεξεταση για την ενοχληση
    2.Ελεγχος καταρρακτου ενδελεχης σε επειγοντα δεν γινεται.

    Τριανταφυλλίδου Ανναμπέλλα

    Οφθαλμίατρος

    Άλιμος

  • Σε δημόσιο νοσοκομείο πρέπει να δείτε ποιος σας εξέτασε, αν σας έβαλε σε λίστα αναμονής για το χειρουργείο, και αν σας επανεξετάσει .

    Μητσώνης Μιχαήλ

    Οφθαλμίατρος

    Νέα Ερυθραία

  • Από το ιστορικό σας φαίνεται ότι έχετε βλεφαριτιδα με συνοδό ξηροφθαλμία. Για να δείτε αποτελέσματα με τον αφρό χρειάζεται χρόνος, περίπου 1 μήνας. Θα μπορούσατε να χρησιμοποιήσετε και τεχνητά δάκρυα, ώστε να μειωθεί η αίσθηση ξένου σώματος. Καλό θα είναι να ελεγχθεί η ξηροφθαλμία προ της επέμβασης καταρράκτη, γιατί η ίδια η επέμβαση μπορεί να επιδεινώνει τα συμπτώματα.
    Πάντα στη διάθεσή σας!

    Κάππος Νικόλαος

    Οφθαλμίατρος

    Κηφισιά

  • Καλήσπερα , η αίσθηση του ξένου σώματος που περιγράφεται μπορεί να έχει πολλές αιτιολογίες και η ποιο συχνή είναι η ξηροφθαλμία . Αν υπάρχει και βλεφαρίτιδα (για την οποία σαν έδωσε το ocusoft) ίσως να χρειαστεί ένα χρονικό διάστημα μέχρι να δείτε βελτίωση . Ο καταρράκτης είναι άλλη πάθησης και δεν συσχετίζεται με τον αίσθηση του ξένοι σώματος .
    Για να σας ανακουφίσει μπορείτε να βάζετε κάποια τεχνητά δάκρυα εστο 3 φορές την ημέρα για ενυδάτωση . Η θεραπεία όμως για την βλεφαρίτιδα (μια που έχετε βγάλει στο παρελθόν καο χαλαζιο ) ίσως να μην αρκεί μόνο με το ocusoft που είναι ένα απλό καθοριστικό βλέφαρων .
    Το πιο σωστό για να σας α
    ... Διάβασε περισσότερα

    Φιλίπ Γκαμπριέλα - Μόνικα

    Οφθαλμίατρος

    Πλάκα

  • Ο αφρος Ocusoft-foaming δεν φτανει, πρεπει να πάρετε ποιο δυνατο κολλύριο για λιγες μέρες και ενα αλλο κολλύριο βοηθητικο για συνεχεια.
    Αυτο ομως πρεπει να γινει κατοπιν εξετασεως ξανα στο ματι.

    Καψαλάκη Γεωργαντά Θεοδούλη

    Οφθαλμίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Αν εχετε αισθηση ξενου σωματος στο ενα ματι και ο γιατρος σας γυρισε το βλεφαρο και δεν βρηκε καποιο ξενο σωμα τοτε ισως να εχετε βλεφαριτιδα

    Γρέτου Αικατερίνη

    Οφθαλμίατρος - Παιδοφθαλμίατρος

    Πειραιάς