• Καταρράκτης
  • Υποβλήθηκε 06/09/2023

Έχω ΕΠΙΩΧΡΙΚΗ ΜΕΒΡΑΝΗ και καταρράκτη αν κάνω επέμβαση καταρράκτη μόνο η ΜΕΒΡΑΝΗ θα επηρεάσει την όραση με τον καταρράκτη φακό. Και που στο κέντρο μόνο που είναι λογικό η και περιφερειακά την όραση κοντά ή μακρυά

6 ειδικοί απάντησαν

  • Εχετε 2 προβληματα οπως λετε που επηρεαζουν την οραση σας.Αν αφαιρεσετε το ενα προβλημα θα εχετε το αλλο αρα με επεμβαση καταρρακτη δε θα βλεπετε τελεια.Αυτο φυσικα εξαρταται απο το ποσο οραση κοβει το ενα κ ποσο το αλλο. Φυσικα μπορειτε να κανετε κ τα δυο σε μια επεμβαση απο εξειδικευμενο οφθαλμιατρο οπισθιου ημιμοριου

    Γρέτου Αικατερίνη

    Οφθαλμίατρος - Παιδοφθαλμίατρος

    Πειραιάς

  • Καλημέρα σας,
    Τόσο ο καταρράκτης όσο και η επιωχρική μεμβράνη μπορούν να επηρεάσουν την όραση (η μεμβράνη περισσότερο την κεντρική όραση και όχι την περιφερική). Επιπλέον η επιωχρική μεμβράνη ενδέχεται στην πορεία να οδηγήσει σε παραμορφώσεις των ειδώλων, σε άλλες περιπτώσεις όμως η μεμβράνη παραμένει σταθερή για πολλά χρόνια χωρίς να επηρεάσει πολύ τη λειτουργία του ματιού.
    Εάν ήδη έχουν φανεί σημάδια παραμόρφωσης των ειδώλων ή κυματισμοί σε ευθείες γραμμές, τότε η μεμονωμένη επέμβαση του καταρράκτη ίσως επιδεινώσει τις κεντρικές αλλοιώσεις της όρασης. Εάν όχι, τότε είναι αποδεκτό να γίνει πρώτα η επέμβαση καταρράκτη και μετά να πα
    ... Διάβασε περισσότερα

    Κουτσώνας Αντώνης

    Οφθαλμίατρος

    Κηφισιά

  • Στο κέντρο μόνο θα επηρεαστεί η ορασις και κοντά και μακριά.

    Καψαλάκη Γεωργαντά Θεοδούλη

    Οφθαλμίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Λογά της επίωχρικης μεμβράνης , η όραση δεν θα είναι άριστη ακόμα και μετά το χειρουργείο του καταρράκτη. Υπάρχει περίπτωση η επιωχρικη μεμβράνη να σημειώσει και μικρή επιδείνωση μετά από το χειρουργείο του καταρράκτη, όποτε τότε να καταστεί απαραίτητη η αφαίρεση της. Κάποιοι χειρουργοί ανάλογα και με την έκταση της μεμβράνης και το ποσό επηρεάζει την κεντρική όραση συστήνουν και ταυτόχρονη αφαίρεση της σε συνδυασμένο χειρουργείο μαζί με τον καταρράκτη. Η περιφερική όραση δεν επηρεάζεται

    Τάκης Δημήτριος

    Οφθαλμίατρος

    Κυψέλη

  • Εαν η μεμβρανη σας ειναι σημαντικη θα επηρεασει την τελικη οραση και μετα τον καταρρακτη κοντα και μακρυα στο κεντρο.Γι'αυτο πολλες φορες αυτες οι δυο επεμβασεις μπορουν να γινουν την ιδια ημερα!

    Κόκκορης Ιωάννης

    Οφθαλμίατρος

    Παλαιό Φάληρο

  • Η επιωχρικη μεμβράνη, Μειώνει την όραση κατά ένα ποσοστό. Ο καταρράκτης έχει τη δική του συμμετοχή Στην μείωση της όρασης. Επομένως τα δύο χειρουργεία θα γίνουν μαζί σε μία μέρα η ξεχωριστά.

    Μητσώνης Μιχαήλ

    Οφθαλμίατρος

    Νέα Ερυθραία