• Εγκυμοσύνη
  • Υποβλήθηκε 17/10/2023

Καλησπέρα σας! Πριν θέλω να σας πω λίγο το ιστορικό μου. Είμαι 34 χρόνον έχω ένα παιδί 6 χρόνον που έχει γεννηθεί 26 εβδομάδες και 5 μέρες. Το Ιανουάριο έκανα ένα χειρουργείο που αφαίρεσα πολύποδα και λέιζερ το ΗPV. Τώρα είμαι 5 εβδομάδες έγκυος. Ο γιατρός μου είπε ότι έχω πάλι πολιποδα που αιμορραγί κάθε μέρα από λίγο. Επίσης έχω και πολύ πόνο στην κοιλιά κάτω.... Η ερώτηση μου είναι επηρεάζει την εγκυμοσύνη ο πολύποδας πόσες πιθανότητές έχω να το συνεχίσω την εγκυμοσύνη μου που το θέλω τόσο πολύ... Ευχαριστώ πολύ αν μου απαντήσετε!

5 ειδικοί απάντησαν

  • Συνέχισε το αίμα δεν είναι από τον πολυποδα και θα σταματήσει

    Αϊνατζόγλου Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Θεσσαλονίκη

  • Εξαρτάται που είναι ο πολυποδας. Δυστυχώς δεν μπορει να σας εγγυηθεί κάποιος κάτι συγκεκριμένο.

    Πανά Αντιγόνη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Άνω Τούμπα

  • Αυτά που περιγράφεις είναι προβλήματα δυνητικά σοβαρά και χρήζουν άμεσης ορθής εκτίμησης και θεραπείας ώστε να έχεις μια εγκυμοσύνη που θα προχωρήσει χωρίς επιπλοκές.

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Ο πολυποδας δεν θα επηρεάσει την εγκυμοσύνη, θα σας ταλαιπωρούν οι αιμορραγίες. Δείτε Μήπως χρειάζεται να παίρνετε προγεστερόνη λόγο του χειρουργείου σας και του ιστορικού πρόωρου τοκετού.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα

  • Καλησπέρα σας. Συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σας. Ο πολύποδας μπορεί να επηρεάσει μια εγκυμοσύνη κυρίως κατά την εμφύτευση. Το πόσο θα την επηρεάσει όμως εξαρτάται από το που ακριβώς βρίσκεται. Εάν για παράδειγμα είναι στον τράχηλο δεν έχει καμία σχέση με το έμβρυο κ το μόνο που μπορεί να κάνει είναι αυτές οι αιμορραγιες που αναφέρετε. Λυπάμαι αλλά δεν μπορώ να επεκταθώ περαιτέρω αφού δεν σας έχω εξετάσει ο ίδιος κ δεν γνωρίζω το πλήρες ιστορικό σας. Σας εύχομαι ότι καλύτερο κ καλή συνέχεια.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου