• Εγκυμοσύνη
  • Υποβλήθηκε 12/04/2023

Σχετικά με προηγούμενο ερώτημα σχετικά με ενέσεις προγεστερόνης που μου δίνουν προληπτικά λόγω ηλικίας και ιστορικού αποβολών.Για το σύμπτωμα που μου δημιουργεί σφίξιμο στον θώρακα,στο περικάρδιο ,λίγο ίλιγγο κτ.λ πήγα σε καρδιολόγο μου έκανε τριπλεξ καρδιάς και τα σχετικά είπε η καρδιά είναι καλή.Αλλα επειδή εδώ και 2 χρόνια έχω κάτι περίεργα σφιξιματα σαν σπασμό κ.τλ. το οποίο επιδεινώνεται με τα φάρμακα αυτά μου είπε προαιρετικά να κάνω αναίμακτη στεφανιογραφια αν και θεωρεί ότι δε θα βρεθεί κάτι.Το θέμα είναι ότι προέκυψε νέα κύηση και δεν πρόλαβα να την κάνω.Οποτε τώρα τι κάνω;τα outregestan επειδή τα είχα πάρει παλιά δε μπορούσα ούτε να περπατήσω ένιωθα ότι λιποθυμά.Κολπικα που είχα δοκιμάσει άρχισα να βγάζω καφέ υγρά και λίγο αίμα.Οποτε αν δω ότι η προγεστερόνη είναι καλή λέω να μη πάρω τίποτα από αυτά.Τωρα όσον αφορά το δεύτερο κομμάτι αντιπηκτικες και salospir που πάλι μου τις δίνουν προληπτικά λόγω των αποβολών ας μην έχω θρομβοφιλια και εκεί οι απόψεις διίστανται.Μπορει να προκαλέσουν και αιμορραγία και φοβάμαι να τα πάρω.Επισης δε μπορώ με τίποτα να κάνω ένεση στην κοιλιά.

2 ειδικοί απάντησαν

  • Θα πρέπει να απευθυνθείς σε γυναικολόγο με ολιστική προσέγγιση και ειδικό ενδιαφέρον στη γονιμότητα που θα σε βοηθήσει με όλα αυτά τα θέματα

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Καλησπέρα, αρχικά εύχομαι να πάνε όλα καλά με την εγκυμοσύνη. 1ον και εγώ θα συμβούλευα να παίρνετε το utrogestan κολπικα αν χρειάζεται. Μπορείτε όντως να κάνετε μια εξέταση προγεστερονης για να δείτε την τιμή της. Βέβαια δύσκολα το utrogestan να σας προκαλεί αίμα εκτός κ αν το κόψετε απότομα ή ξεχνάτε χάπια. Μπορεί το αίμα να οφειλόταν κ σε κάτι άλλο (αν το χρησιμοποιουσατε σε προηγούμενη κύηση). 2ον όσον αφορά τις αντιπηκτικες και το salospir, είναι προφυλακτικες οι δόσεις και δεν προκαλούν αιμορραγίες. Το salospir ιδιαίτερα είναι καλό να το παίρνετε γτ βοηθάει και στην κύηση και σε άλλα μετέπειτα προβλήματα που θα μπορούσαν να προκύψουν εκ... Διάβασε περισσότερα

    Πανά Αντιγόνη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Άνω Τούμπα