• Δισκοκήλη
  • Υποβλήθηκε 07/05/2023

Ποιός είναι ο πλέον ειδικός να εξετάσει κάποιον με πόνο στη μέση; Ορθοπεδικός - νευροχειρουργός; Και να ενημερώσει υπεύθυνα τον πάσχοντα για το όνομα του προβλήματος του;

19 ειδικοί απάντησαν

  • Αγαπητή κυρία, αγαπητέ κύριε,

    σας ευχαριστώ πολύ για την ερωτησή σας. Η εξειδίκευση της σπονδυλικής στήλης μπορεί να αφορά και τις δύο ειδικότητες τόσο τη Νευροχειρουργική όσο και την Ορθοπεδική. Είναι βασικό ο γιατρός σας, είτε Νευροχειρουργός είτε Ορθοπεδικός να εξειδικεύεται και να διαθέτει την αντίστοιχη εμπειρία στην αντιμετώπιση των παθήσεων της σπονδυλικής στήλης, έτσι ώστε να μπορεί να ενημερώσει κατάλληλα τον ασθενή για το προβλημά του.

    Με εκτίμηση

    Αθανάσιος Κωνσταντέλιας
    Νευροχειρουργός

    Κωνσταντέλιας Αθανάσιος

    Νευροχειρουργός

    Ευαγγελισμός

  • Με τα προβλήματα αυτά ασχολούνται συνήθως οι νευροχειρουργοί και λίγοι αλλά μετεκπαιδευμένοι στο εξωτερικό ορθοπαιδικοί.Το ποιός είναι ο πιο κατάλληλος δεν μπορώ να σας το πώ ,θα πρέπει να το δείτε μόνος σας

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Οποιοσδήποτε είτε Ορθοπαιδικός είτε Νευροχειρουργός που εξειδικεύεται στη χειρουργική της σπονδυλικής στήλης.

    Παπαδόπουλος Παναγιώτης

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Αθλητίατρος

    Γλυφάδα

  • Στην χώρα μας δεν υπάρχει ξεχωριστή ειδικότητα χειρουργικής σπονδυλικής στήλης, έτσι στις παθήσεις της σπονδυλικής στήλης επεμβαίνουν χειρουργικά ορθοπαιδικοί και νευροχειρουργοί με εξειδίκευση στην σπονδυλική στήλη.

    Πολυθοδωράκης Ιωάννης

    Νευροχειρουργός

    Χαλάνδρι

  • Ορθοπαιδικός

    Ανδρεόπουλος Ασημάκης

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ίλιον

  • Ορθοπεδικος σπονδυλικής στήλης ή νευροχειρουργός που ειδικεύεται στην σπονδυλική στήλη.

    Παπουλίδης Νικόλαος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Μαρούσι

  • Και οι δύο ειδικότητες είναι εξ ίσου επαρκείς για να δώσουν σωστές απαντήσεις στα θέματα της σπονδυλικής στήλης. Μπορείτε να εμπιστευθείτε και τους δύο. Σας ευχαριστώ.

    Στατήρης Σπυρίδων

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Αμπελόκηποι

  • Στην Ελλάδα οι ιατροί που είναι εκπαιδευμένοι στην πλειονότητα των προβλημάτων της οσφύος (μέσης) είναι (με ελάχιστες εξαιρέσεις) οι Νευροχειρουργοί.

    Σταυρόπουλος Σταύρος

    Νευροχειρουργός

    Γλυφάδα

  • Ορθοπαιδικός. Ο νευροχειρουργός ή ορθοπαιδικός χειρουργός μέσης είναι μόνο άν αποτύχει η συντηρητική θεραπεία και χρειαστεί χειρουργική αντιμετώπιση.

    Μυλωνάς Χρύσανθος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Τραυματιολόγος

    Ανάβυσσος

  • ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΑΣ ΕΞΕΤΑΣΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΣΑΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΨΟΥΝ-ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥΝ ΥΠΕΥΘΥΝΑ.

    Δημητρακόπουλος Μιχαήλ

    Ορθοπαιδικός

    Εύοσμος

  • Καποιος εμπειρος που να χειρουργει σπονδυλικη στηλη.

    Σφήκας Σπύρος

    Νευροχειρουργός

    Κολωνάκι

  • Κ οι δύο ειδικότητες μπορούν να εξετάσουν κάποιον πάσχοντα από τη μέση. Σημασία πάντως έχει η θεραπεία κ η αντιμετώπιση του προβλήματος κ όχι τόσο η ονομασία του προβλήματος.

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Η εξέταση, συμβουλή και αντιμετώπιση των παθήσεων της οσφυϊκής μοίρας της σπονδυλικής στήλης μπορεί να γίνει είτε από νευροχειρουργό είτε από ορθοπεδικό με εξειδικευμένη γνώση πάνω στην σπονδυλική στήλη. Η πολυπλοκότητα των παθήσεων της σπονδυλικής στήλης χρήζουν εξειδικευμένης αντιμετώπισης και είναι εξατομικευμένες.

    Παπανικολάου Παντελεήμων

    Νευροχειρουργός

    Νέα Σμύρνη

  • τελευταία και οι νευροχειρουργοί ασχολούνται με σπονδυλική στήλη

    Σπαγάκος Γεώργιος MD MSc

    Χειρουργός Ορθοπαιδικός - Αθλητίατρος

    Μαρκόπουλο

  • ΤΟ ΕΝΑ ΚΑΙ ΚΡΑΤΙΚΟ ΤΜΗΜΑ ΣΠΟΝΔΥΛΙΚΗΣ ΣΤΗΛΗΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΑΠΟΤΕΛΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΟΡΘΟΠΑΙΔΙΚΟΥΣ, ΝΟΜΙΖΩ ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ ΤΙ ΕΝΝΟΩ. ΤΩΡΑ ΠΟΙΑ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΟΙ ΠΑΝΤΕΣ ΤΣΑΛΑΒΟΥΤΑΝΕ ΣΤΗΝ ΣΠΟΝΔΥΛΙΚΗ ΣΤΗΛΗ. ΣΥΜΒΟΥΛΗ...ΑΝΑΖΗΤΕΙΣΤΕ ΓΙΑΤΡΟ ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΟ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΠΟΝΔΥΛΙΚΗ ΣΤΗΛΗ.

    Τριανταφυλλόπουλος Γεώργιος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Περιστέρι

  • Μεγαλύτερη σημασία έχει ο ιατρός που θα σας συμβουλεύσει να έχει εξειδικευθεί στη χειρουργική σπονδυλικής στήλης (fellowship). Στις περισσότερες χώρες του εξωτερικού υπάρχουν χειρουργοί σπονδυλικής στήλης και όχι ορθοπαιδικοί ή νευροχειρουργοί.

    Χαριτίδης Χαράλαμπος

    Νευροχειρουργός

    Αμπελόκηποι

  • ΧΕΙΡΟΥΡΓΟΣ ΣΠΟΝΔΥΛΙΚΗΣ ΣΤΗΛΗΣ

    Μεταξάς Νικόλαος

    Νευροχειρουργός

    Νέα Σμύρνη

  • Όσον αφορά τη διάγνωση και οι δύο ειδικότητες μπορούν εξίσου να βοηθήσουν τον πάσχοντα να αντιληφθεί το πρόβλημα που τον βασανίζει, αρκεί ο γιατρός που θα επιλεγεί να ασχοληθεί σε βάθος με το πρόβλημα του ασθενούς και να ακολουθήσει πιστά τη μεθοδολογία της Ιατρικής, δλδ ιστορικό, κλινική εξέταση, διαγνωστικός έλεγχος κτλ

    Δημογέροντας Γεώργιος

    Νευροχειρουργός

    Χαϊδάρι

  • Σε όλο τον κόσμο την σπονδυλική στήλη την εξετάζουν και την χειρουργούν ορθοπαιδικοι . Στην Ελλάδα μόνο υπάρχει αυτό το μπέρδεμα με τους Νευροχειρουργους .

    Δρ. Πεντερίδης Ιωάννης

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Παιδοορθοπαιδικός

    Ωραιόκαστρο