• Διαταραχές περιόδου
  • Υποβλήθηκε 15/04/2023

Καλησπέρα. Θα ήθελα να μοιραστώ και το δικό μου πρόβλημα καθώς είμαι ανυπομονη να περιμένω έως 25 όπως μου είπε ο γιατρός μου. Εχω καθυστέρηση 8 μέρες πλέον με 2 αρνητικά τεστ πήγα στον γιατρό για εξέταση μου είπε το εξής : είναι πρησμένη η μήτρα σου και το ωάριο δεν έχει σπάσει. Μου είπε αν δεν έρθει περίοδος μέχρι 25 να πάω αμέσως. Εγώ δεν ξέρω τι να κάνω τι να υποθέσω έχω κάτι; να ανησυχώ; Επίσης έχω πολύ πρησμένο στυφος πόνους περιόδου στιμπιματακια στη κοιλιά...

8 ειδικοί απάντησαν

  • Να ακολουθήστε τις οδηγίες του γυναικολογου σας, αν θα χρειαστεί να σας οδηγήσει σε εναν ενδοκρινολογο

    Μπεραρντέλλι Ρίτα

    Ενδοκρινολόγος - Διαβητολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Αν έχεις κύστη θέλει φάρμακα

    Αϊνατζόγλου Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Θεσσαλονίκη

  • Γεια σας, δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας, η περίοδος θα έρθει από μόνη της

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Είχατε έναν αναθυλακιορεηκτικο κύκλο. Να μην ανησυχείτε. Μπορεί να σας δώσει απλά κάποια χάπια για να σας έρθει περίοδος. (Δεν γνωρίζω τι ακριβώς είδε ο συνάδελφος στον υπέρηχο).

    Πανά Αντιγόνη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Άνω Τούμπα

  • Θα χρειαστεί να κάνεις κάποιες εξετάσεις αιματολογικές, ορμονικές και άλλες για να διαπιστωθεί πιο ακριβώς είναι το πρόβλημα και πώς θα λυθεί.

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Εχοντας τοσες μερες κ αρνητικα τεστ κυησης δεν ειστε εγκυος.Αυτο που εννοουσε πιθανοτατα ο γιατρος σας ειναι οτι εχει πεπαχυμενο ενδομητριο χωρις ακομη περιοδο ,οποτε αν δεν ερθει απο μονη της θα σας δωσει προγεστερονη για να διορθωσει την ορμονικη διαταραχη που καθυστερησε τον κυκλο σας.

    Μήνου Νίκη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλαμαριά

  • Καλησπέρα σας. Είναι πολύ δύσκολο να εκφέρω μια εμπεριστατωμένη άποψη μη γνωρίζοντας το ακριβές ιστορικό σας όπως το αν έχετε ελεύθερες επαφές, την ηλικία σας και το πόσο σταθερό κύκλο έχετε. Στη θέση σας δεν θα ανησυχούσα πάντως γιατί από τα λίγα δεδομένα που αναφέρετε δεν φαίνεται να έχετε κάτι επικίνδυνο για την ανησυχία σας και το πιο πιθανό είναι να έχετε περίοδο τις επόμενες ημέρες. Εφόσον δεν ξέρω πότε ακριβώς κάνατε τα τεστ κύησης αφήνω και μια πολύ μικρή πιθανότητα να είστε έγκυος και απλά τα τεστ να μην έχουν ανιχνεύσει ακόμα την ορμόνη που παράγει το έμβρυο επειδή είναι σε πολύ χαμηλά επίπεδα. Εμπιστευτείτε το γιατρό σας και σύντομ... Διάβασε περισσότερα

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου

  • Καλησπερα!Απο τα συμπτωματα που αναφερεις και τα ευρηματα της εξετασης πιθανον να μην εχεις τιποτα το σημαντικο και ανησυχητικο.Ποσο ετων εισαι και ποτε ειχες ΤΕΡ.?ΕΙΝΑΙ μια γνωστη ανωμαλια του κυκλου.Πιθανον δεν εχεις σπασει το ωοθυλακιο στο προηγουμενο κυκλο και δεν εχει γινει ωορρηξια.Μεχρι 25 θα αδιαθετησεις κατα 99%.Αν οχι χρειαζεται επανεξεταση.

    Μπαμπαμέτος Ηλίας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ίλιον