• Διαταραχές περιόδου
  • Υποβλήθηκε 18/06/2023

Καλησπέρα. Είμαι 21 χρονών, ύψος 1,76, γύρω στα 110 κιλά με προσπάθεια αργής απώλειας κιλών λόγο προδιάθεση διαβήτη. Σεξουαλικά ενεργή με καθαρά τεστ Παπ, καλλιέργεια υγρών και χωρίς πολυκυστικές . Γενικά ο κύκλος είναι άστατος, άλλοτε 24, 28 ή 32-35 μέρες. Πρώτη φορά καθυστέρησης 10 ημερών πριν 2 χρόνια. Τελευταίες περιόδους το τελευταίο εξάμηνο: 2/1, 28/1, 24/2, 25/3, 29/4. Έκτοτε δεν μου έχει έρθει, περίμενα 27/5 ,και μετά 29/5. Ελεύθερη επαφή χωρίς εσωτερική εξ περμάτωση, 17/5 με χάπι ELLA ONE μετά από 4 ώρες έπειτα συμβουλής γιατρού αλλά ήμουν υπό αντιβίωση AUGMENTIN. Μία εβδομάδα μετά διαγνώσθηκα με Έρπητα τύπου 2,έκανα αγωγή 10 ημερών, παράλληλα medrol για 5 μέρες λόγο κρίσεων βήχα και εξετάσεις αίματος για άλλα νοσήματα, όλα αρνητικά.2η μέρα καθυστέρησης στο σκούπισμα είχα λευκή έκκριση με αχνές λεπτές κόκκινες γραμμές. Αγχώθηκα και την 3η μέρα καθυστέρησης έκανα τεστ χοριακής 0,3 ml. 10η μέρα τεστ κυήσεως αρνητικό. Έπειτα,για 5 μέρες Duphaston. Μία μέρα μετά τη λήξη αγωγής, δηλαδή 16η μέρα χοριακή 2.0 ml, ο γιατρός είπε δεν υπάρχει περίπτωση εγκυμοσύνης, είναι ορμονική διαταραχή λόγο στρες από το οποίο πάσχω και να περιμένω να έρθει οποιαδήποτε στιγμή και ίσως να έχασα μία . Σήμερα είναι 21η μέρα καθυστέρησης, αλλά όλες τις μέρες έχω συμπτώματα σαν μικρές κράμπες είτε δεξιά είτε αριστερά, πόνους στη μέση, αίσθημα ότι μου έρχεται περίοδος χωρίς να αίμα, αλλαγές διάθεσης και όρεξη για φαγητό ή μη. Ανησυχώ μήπως υπάρχει ακόμα περίπτωση εγκυμοσύνης. Εμπιστεύομαι τον γιατρό μου αλλά η καθυστέρηση αυτή με τρώει τρομερά, κυρίως για το θέμα κύησης. Επίσης έχω κανονικά εκκρίσης, λευκές,υγρές αλλά πρώτη και μία φορά χθες ήταν πυκτό και κολλούσε. Θα κάνω πάλι τεστ χοριακής για επιβεβαίωση διότι αγχώνθηκα με τα νούμερα από 0,3 σε 2.0. Πριν το Duphaston τα συμπτώματα υποχωρούσαν και μετά την αγωγή έχουν περάσει 7 μέρες και ακόμα να έρθει η περίοδος, τα συμπτώματα επανήλθαν αλλά λιγότερο έντονα με το εσωτερικό του αιδοίου σαν αίσθημα περιόδου.

3 ειδικοί απάντησαν

  • Γεια σας, μάλλον πρόκειται για διαταραχές ορμονολογικές της περιόδου. Αν έχετε αμφιβολία μπορείτε να κάνετε 1Β χοριακή. Καλό είναι να επιμείνετε λίγο στην απώλεια βάρος ώστε να ρυθμιστεί και ο κύκλος

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Δεν υπάρχει περίπτωση εγκυμοσύνης, ωστόσο πραγματικά πιστεύω ότι θα σε βοηθούμε μια ολιστική προσέγγιση.

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Δεν υπάρχει πιθανότητα εγκυμοσύνης. Έχετε εξεταστεί από τον γιατρό σας? Το έδειξε ο υπέρηχος? Πόσο ήταν το πάχος του ενδομητριου? Έχετε κάνει ορμονολογικό έλεγχο ποτέ?

    Πανά Αντιγόνη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Άνω Τούμπα