• Διαταραχές περιόδου
  • Υποβλήθηκε 15/05/2023

καλησπέρα θα ήθελα μια γνώμη.. είμαι 24 χρονων με σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών ο κύκλος κυμαίνεται το τελευταίο διάστημα στις 40-70 μέρες . Αδιαθέτησα πριν μια βδομάδα στην 32η ημέρα του κύκλου με πολύ αίμα την πρώτη μέρα, την δεύτερη και την τρίτη είχα αρκετό αίμα κυρίως στο σκούπισμα χωρίς ιδιαίτερο λερωμα σερβιέτας, 4η και 5η ημέρα είχα κάποια καφετι υγρά και 6η μέρα το ίδιο. παίρνω εδώ και ένα μήνα inofert hp. εδώ και 5 μέρες νιωθω πρήξιμο και πόνο στο στηθος, παρόλο που μου τελείωσε η περίοδος εντελώς την 7η μέρα το πρήξιμο και ο πόνος εξακολουθεί να υπάρχει.. έκανα ένα τεστ εγκυμοσύνης το οποίο είναι αρνητικό (εφόσον είχε προηγηθεί επαφή με το αγόρι μου την 19η μέρα του κύκλου μου στην αρχή χωρίς προφύλαξη και μετέπειτα με προφύλαξη χωρίς καθόλου εξπερματωση). υπάρχει περίπτωση εγκυμοσύνης? 19 μέρες μετά τη σεξουαλικη επαφή τα τεστ εγκυμοσύνης βγαίνουν αρνητικά και προηγήθηκε περίοδος ενδεχομένως αυτό που σας περιέγραψα... χρειάζεται να ανησυχώ για πιθανή εγκυμοσύνη? ή το πρήξιμο στο στήθος και ελαχιστος πονος χαμηλά στην κοιλιά οφείλεται σε ανωμαλίες λόγω συνδρόμου πολυκυστικων ωοθηκων?

4 ειδικοί απάντησαν

  • Η πιθανότητα εγκυμοσύνης είναι μικρή αλλά λόγω ασταθούς κύκλου για να είστε σίγουρη μπορείτε να κάνετε μια β χοριακή

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Πολύ πιθανό να οφείλεται σε ανωμαλίες της περιόδου λόγω συνδρόμου πολυκυστικών ωοθηκών αλλά καλύτερα να κάνεις ένα τεστ β χοριακής αίματος για ασφαλή αποκλεισμό ενδεχόμενης εγκυμοσύνης.

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • καλο ειναι να κανετε μια κοριαχη, να μιλατε με γυναικολογο και μετα, αν το κρινει ο γυναικολογος, και με ενδοκρινολογο

    Μπεραρντέλλι Ρίτα

    Ενδοκρινολόγος - Διαβητολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Όχι αιτία είναι οι Πολυκυστικες

    Αϊνατζόγλου Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας