• Διαταραχές περιόδου
  • Υποβλήθηκε 06/04/2023

καλησπέρα σας είμαι 24 χρονών έχω διαγνωστεί με σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών, ο κύκλος μου κυμαίνεται στις 40-60 ημερες. Τώρα βρίσκομαι στις 72 μέρες χωρίς περίοδο με τελευταία περίοδο 25/1/23 Στις 45 μέρες κύκλου παρατήρησα για 6 μέρες στο σκούπισμα καφέ κόκκινα υγρά( θεωρώ πως συνδέεται με το ΣΠΩ). τις τελευταίες 3 μέρες έχω πρησμένο στήθος με λίγο πόνο όπως επίσης πρήξιμο στην κοιλιά, πονακια δεξιά και αριστερά χαμηλά όπως και στη μέση ελάχιστα. Πιθανότητα εγκυμοσύνης δεν υπάρχει.θα ήθελα να ξεκινήσω duphaston για προκληση περιόδου ( νομίζω πως είναι 5 μέρες) ποια είναι ωστόσο η συνιστώμενη δόση;;; και σε πόσες μέρες θα ξεκινήσει η περίοδος;;

6 ειδικοί απάντησαν

  • 1 τη μερα για 6 μερες μετα 2 μερες απο τη διακοπη ερχεται περιοδος

    Αϊνατζόγλου Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Θεσσαλονίκη

  • Γεια σας, δυστυχώς δεν μπορώ να σας προτείνω θεραπεία φαρμακευτική χωρίς κλινική εξέταση

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Θα πρέπει να εξεταστείτε από γυναικολόγο για σωστή διάγνωση και θεραπεία

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Εξέταση και υπέρηχος πριν την έναρξη προγεστερονης

    Παπαϊωάννου Στέφανος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Ιωνία

  • Καλησπέρα, το Dufaston προκαλει περιοδος αλλα δεν ειναι μια θεραπεία. Και συνήθως το δίνουμε ωστε να έρθει περιοδος και να κανουμε ορμονολογικες εξετασεις στις πρώτες τρεις μερες περιοδους. Καλο θα ήταν να πατε σε έναν ειδικό

    Μπεραρντέλλι Ρίτα

    Ενδοκρινολόγος - Διαβητολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας. Δυστυχώς οι ανωμαλίες περιόδου είναι πολύ συχνές στο ΣΠΩ και συχνά δημιουργούν άγχος. Θα ήθελα να γνωρίζετε οτι σαν γενικό κανόνα έχουμε να προκαλούμε περίοδο με φάρμακα όπως το Duphaston, ώστε η γυναίκα που πάσχει από το σύνδρομο να έχει περίοδο τουλάχιστον 3-4 φορές τον χρόνο. Αυτό, κυρίως το κάνουμε για να προστατέψουμε το ενδομήτριο από την μακροπρόθεσμη έκθεση στα οιστρογόνα που σε βάθος χρόνου θα μπορούσε να δημιουργήσει προβλήματα. Τα συμπτώματα που αναφέρετε μπορεί να υποδεικνύουν μια αναμενόμενη περίοδο. Από την άλλη η δοσολογία του Duphaston για την τεχνητή πρόκληση περιόδου είναι συνήθως 5-7 ημέρες 2-3 χάπια την ημέρ... Διάβασε περισσότερα

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου