• Διαταραχές περιόδου
  • Υποβλήθηκε 22/11/2022

Καλησπέρα, μετά άπω αφαίρεση πολυποδας είναι φυσιολογικό να έχω ακόμα διαταραχές στο κύκλο μού;Δηλαδή είναι η δεύτερη περίοδος και είναι η 13 μέρα και έχω ακόμα καφέ υγρα

18 ειδικοί απάντησαν

  • Όχι δεν ειναι φυσιολογικό.
    Χρειάζεται επανέλεγχος

    Καραμπότσης Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πατήσια

  • Συνήθως η περίοδος φτιάχνει μετά την πρώτη φορά που σας έρχεται περίοδος από την υστεροσκόπηση παρόλο αυτό καλό θα είναι να μιλήσετε με το γιατρό σας ή να έρθετε να κάνουμε έναν ενδοκολπικο υπερηχο

    Σαββούρας Οδυσσέας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Παλαιό Φάληρο

  • Καλημέρα σας, θα πρέπει να υποβληθείτε σε ένα κολπικό υπέρηχογραφημα.

    Χουρσόγλου Σωτήριος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Περιστέρι

  • ΘΑ ΧΑΙΡΙΣΤΕΙ ΟΡΜΟΝΙΚΟ ΕΛΕΓΧΟ ΚΑΙ ΥΠΡΗΧΟ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΑΝ ΑΦΑΙΡΕΘΗΚΕ ΠΛΗΡΩΣ

    Ζαχέρ Λίνα

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Περαία

  • Λογικα οχι

    Αϊνατζόγλου Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Θεσσαλονίκη

  • Αν η αιτία ήταν ο πολύποδας και αν αφαιρέθηκε πλήρως, όχι. Μπορεί όμως να είναι κάποια άλλη η αιτιολογία.

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Είναι σημαντικό να ξέρουμε πως έγινε η αφαίρεση του πολύποδα υστεροσκοπικά , πρόκειται για ενδομητρικό πολύποδα; Δεν μπορει να αποκλειστεί όμως και ταυτοχρονη ορμονολογική διαταρχή

    Αλεξοπούλου Άρτεμις

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Θεωρώντας οτι δεν υπαρχει καποιο αλλο αιτιο, πχ ορμονικη διαταραχη και οτι η αφαιρεση εγινε πληρως, δωστε λιγο χρονο.
    Επανέλεγχος υπερηχογραφικος στο τελειωμα της περιοδου για σωστη απεικονιση του ενδομητριου και σε επιμονο/παρατεταμένο συμπτωμα, υστεροσκοπηση.

    Κοχιαδάκης Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ηλιούπολη

  • Καλησπέρα σας.
    Οι ενδομητρικοί πολύποδες είναι μόνον μια απο τις πιθανές αιτίες κολπικής αιμόρροιας εκτός περιόδου.
    Είναι σημαντικο να γίνει ενας πλήρης γυναικολογικός έλεγχος αρχικά με τεστ παπ, διακολπικο υπερηχογράφημα, αμφίχειρη γυναικολογική εξέταση και φυσικά ορμονολογικός έλεγχος αρχικά.

    Μπούτας Ιωάννης MD, MSc, PhD, MRBS

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Αμπελόκηποι

  • Οχι, δεν ειναι φυσιολογικο εφοσον ο πολυποδας αφαιρεθηκε ακεραιος και σε υγιη ορια. Θα πρεπει να αναζητησετε τον λογο που εχετε 13 ημερες κολπικη αιμορροια

    Ρήγος Ιωάννης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Χαϊδάρι

  • ναι υπαρχει περιπτωση ειδικα αν η διαταραχη δεν ηταν μονο θεμα της υπαρξης του ποκυποδα. χρειαζεται να γινει περαιτερω ελεγχος π.χ. ορμονολογικες εξετασεις κ.α.

    Παντατοσάκης Εμμανουήλ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα σας. Κάποιες φορές μπορεί να συμβεί αυτό. Θα υπήρχε όμως και η ένδειξη για έναν επανέλεγχο με υπέρηχο αφού αυτό θα μπορούσε να αποκλείσει κάποιες αιτίες που σχετίζονται ή και όχι με την επέμβαση σας. Εάν μετά από αυτό δεν υπήρχαν ευρήματα θα σας καθησυχαζα και θα έδινε λίγο χρόνο στην περίοδο σας να ομαλοποιηθεί. Παρακαλώ λάβετε υπόψη ότι η απάντηση μου δεν μπορεί να είναι ολοκληρωμένη αφού δεν γνωρίζω βασικές πληροφορίες όπως το ιστορικό σας, την απάντηση της ιστολογικής εξέτασης της επέμβασης και άλλα πολλά που μπορεί να παίζουν σημαντικό ρόλο στο να έχετε μια πιο σαφή απάντηση.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου

  • Μπορεί να συμβεί αν οι διαταραχές στον κύκλο ήταν λόγω ανεπάρκειας προγεστερόνης και όχι λόγω του πολύποδα.

    Δρ Φουντά Χριστίνα

    Μαιευτήρας - Χειρουργός Γυναικολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Τον πρώτο μήνα μετά την αφαίρεση μπορείτε να έχετε οτιδηποτε

    Αυγερινός Αντώνιος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πλατεία Μαβίλη

  • Είναι σύνηθες να υπάρχει κάποιου είδους καφεοειδης έκκριση μετά από αφαίρεση ενδομήτριου πολύποδα. Αν οι διαταραχές είναι έντονες καλό είναι να γίνει ένα υπερηχογράφημα η ακόμη καλύτερα ένας υστεροακοπικος ελεγχος της ενδομήτριας κοιλότητας εφόσον αποκλειστούν άλλοι λόγοι που μπορεί να προκαλούν την διαταραχή αυτή.

    Παυλίδη Όλγα

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλαμαριά

  • Καληςπέρα σας, ναι μπορεί να συμβεί αλλά καλό είναι να γίνει ένας υπερηχογραφικός έλεγχος

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Καλησπέρα. Κατ'αρχην ο πολύποδας που αφαιρέθηκε που ήταν ? Στον τράχηλο η στο σώμα της μίτρας ( ενδομήτριο ) ? Και κατά δεύτερον οι πολύποδες δεν επηρεάζουν την εμμηνορρυσία παρά μόνον την ποσότητα του αίματος προς τα πάνω ( περισσότερο αίμα και ίσως και μεγαλύτερη διάρκεια κατ την περίοδο ). Οποτε αυτο που αναφέρετε μπορεί να μην εχει να κάνει με την επέμβαση αλλά να είναι περισσότερο μια ορμονική δυσλειτουργια. πρέπει όπως και να χει να εξεταστείτε από γυναικολόγο .Πιστεύω να σας κάλυψα.
    Στην διάθεση σας για οτι χρειασθείτε.

    Αργυράκης Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Μαρούσι

  • 1) Η αφαίρεση του πολύποδος έγινε με απόξεση η υστεροσκοπικως;
    2)την ιστολογική την έχετε; είναι εν τάξει ;είναι καθαρή ; βγήκε ο πολύποδας βγήκε ολόκληρος, ή βγήκε μέρος του;

    Μπαγιώκος Βασίλειος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας