• Διαταραχές περιόδου
  • Υποβλήθηκε 11/05/2023

καλησπέρα λόγω κάποιων αγχωτικων γεγονότων εδώ και 1μιση μήνα μου έχει κοπεί η περίοδος. το πρόβλημα μου είναι ότι τις τελευταίες 2μιση εβδομάδες έχω πρηστεί απίστευτα στην κοιλιά χωρίς όμως να μου έρχεται περιοδος . τι μου συμβαίνει;

9 ειδικοί απάντησαν

  • Το στρες αποτελει αιτιολογικο παραγοντα αμηνορροιας (εφοσον εχει αποκλειστει η εγκυμοσυνη).Σε συνεννοηση με το γυναικολογο σας παντα μπορειτε να ξεκινησετε προγεστερονη για 10 μερες για να σας ερθει περιοδος και να υποχωρησουν και τα συμπτωματα σας.

    Μήνου Νίκη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλαμαριά

  • Οταν εχουμε ενα εντονο στρες η περιοδος παρουσιαζει διαταραχές, περιμεμετε ακομα λιγο, αν δεν ερχετε, θα χρειασθει να κανετε ορμονολογικες

    Μπεραρντέλλι Ρίτα

    Ενδοκρινολόγος - Διαβητολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Θα πρέπει να κάνετε ένα τεστ κύησης. Αν αυτό είναι αρνητικό, πιθανόν να απορρυθμιστηκε ο κύκλος σας λόγω άγχους. Θα μπορούσατε να σας δει ένας γυναικολόγος κ αν χρειαστεί να σας δώσει προγεστερονη για μας έρθει περίοδος.

    Πανά Αντιγόνη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Άνω Τούμπα

  • Υπομονή θα έρθει , κάποιες φορές λόγω άγχους συμβαίνει

    Βαρχαλαμά Ευγενία

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Κορυδαλλός

  • Θα πρέπει να εξεταστείς από γυναικολόγο αφού κάνεις πρώτα ένα τεστ κυήσεως

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Το πιό πιθανόν είναι το άγχος. Κάντε και ένα τεστ κύησης.

    Ανδριώτη Λιλιάνα

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Ερυθραία

  • Καντε τεστ εγκυμοσυνης και διακολπικο υπερηχογραφημα

    Παππάς Ασημάκης (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Γυναικολόγος - Ενδοσκοπικός Χειρουργός - Μαιευτήρας

    Πεύκη

  • Γεια σας, μια απλή διαταραχή του κύκλου η οποία θα ισορροπήσει λογικά

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Καλησπέρα σας. Αυτό που περιγράφεται συμβαίνει συχνά και συνήθως οφείλεται σε μια παροδική ορμονική διαταραχή. Το άγχος μπορεί να είναι ένας παράγοντας που το προκαλεί. Προφανώς, πάντα σε αυτές τις περιπτώσεις πρέπει να αποκλείουμε το ενδεχόμενο εγκυμοσύνης. Επειδή δε γνωρίζω το ακριβές ιστορικό σας δεν θα μπορούσα να σας προτείνω συγκεκριμένη αγωγή. Θα μπορούσατε να επισκεφθείτε κάποιον γυναικολόγο και να σας κατευθύνει είτε προκαλώντας σας κάποια περίοδο για να νιώσετε καλύτερα είτε αναμένοντας να έρθει από μόνη της εαν το κρίνει σωστό. Εν κατακλείδι θεωρώ οτι δεν πρέπει να σας ανησυχεί αυτό που έχετε γιατί το πιθανότερο είναι να πρόκειται ... Διάβασε περισσότερα

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου