• Menstrual Disorders
  • Submitted on 11/05/2023

καλησπέρα λόγω κάποιων αγχωτικων γεγονότων εδώ και 1μιση μήνα μου έχει κοπεί η περίοδος. το πρόβλημα μου είναι ότι τις τελευταίες 2μιση εβδομάδες έχω πρηστεί απίστευτα στην κοιλιά χωρίς όμως να μου έρχεται περιοδος . τι μου συμβαίνει;

9 specialists answered

  • Το στρες αποτελει αιτιολογικο παραγοντα αμηνορροιας (εφοσον εχει αποκλειστει η εγκυμοσυνη).Σε συνεννοηση με το γυναικολογο σας παντα μπορειτε να ξεκινησετε προγεστερονη για 10 μερες για να σας ερθει περιοδος και να υποχωρησουν και τα συμπτωματα σας.

    Μήνου Νίκη

    Gynecologist - Obstetrician

    Kalamaria

  • Οταν εχουμε ενα εντονο στρες η περιοδος παρουσιαζει διαταραχές, περιμεμετε ακομα λιγο, αν δεν ερχετε, θα χρειασθει να κανετε ορμονολογικες

    Μπεραρντέλλι Ρίτα

    Ενδοκρινολόγος - Διαβητολόγος

    Thessaloniki

  • Θα πρέπει να κάνετε ένα τεστ κύησης. Αν αυτό είναι αρνητικό, πιθανόν να απορρυθμιστηκε ο κύκλος σας λόγω άγχους. Θα μπορούσατε να σας δει ένας γυναικολόγος κ αν χρειαστεί να σας δώσει προγεστερονη για μας έρθει περίοδος.

    Πανά Αντιγόνη

    Gynecologist - Obstetrician

    Ano Touba

  • Υπομονή θα έρθει , κάποιες φορές λόγω άγχους συμβαίνει

    Βαρχαλαμά Ευγενία

    Gynecologist - Obstetrician

    Korydallos

  • Θα πρέπει να εξεταστείς από γυναικολόγο αφού κάνεις πρώτα ένα τεστ κυήσεως

    Hatzidaki Valy

    Gynecologist - Obstetrician

    Neo Psychiko

  • Το πιό πιθανόν είναι το άγχος. Κάντε και ένα τεστ κύησης.

    Andrioti Liliana

    Gynecologist - Obstetrician

    Nea Erythraia

  • Καντε τεστ εγκυμοσυνης και διακολπικο υπερηχογραφημα

    Παππάς Ασημάκης (Deactivated account)

    Γυναικολόγος - Ενδοσκοπικός Χειρουργός - Μαιευτήρας

    Pefki

  • Γεια σας, μια απλή διαταραχή του κύκλου η οποία θα ισορροπήσει λογικά

    Surios Konstantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Ilisia

  • Καλησπέρα σας. Αυτό που περιγράφεται συμβαίνει συχνά και συνήθως οφείλεται σε μια παροδική ορμονική διαταραχή. Το άγχος μπορεί να είναι ένας παράγοντας που το προκαλεί. Προφανώς, πάντα σε αυτές τις περιπτώσεις πρέπει να αποκλείουμε το ενδεχόμενο εγκυμοσύνης. Επειδή δε γνωρίζω το ακριβές ιστορικό σας δεν θα μπορούσα να σας προτείνω συγκεκριμένη αγωγή. Θα μπορούσατε να επισκεφθείτε κάποιον γυναικολόγο και να σας κατευθύνει είτε προκαλώντας σας κάποια περίοδο για να νιώσετε καλύτερα είτε αναμένοντας να έρθει από μόνη της εαν το κρίνει σωστό. Εν κατακλείδι θεωρώ οτι δεν πρέπει να σας ανησυχεί αυτό που έχετε γιατί το πιθανότερο είναι να πρόκειται ... Read more

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Gynecologist - Obstetrician

    Panormou