• Διαταραχές περιόδου
  • Υποβλήθηκε 08/03/2023

Καλησπέρα είμαι 52 χρόνων κ εδώ κ δύο χρόνια έχω ασταθεια με την περίοδο Μια έχω καθυστέρηση δύο μηνών κ άλλοτε σχεδόν κάθε μήνα με δύο μέρες μόνο περίοδο Προχθές είχα στο σκούπισμα λίγο Ροζ πολύ ελάχιστο κ περίμενα την επόμενη να έχω περίοδο αλλά μετά πάλι από πέντε μέρες έχω λίγο ροζ στο σκούπισμα κ περίοδος δεν μου έχει έρθει ..είναι συμπτώματα κλιμακτηριου?

7 ειδικοί απάντησαν

  • Καλή σας ημέρα ναι υπάρχει η πιθανότητα από αυτή να είναι από την περιεμμηνοπαυση φυσικά καλό πρώτα να γίνει ένας υπέρηχος να αποκλειστούν οτιδήποτε άλλα προβλήματα μπορεί να υπάρχουν στη μήτρα ή στις ωοθήκες

    Σαββούρας Οδυσσέας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Παλαιό Φάληρο

  • Ναι τα συμπτώματα αυτά μπορούν να αποδωθουν σε κλιμακτήριο. Φυσικά πάντα θα πρέπει να κάνετε τον ετήσιο γυναικολογικο σας έλεγχο.

    Πανά Αντιγόνη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Άνω Τούμπα

  • Ναι. Αν δεν έχετε άλλα ενοχλητικά συμπτώματα, δεν χρειάζεται να κάνετε κάτι περαιτέρω. Βέβαια ένα κολπικο υπερηχογράφημα στο πλαισιο του ετήσιου τακτικού γυναικολογικού ελέγχου είναι επιβεβλημένο. Ορμονικές εξετάσεις φυλετικών ορμονών δεν είναι απαραίτητες εκτός αν προκύψει κάτι ιδιαίτερο στην κλινική και υπερηχογραφική εξέταση.

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Ναι , θα έπρεπε να σας ο γυναικολόγος εάν έχετε καιρό να κάνετε έναν έλεγχο

    Βαρχαλαμά Ευγενία

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Κορυδαλλός

  • Ειναι συμπτωματα περιεμμηνοπαυσιακα παρολα αυτα θα πρεπει να κανετε ενα υπερηχογραφημα κ τεστ παπανικολαου προς αποκλεισμο αλλων παθολογιων του ενδομητριου κ του τραχηλου που εμφανιζονται σε αυτη την ηλικια.

    Μήνου Νίκη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλαμαριά

  • Καλησπέρα σας. Αυτό που περιγράφεται είναι μια τυπική κατάσταση της κλιμακτηρίου ή αλλιώς της περιεμμηνόπαυσης. Στις περισσότερες γυναίκες αυτή η περίοδος διαρκεί από λίγους μήνες εώς και 6 χρόνια. Από την άλλη σπανίως οι διαταραχές περιόδου σχετίζονται με παθολογικές καταστάσεις όπως πολύποδες, κύστες των ωοθηκών και άλλα. Θα σας συμβούλευα να επισκεφτείτε έναν γυναικολόγο για να σιγουρευτείτε ότι δεν πρόκειται για κάτι παθολογικό. Επίσης, η επίσκεψη σε έναν γυναικολόγο θα μπορούσε να σας λύσει όποιες άλλες απορίες έχετε σχετικά με την εμμηνόπαυση αλλά θα ήταν μια ευκαιρία να κάνετε τον προληπτικό σας έλεγχο με Τεστ Παπ και μαστογραφία. Ελπί... Διάβασε περισσότερα

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου

  • Κατά πάσα πιθανότητα είστε σε προεμμηνοπαυσιακή κατάσταση. Για να το επιβεβαιώσετε θα μπορούσατε να κάνετε έναν ορμονικό έλεγχο.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα