• Διαταραχές περιόδου
  • Υποβλήθηκε 23/05/2023

Καλησπέρα είμαι 48 χρόνων και τους τελευταίους οκτώ μήνες έχω διακυμάνσεις στην περίοδο μου...άλλοτε 35 άλλοτε κανονικός 28 άλλες πάλι χάνω ένα μήνα ...τι μου προτείνετε...σας ευχαριστώ.

9 ειδικοί απάντησαν

  • νομιζω οτι ειναι καλο να κανετε ενα ορμονολογικο ελεγχο

    Μπεραρντέλλι Ρίτα

    Ενδοκρινολόγος - Διαβητολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Γεια σας, οι διαταραχές του κύκλου σε αυτήν την ηλικία είναι συχνές

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Υπάρχουν συμπτώματα εμμηνόπαυσης; Εάν ναι, τότε μάλλον είναι στα πλαίσια της κλιμακτηρίου… θα μπορούσατε να επισκεφτείτε τον γυναικολόγο σας κ να συζήτησε για τις επιλογές που υπάρχουν.

    Φωτιάδου Ελισάβετ

    Ενδοκρινολόγος

    Καλαμαριά

  • Δεν χρειάζεται να αγχώνεστε είναι φυσιολογικό με βάση την ηλικία σας να ξεκινήσετε να έχετε διαταραχές.

    Πανά Αντιγόνη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Άνω Τούμπα

  • Τίποτε, απλά να τη σημειώνεις.

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Υπέρηχο και ορμονολογικες

    Παπαϊωάννου Στέφανος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Ιωνία

  • Θα πρέπει να κάνετε ορμονικο έλεγχο προκειμένου να δείτε αν βρίσκεστε σε περικλιμακτηριακη περίοδο ή συντρέχει κάποιος άλλος λόγος! Θα πρέπει να απευθυνθείτε σε ενδοκρινολογο.

    Κουτσάκη Μαρία

    Ενδοκρινολόγος

    Καισαριανή

  • Είστε στην περιεμμηνοπαυση. Αν δεν έχετε συμπτώματα που να σας επηρεάζουν σημαντικά την καθημερινότητα δεν χρειάζεται να κάνετε κάτι. Είναι μια απόλυτη φυσιολογική φάση στη ζωή μιας γυναίκας.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα

  • Καλησπέρα σας. Η πιο πιθανή αιτία των συμπτωμάτων σας είναι η περιεμμηνόπαυση. Η περιεμμηνόπαυση είναι η χρονική περίοδος που διαρκεί από λίγους μήνες έως και κάποια χρόνια πριν την εγκατάσταση της εμμηνόπαυσης (12 μήνες συνεχόμενοι χωρίς περίοδο). Εάν αυτή η περίοδος δεν συνοδεύετε από άλλα συμπτώματα όπως εξάψεις, κολπική ξηρότητα, πόνους στις αρθρώσεις κα δεν χρειάζεται να κάνετε κάτι παραπάνω από τον τακτικό γυναικολογικό σας έλεγχο (τεστ Παπ, υπέρηχο μήτρας-ωοθηκών και μαστογραφία). Εάν όμως έχετε άλλα συμπτώματα, όπως αυτά που ανέφερα παραπάνω τότε καλό θα ήταν να επισκεφτείτε έναν γυναικολόγο που θα σας εξηγήσει λεπτομερώς τι αλλαγές σ... Διάβασε περισσότερα

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου