• Διαταραχές περιόδου
  • Υποβλήθηκε 26/01/2024

Καλημέρα σας,είμαι 48 ετών,θέλω να κάνω ορμονολογικο έλεγχο για πιθανή προεμμηνοπαυση λόγω εύρεσης δύο μικρών κύστεων στην δεξιά ωοθήκη μου.Παιζει μεγάλο ρόλο για την FSH,LH να της κάνω στην 11 μέρα του κύκλου μου;η προγεστερόνη και η οιστραδιόλη θα είναι και αυτές τότε,πριν την 14-21 μέρα,σας ευχαριστώ πολύ!εκ των προτέρων για το χρόνο σας.

4 ειδικοί απάντησαν

  • Πρεπει να τις κανετε απο την πρωτη εως την τριτη μερα απο ποτε ξεκιναι το εμα

    Μπεραρντέλλι Ρίτα

    Ενδοκρινολόγος - Διαβητολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας,
    η FSH, LH και η οιστραδιόλη πρέπει να προσδιορίζονται στο διάστημα 3η-5η μέρα του κύκλου.

    Δρ. Παναγιωτόπουλος Δημήτριος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας. Οι ορμονικές εξετάσεις που αναφέρατε για να μπορούν να αξιολογηθούν, γίνονται την 2-5η ημέρα του κύκλου σε μια γυναίκα που φυσικά έχει περίοδο. Οι κύστες στις ωοθήκες δεν σχετίζονται με την εμμηνόπαυση και δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να υποβληθείτε σε ορμονικό έλεγχο. Ελπίζω να σας φανεί χρήσιμη η απάντηση μου.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου

  • Δεν έχει νόημα να τις κάνετε τοτε. Θα πρέπει να γίνουν την 5η μέρα του κύκλου σας.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα