• Διαταραχές περιόδου
  • Υποβλήθηκε 18/05/2023

Καλημέρα σας ! Είμαι 38 ετών κι εδώ και 6 μήνες έχω υπερβολικά έντονη αιμορραγία που συμβαίνει πάντα την 5η ή 6η ημέρα της περιόδου σε ανεξέλεγκτη κατάσταση. Η υπόλοιπη περίοδος μπορεί να είναι φυσιολογική ή με αυξημένη ροή αλλά διαχειρίσιμη. Έχω κάνει εξετάσεις αιματος και πλήρη ορμονολογικο έλεγχο ολες φυσιολογικές εκτός του αιματοκρίτη και του σιδήρου. Έχω δει τρεις γυναικολόγους έχω ένα ινομυωμα 3,5cm που προβάλλει στο ενδομήτριο και παίρνω προγεστερόνη στα μέσα του κύκλου για 5 ημέρες. Εκανα απόξεση ήταν αρνητική για νεοπλασία βρέθηκε πολύποδας αλλά το πρόβλημα της αιμορραγιας δε λύθηκε… Το επόμενο βήμα είναι το σπιράλ. Θα βοηθήσει στην περίπτωση μου ; Υπάρχει περίπτωση να σχετίζεται με Covid-19 ? Ξεκίνησε αμέσως μετά την 4η δόση και πρόσφατα βρέθηκα θετική αν και ασυμπτωματική… Σε αυτή την περίπτωση τι μπορεί να γίνει ;

8 ειδικοί απάντησαν

  • Γεια σας, αν το ινομύωμα προβάλλει στο ενδομήτριο τότε θα χρειαστεί αφαίρεση, γιατί προκαλεί αιμορραγία

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Εφοσον αποκλειστηκαν ολοι οι υπολοιποι παραγοντες η αιμορραγια σας οφειλεται στο υποβλεννογονιο ινομυωμα που εχετε και η τοποθετηση σπειραματος mirena ειναι πολυ πιθανο να σας βοηθησει.Επιπλεον κατά τις ημερες της περιοδου καλο θα ηταν να λαμβανετε συμπληρωματικα σιδηρο.

    Μήνου Νίκη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλαμαριά

  • Μάλλον φταίει το ινομυωμα

    Βαρχαλαμά Ευγενία

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Κορυδαλλός

  • Το θεραπευτικό σπιράλ προγεστερόνης ναι θα βοηθήσει στην περίπτωσή σου και για αυτό το συνέστησε ο/η γυναικολόγος σου.

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Για όσο διάστημα έχεις πρόβλημα παίρνε προγεστερονη για 10 μέρες πριν την περίοδο

    Αϊνατζόγλου Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Θεσσαλονίκη

  • Πιστεύω ότι η αιτία της αιμορραγίας σας είναι το ινομυωμα. Το σπιράλ δεν ξέρω αν θα σας βοηθησει. Ισως πρεπει να κανετε υστεροσκοπηση, για να δειτε το εσωτερικο της μητρας και να αντιμετωπιστει τυχον παθολογία.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα

  • Τι αιμορραγίες σας πιθανόν να σας τις προκαλεί το ινομυωμα που έχετε. Ο covid μπορεί να προκαλέσει διαταραχές οι οποίες όμως υφιονται από μόνες τους σε λίγους μήνες. Είτε μπορείτε να βάλετε σπιράλ προγεστερονης είτε να αφαιρέσετε υστεροσκοπικα το ινομυωμα.

    Πανά Αντιγόνη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Άνω Τούμπα

  • Καλησπέρα σας. Επειδή δεν έχω όλα τα στοιχεία του ιστορικού σας προφανώς δεν μπορώ να είμαι σίγουρος για την συμβουλή μου αλλά εάν όντως έχετε ένα ινομυωμα που προβάλει στην ενδομητρικη κοιλότητα αυτό θα μπορούσε να είναι και η αιτία των συμπτωμάτων σας. Σε αυτή την περίπτωση μια υστεροσκοπηση ίσως να μπορούσε να σας βοηθήσει. Ελπίζω να βοήθησα έστω και στο ελάχιστο και περαστικά σας.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου