• Menstrual Disorders
  • Submitted on 18/05/2023

Καλημέρα σας ! Είμαι 38 ετών κι εδώ και 6 μήνες έχω υπερβολικά έντονη αιμορραγία που συμβαίνει πάντα την 5η ή 6η ημέρα της περιόδου σε ανεξέλεγκτη κατάσταση. Η υπόλοιπη περίοδος μπορεί να είναι φυσιολογική ή με αυξημένη ροή αλλά διαχειρίσιμη. Έχω κάνει εξετάσεις αιματος και πλήρη ορμονολογικο έλεγχο ολες φυσιολογικές εκτός του αιματοκρίτη και του σιδήρου. Έχω δει τρεις γυναικολόγους έχω ένα ινομυωμα 3,5cm που προβάλλει στο ενδομήτριο και παίρνω προγεστερόνη στα μέσα του κύκλου για 5 ημέρες. Εκανα απόξεση ήταν αρνητική για νεοπλασία βρέθηκε πολύποδας αλλά το πρόβλημα της αιμορραγιας δε λύθηκε… Το επόμενο βήμα είναι το σπιράλ. Θα βοηθήσει στην περίπτωση μου ; Υπάρχει περίπτωση να σχετίζεται με Covid-19 ? Ξεκίνησε αμέσως μετά την 4η δόση και πρόσφατα βρέθηκα θετική αν και ασυμπτωματική… Σε αυτή την περίπτωση τι μπορεί να γίνει ;

8 specialists answered

  • Γεια σας, αν το ινομύωμα προβάλλει στο ενδομήτριο τότε θα χρειαστεί αφαίρεση, γιατί προκαλεί αιμορραγία

    Surios Konstantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Ilisia

  • Εφοσον αποκλειστηκαν ολοι οι υπολοιποι παραγοντες η αιμορραγια σας οφειλεται στο υποβλεννογονιο ινομυωμα που εχετε και η τοποθετηση σπειραματος mirena ειναι πολυ πιθανο να σας βοηθησει.Επιπλεον κατά τις ημερες της περιοδου καλο θα ηταν να λαμβανετε συμπληρωματικα σιδηρο.

    Μήνου Νίκη

    Gynecologist - Obstetrician

    Kalamaria

  • Μάλλον φταίει το ινομυωμα

    Βαρχαλαμά Ευγενία

    Gynecologist - Obstetrician

    Korydallos

  • Το θεραπευτικό σπιράλ προγεστερόνης ναι θα βοηθήσει στην περίπτωσή σου και για αυτό το συνέστησε ο/η γυναικολόγος σου.

    Hatzidaki Valy

    Gynecologist - Obstetrician

    Neo Psychiko

  • Για όσο διάστημα έχεις πρόβλημα παίρνε προγεστερονη για 10 μέρες πριν την περίοδο

    Ainatzoglou Konstantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Thessaloniki

  • Πιστεύω ότι η αιτία της αιμορραγίας σας είναι το ινομυωμα. Το σπιράλ δεν ξέρω αν θα σας βοηθησει. Ισως πρεπει να κανετε υστεροσκοπηση, για να δειτε το εσωτερικο της μητρας και να αντιμετωπιστει τυχον παθολογία.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Gynecologist - Obstetrician

    Kallithea

  • Τι αιμορραγίες σας πιθανόν να σας τις προκαλεί το ινομυωμα που έχετε. Ο covid μπορεί να προκαλέσει διαταραχές οι οποίες όμως υφιονται από μόνες τους σε λίγους μήνες. Είτε μπορείτε να βάλετε σπιράλ προγεστερονης είτε να αφαιρέσετε υστεροσκοπικα το ινομυωμα.

    Πανά Αντιγόνη

    Gynecologist - Obstetrician

    Ano Touba

  • Καλησπέρα σας. Επειδή δεν έχω όλα τα στοιχεία του ιστορικού σας προφανώς δεν μπορώ να είμαι σίγουρος για την συμβουλή μου αλλά εάν όντως έχετε ένα ινομυωμα που προβάλει στην ενδομητρικη κοιλότητα αυτό θα μπορούσε να είναι και η αιτία των συμπτωμάτων σας. Σε αυτή την περίπτωση μια υστεροσκοπηση ίσως να μπορούσε να σας βοηθήσει. Ελπίζω να βοήθησα έστω και στο ελάχιστο και περαστικά σας.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Gynecologist - Obstetrician

    Panormou