• Διαταραχές όσφρησης
  • Υποβλήθηκε 18/04/2023

Εδώ και δύο εβδομάδες πέρασα μια ιωση ή κρυολόγημα όχι covind και έχασα την οσφρησή μου .Θα επανελθεί;ή πρέπει να πάω σε ειδικό

6 ειδικοί απάντησαν

  • Καλυτέρα σε ΩΡΛ να γίνει τεστ όσφρηση και αγωγή

    Πιπερόπουλος Στυλιανός

    Χειρουργός Ωτορινολαρυγγολόγος Παίδων & Ενηλίκων

    Πόρτο Ράφτη

  • Αν υπαρχει μπούκωμα στη μύτη θα πρεπει να πάρετε κάποιο αποσυμφορητικό ρινικό σπρει. Επισης θα μπορούσατε να πάρετε λίγη κορτιζόνη. Καλο ομως ειναι πρώτα να επισκεφτείτε κάποιον ωρλ για να συζητήσετε λεπτομερώς το πρόβλημα και να κάνετε την κατάλληλη αγωγή. Κανονικά πρεπει η όσφρηση να αρχίσει να επανέρχεται σταδιακά. Αν μετα απο 1-6 μηνες δεν εχει επανέλθει, οι πιθανότητες μειώνονται σε μεγαλο βαθμό.

    Βαλσαμίδης Κωνσταντίνος

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Θεσσαλονίκη

  • Θα κάνετε μια Αξονική τομογραφία Σπλαχνικού κρανίου με στεφανιαίες τομές και θα έρθετε να την αξιολογήσω και να σας κάνω ενδοσκόπηση με high definition κάμερα στο ιατρείο. Με ειδική αγωγή οι περισσότεροι ασθενεις επανακτούν την όσφρηση τους.

    Καθηγητής Παπασπύρου Σπύρος, MD, PhD

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Κολωνάκι

  • ΕΙΝΑΙ ΣΥΧΝΟ ΑΎΤΟ. ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΤΑ 99% ΘΑ ΕΠΑΝΕΛΘΕΙ. Η ΜΥΤΗ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΕΓΝΗ?

    Παφλής Μιχάλης

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Πλατεία Μαβίλη

  • Ότι μπορεί να επανέλθει και από μόνη της γενικά μπορεί, δεν μπορείτε όμως να ξέρετε αν θα ισχύσει στην περίπτωση σας. Αν μάλιστα δεν επανέλθει τελικά, όσο περισσότερος καιρός πέρασε μέχρι να πάτε (τελικά) σε ειδικό τόσο χειρότερα είναι σχετικά με τις πιθανότητες να επανέλθει με τη βοήθεια του ειδικού. Επομένως, το καλύτερο είναι να πάτε άμεσα σε ειδικό Ωτορινολαρυγγολόγο που θα σας βοηθήσει ήδη από τώρα να κάνετε ότι περισσότερο και καλύτερο γίνεται

    Dr. med. Παπασπύρου Κωνσταντίνος

    Χειρουργός Ωτορινολαρυγγολόγος Ενηλίκων - Παίδων

    Παγκράτι

  • Καλησπέρα, είναι πολύ πιθανό να επανέλθει η όσφρηση αλλά καλύτερα να απευθυνθείτε σε ΩΡΛ.

    Κεφαλίδου Ευθυμία

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)