• Διαταραχές όσφρησης
  • Υποβλήθηκε 24/11/2022

Έχω μερική απώλεια όσφρησης και γεύσης. Περασα COVID 15 Ιουλίου 2022. Έχω πρόβλημα ακόμη και αισθάνομαι πολύ άσχημα τη μυρωδιά και τη γεύση του καφέ κι όχι μόνο. Πόσο μπορεί να διαρκέσει;

9 ειδικοί απάντησαν

  • Καλημέρα σας. Δυστυχώς η κατάσταση αυτή μπορεί να παραμείνει και μόνιμα. Ωστόσο, μία θεραπευτική προσπάθεια ίσως να βοηθούσε στη μερική τουλάχιστον αποκατάσταση τους.

    Κωνσταντάρας Νικόλαος

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Κηφισιά

  • Εάν τα συμπτώματα αυτά επιμένουν πάνω από ένα μήνα ,καλό είναι να επισκεφτείτε οπωσδήποτε έναν Ωτορινολαρυγγολόγο για να δώσει κάποια θεραπεία ,η οποία θα βοηθήσει το οσφρητικό νεύρο να επανέλθει ,ή και να διάγνωση την αιτία

    Τσενώλη Έλλη

    Ωτορινολαρυγγολόγος - Ομοιοπαθητικός γιατρός

    Έδεσσα

  • 945166277 καλέστε με

    Dr. med. Κανιούρας Κωνσταντίνος

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Θεσσαλονίκη

  • Αν δεν έχει εξετασθεί η μύτη σας από ειδικό Ωτορινολαρυγγολόγο, αυτό πρέπει να γίνει άμεσα. Πάντως είναι γνωστό ότι μετά από νόσο Covid είναι συχνό να παραμείνει κάποιου βαθμού δυσχέρεια της όσφρησης. Συνήθως δίνουμε αγωγή με ειδικά σπρέυ για να βοηθήσουμε – όσο είναι δυνατό, - να επανέλθει η όσφρηση, (έστω και μερικώς )

    Παπαγεωργίου Ευστράτιος

    Χειρουργός Ωτών - Ρινός - Λάρυγγος ενηλίκων - παίδων

    Γλυφάδα

  • Δυστυχώς πολλές ιώσεις μπορεί να το προκαλέσουν, όπως και ο κόβιντ. Άγνωστο πόσο θα κρατήσει και αν υποχωρήσει πλήρως. Δοκιμάστε κορτιζονούχο σπρέι 2ψκ/ 12 ώρες άμφω για 2 μήνες, πχ το Aurid

    Κόκκαλη Ελένη

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Άγιοι Ανάργυροι

  • συνήθως τα συμπτώματα υποχωρούν στον μήνα αλλά και μπορεί να χρειαστεί να περάσει και 6μηνο. αν επιμένουν ίσως χρειαστεί να γίνει μέτρηση όσφρησης και θεραπεία

    Ασκητή Μαρία

    Ωτορινολαρυγγολόγος - Χειρουργός Κεφαλής και Τραχήλου

    Κάτω Τούμπα

  • καλησπερα σας. να αγορασετε σταγονες βιτ Α και υπαρχουν και κιτ αρωμάτων για εξοικίωση. Ποικίλει το πότε θα επιστρέψουν οι αισθήσεις σας, είναι ενθαρυντικό πάντως που υπάρχει έστω κάτι

    Γιαννακόπουλος Πολύβιος

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Περιστέρι

  • Θα πρέπει άμεσα να επισκεφθείτε τον ΩΡΛ σας. Πιθανώς χρειάζεστε φαρμακευτική αγωγή.

    Νούλης Βασίλειος

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Ρόδος

  • ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ Η ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΑ ΑΚΟΜΑ ΠΟΣΟ ΔΙΑΡΚΟΥΝ ΤΑ ΜΑΚΡΑΣ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΤΟΥ COVID-19. IΣΩΣ ΒΟΗΘΟΥΣΕ ΕΝΑ ΚΟΡΤΙΖΟΝΟΥΧΟ ΣΠΡΕΙ

    Παφλής Μιχάλης

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Πλατεία Μαβίλη