• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 30/12/2023

Καλησπέρα σας & Καλές γιορτές.Εδω και κάτι μέρες νιώθω μια έντονη ζαλάδα και έχω αρχίσει να φοβάμαι την λιποθυμία (δεν μου έχει συμβεί ποτέ και με αγχώνει αυτό) υπάρχει περίπτωση να είναι λόγω του άγχους;.Να σημειωθεί ότι 2 μήνες έχω ζαλάδες,ταχυπαλμίες, πόνο στο στήθος, δυσπνοια, πονοκεφάλους, ημικρανίες και μερικές φορές παθαίνω κάτι και νιώθω πως θα μου συμβεί κάτι κακό.

1 ειδικός απάντησε

  • Καλησπέρα! Πρώτα απ' όλα, θέλω να σας ευχηθώ Καλές Γιορτές!

    Η ζαλάδα μπορεί να οφείλεται σε πολλούς παράγοντες, και ναι, το άγχος μπορεί να είναι ένας από αυτούς. Το άγχος μπορεί να επηρεάσει το σώμα και να προκαλέσει φυσικά συμπτώματα, όπως ζαλάδες, ταχυπαλμίες, πόνο στο στήθος, και άλλα.

    Ωστόσο, είναι σημαντικό να σημειώσουμε ότι η περιγραφή σας περιλαμβάνει και άλλα συμπτώματα που αξίζει να εξεταστούν από επαγγελματία της υγείας. Προτείνω να επικοινωνήσετε με ιατρό για να εξετάσετε τα συμπτώματά σας, να αποκλείσετε οποιαδήποτε σοβαρή υγειονομική προβληματική, και να λάβετε κατάλληλη συμβουλή για την αντιμετώπισή τους.
    ... Διάβασε περισσότερα

    Therapyway Κέντρο Ψυχοθεραπείας

    Κέντρο Ψυχοθεραπείας

    Πειραιάς