• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 23/03/2024

επειτα απο συζητηση με την ψυχολογο μου, ζητησα απο τον παθολογο κ μ εγραψε seropram των 20mg (για να μη παω και σε ψυχιατρο). πιστευετε θα εχω προβλημα χωρις παρακολουθηση απο ψυχιατρο;

4 ειδικοί απάντησαν

  • ΚΑΝΟΝΙΚΑ Ο ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ ΣΥΝΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΜΕ ΨΥΧΙΑΤΡΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΧΟΡΗΓΗΣΗ ΦΑΡΜΑΚΩΝ!!!
    Αν είστε σε ψυχοθεραπεία και ο θεραπευτής σας θεωρεί ότι χρήζεται φαρμακοθεραπεία ΠΡΕΠΕΙ να παραπέμψει σε ΨΥΧΙΑΤΡΟ!

    Αντωνίου Ελένη

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Θεσσαλονίκη

  • Θα το δείτε στο μέλλον , Παντως αυτοί που ξέρουν καλύτερα τι φάρμακο ταιριάζει σε κάθε ψυχολογική περίπτωση είναι οι ψυχίατροι , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλησπέρα σας. Αν επιθυμείτε το καλύτερο και ασφαλέστερο για τον εαυτό σας, θα σας πρότεινα να απευθυνθείτε σε ψυχίατρο. Μόνο ένας ψυχίατρος μπορεί να αξιολογήσει με υπευθυνότητα και ασφάλεια την δράση του seropram, σε συνεργασία και με τη ψυχολόγο σας.

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Με βάση την περιγραφή που δίνετε σχετικά με τη συζήτηση με την ψυχολόγο σας και τη συνταγή που λάβατε από τον παθολόγο για το φάρμακο Seropram, είναι σημαντικό να λάβουμε υπόψη τις παραμέτρους που εμπλέκονται σε αυτήν την κατάσταση. Το Seropram ανήκει στην κατηγορία των αντικαταθλιπτικών φαρμάκων και χρησιμοποιείται συχνά για τη θεραπεία διαφόρων ψυχολογικών διαταραχών.
    Ως ψυχολόγος, πιστεύω ότι η παρακολούθηση από έναν ψυχίατρο, ταυτόχρονα με την ψυχοθεραπεία από ψυχολόγο, είναι ζωτικής σημασίας, κατά τη διάρκεια θεραπείας, με αντικαταθλιπτικά φάρμακα. Ο ψυχίατρος είναι εξειδικευμένος για να αξιολογεί την πορεία της θεραπείας, να προσαρμ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής