• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 05/04/2024

Είμαι 69 ετών. Πριν 3 χρόνια έχασα απότομα ένα πολύ σημαντικό πρόσωπο και μετά το αρχικό σόκ που στο άκουσμα της είδησης έκανε το κεφάλι μου από αριστερά ένα δυνατό πούφ που μου άφησε ένα μόνιμο βουητό, ακολούθησε αϋπνία, μεγάλη κόπωση, ανορεξία, μεγάλο θυμό που εκδηλώνεται με νεύρα στην οικογένεια μου και μετά από όλα αυτά σε ένα χρόνο από το αρχικό σόκ μου έμεινε ένας τρομερός μόνιμος πονοκέφαλος. Ο πόνος εντοπίζεται από τη μέση του κεφαλιού και επάνω όπως επίσης και στο πρόσωπο , στο μέτωπο και γύρω από τα μάτια. Έκανα μαγνητική τομογραφία η οποία δεν έδειξε τίποτα. Ακολουθώ θεραπεία του παθολόγου 4 μήνες με Lirica των 25mg τρείς ημερησίως που ελαφρώς ελαττώθηκε ο πόνος αλλά νοιώθω μεγάλη απελπισία και κάνω κακές σκέψεις να βλάψω τον εαυτό μου. Προσωπικά έχω μιά καλή οικογένεια που δεν δικαιολογεί την τόση δυστυχία που αισθάνομαι. Να προσθέσω στα συμπτώματα προστέθηκαν και κοκκινίλες στο πρόσωπο που μου σύστησε ο δερματολόγος γιατρός να αποφεύγω την έκθεση στον ήλιο και να βάζω κρέμα για τον ήλιο. Επίσης αυτό το διάστημα έπεσε πολύ χαμηλά η βιταμίνη Β 12 και D 3 Ευχαριστώ πολύ και περιμένω εναγωνίως να μου απαντήσετε

2 ειδικοί απάντησαν

  • Χρειάζεται να διαχειριστείτε το πένθου σας μιλήστε με ειδικό ψυχικής υγείας μιλήστε βγάλτε από μέσα σας ότι σας απασχολεί ότι έχετε να πείτε να εκφράσετε χρειάζεται μία διερεύνηση ελπίζω να βοηθήσει ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Λυπάμαι που περνάτε αυτήν τη δύσκολη περίοδο. Η απώλεια ενός αγαπημένου προσώπου μπορεί να είναι ιδιαίτερα δυσάρεστη και να προκαλέσει έναν κατακλυσμό συναισθημάτων και συμπτωμάτων, συμπεριλαμβανομένης της αϋπνίας, της κόπωσης, της ανορεξίας και του θυμού. Η φαρμακευτική αγωγή μπορεί να βοηθήσει στην αντιμετώπιση των συμπτωμάτων, αλλά μόνο τα φάρμακα ενδέχεται να μην είναι αρκετά για να διαχειριστούν πλήρως τα συναισθηματικά σας προβλήματα. Επιπλέον, είναι χρήσιμο να συναντήσετε έναν ψυχολόγο, ο οποίος/α μπορεί να βοηθήσει στην αντιμετώπιση του άγχους και των άσχημων σκέψεων/συναισθημάτων.

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι