• Botox
  • Υποβλήθηκε 10/08/2023

Μπορει το botox Να εξαλείψει το χαλαρό δερμα στο λαιμό και να επιφέρει σύσφιξη?

8 ειδικοί απάντησαν

  • Το Botox στο λαιμό μειώνει και εξαλείφει τις κάθετες ίνες του μυωδους πλατύσματος, που δίνουν μια εικόνα χαλάρωσης ειδικά στην υπογναθιο χώρα. Επομένως βελτιώνουν την εικόνα της χαλάρωσης εμμέσως. Εφόσον η χαλαρωση στο λαϊκό είναι έντονη χρειάζεται και κάποιο neck lift για μόνιμα αποτελέσματα , ή κάποια νήματα στην περιοχή για κολλαγονογενεση

    Σκολαρίκου Μαρία

    Πλαστικός Χειρουργός

    Κολωνάκι

  • Όχι. Υπάρχουν άλλες θεραπείες σύσφιξης για τον λαιμό

    Μάνταλος Παναγιώτης

    Πλαστικός Χειρουργός

    Αμπελόκηποι

  • Το Botox χαλαρώνει τις κάθετες ταινίες του λαιμού. Εν συνδυασμό με την μεσοθεραπεια σύσφιξης τα αποτελέσματα είναι καλύτερα Βέβαιά το mini lyfting είναι ιδανικό σε αυτές τις περιπτώσεις

    Δρ. Κόκκαλης Γεώργιος

    Πλαστικός Χειρουργός

    Χαλάνδρι

  • Φυσικά και γίνεται

    Αλεξοπούλου Κωνσταντίνα

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Πλατεία Μαβίλη

  • Όχι απαραίτητα , σε πολύ μικρό βαθμό μόνο

    Καλούδης Ιωάννης

    Πλαστικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Το botox χρησιμοποιείται κυρίως για τη μείωση των ρυτίδων προσώπου που προκαλούνται από τη μυϊκή δραστηριότητα. Η χρήση του για την εξάλειψη του χαλαρού δέρματος στο λαιμό και την πρόκληση σύσφιξης είναι πιο περιορισμένη. Συνήθως, χρησιμοποιούνται άλλες θεραπείες, όπως, neck lift, τεχνικές επεμβάσεις με laser και κάποιες δερμοπροσθετικές υαλουρονικου ενέσεις που προκαλούν ενυδάτωση και ανόρθωση του δέρματος, βελτιώνοντας έτσι την όψη του λαιμού. Όταν το αποφασίσετε, μπορούμε να συζητήσουμε από κοντά, αξιολογώντας την κατάσταση του δέρματός σας και να σας προτείνω την καλύτερη και ασφαλέστερη επιλογή για εσάς.

    Παντελίδης Μάνος

    Στρατιωτικός Ιατρός, Διευθυντής Πλαστικής Χειρουργικής 251 Γενικού Νοσοκομείου Αεροπορίας

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας. Το μποτοξ μπορεί να αντιμετωπίσει τις ρυτίδες και τις κάθετες πτυχές αλλά όχι την έντονη χαλάρωση. Εκεί έχουν ένδειξη άλλες θεραπείες

    Παπάς Θανάσης

    Πλαστικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Εμμέσως ναι, αν διενεργηθεί στο πλάτυσμα, τον μυ του λαιμού.

    Ακτσαλής Ευάγγελος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Πλαστικός Χειρουργός

    Σέρρες