• Botox
  • Υποβλήθηκε 09/05/2023

Καλημέρα σας είμαι 47 ετών θα ήθελα να κάνω μπότοξ στην περιοχή των ματιών όχι κάτι να φαίνεται πιο νεανική η επιδερμίδα σίγουρα. Μένω στο άνω Υ.Γ θα έχω κάποιο οίδημα μετά ή περνάει μέσα στην ημέρα. Πόσες συνεδρίες πρέπει να γίνουν,?

12 ειδικοί απάντησαν

  • 1 συνέδρια . Όχι οίδημα

    Κίμων Ταμπαρόπουλος

    Πλαστικός Χειρουργός

    Λαμία

  • Καλησπέρα σας.
    Η θεραπεία μπότοξ γίνεται σε μία συνεδρία και σε 15 ημέρες υπάρχει ένας επανέλεγχος.
    Δεν υπάρχει οίδημα, η όποια ερυθρότητα από τα τσιμπήματα φεύγει στο επόμενο δίωρο
    Σας ευχαριστώ

    Καλούδης Ιωάννης

    Πλαστικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας! Ενας μικρός ερεθισμός θα υπάρξει την στιγμή που κανετε το μποτοξ, μετα περνάει. Αυτο που πρέπει να προσέξετε μετα την εφαρμογή είναι πως για 4 ωρες δεν πρεπει να σκύψετε, να ξαπλώσετε , να πιείτε πανω απο ενα ποτήρι κρασί και να μην τρίψετε τα σημεία που έγινε η έγχυση ,καθώς και να αποφύγετε την εντονη θερμότητα. Απο την επόμενη ημέρα μπορείτε να κάνετε τα πάντα. Εφόσον κάνετε την πρώτη εφαρμογή ,ύστερα απο 15 ημέρες γίνεται ενας έλεγχος ο οποίος είναι μέσα στην αρχική τιμή. Διάρκεια αποτελέσματος θεραπείας έως 6 μήνες.

    Κοντογιάννης Θάνος

    Πλαστικός Χειρουργός

    Κολωνάκι

  • Καλησπέρα σας και ευχαριστώ για την ερώτησή σας. Συνήθως δεν υπάρχει οίδημα μετά την εφαρμογή . Γίνεται με μία μόνο συνεδρία και το αποτέλεσμα του Botox, αρχίζει να φαίνεται σε 4 ήμερες.

    Παντελίδης Μάνος

    Στρατιωτικός Ιατρός, Διευθυντής Πλαστικής Χειρουργικής 251 Γενικού Νοσοκομείου Αεροπορίας

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας! Το μπότοξ δεν απαιτεί συνεδρίες μιας και πρόκειται για μονοθεραπεία. Μετά από περίπου 15 ημέρες θα χρειαστεί να επαναπρογραμματίσετε ένα δεύτερο ραντεβού με τον ιατρό σας, όταν πλέον θα είναι ορατή η πλήρης δράση της θεραπείας, ώστε να αξιολογηθεί αν τυχόν ορισμένα σημεία χρήζουν ενίσχυσης. Όσον αφορά στην αποθεραπεία σας, δεν απαιτείται και μπορείτε να επιστρέψετε άμεσα στις δραστηριότητες σας.

    Μακρυγιώργης Κωνσταντίνος

    Πλαστικός Χειρουργός

    Πλατεία Μαβίλη

  • ΤΟ ΒΤΧ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΠΟΥ ΒΟΗΘΑ ΝΑ ΜΗΝ ΦΘΕΙΡΕΤΑΙ ΤΟ ΛΕΠΤΟ ΔΕΡΜΑ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΑΠΟ ΤΗ ΣΥΝΕΧΗ ΡΥΤΙΔΩΣΗ ΚΑΘΩΣ ΕΚΦΡΑΖΟΜΑΣΤΕ...ΓΕΝΙΚΑ ΤΟ ΒΤΧ ΘΕΛΕΙ 2 ΣΥΝΕΔΡΙΕΣ ΜΕ ΑΠΟΣΤΑΣΗ 20 ΕΩΣ 30 ΜΕΡΕΣ Η ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ...ΔΕΝ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΟΙΔΗΜΑ ...

    Παπαδημητράκη Ελένη

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Ηλιούπολη

  • Καλημέρα σας!
    Υποχωρεί μέσα στη μέρα

    The Medical Beauty Center - Μανωλουδάκης Νικόλαος MD, MSc, FEBOPRAS & Συνεργάτες

    Πλαστικός Χειρουργός

    Πειραιάς

  • Καλημέρα . Ένα ελαφρο οίδημα στα ανω βλέφαρα για 24 εως 48 ώρες μπορεί να εμφανισθεί. Συνήθως η συνεδρία είναι μία και ίσως να χρειασθεί επανάληψη μετά από 6 μήνες.

    Δρ. Κόκκαλης Γεώργιος

    Πλαστικός Χειρουργός

    Χαλάνδρι

  • Καλησπέρα σας. Μποτοξ γίνεται στο πόδι της χήνας (πλαϊνό του ματιού). Συνήθως μια συνεδρια με επαναληπτικό σε 2 εβδομάδες. Τα σημάδια φεύγουν σε λίγες ώρες. Το Μενω στο άνω δεν το κατάλαβα

    Παπάς Θανάσης

    Πλαστικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Μετά από θεραπεια botox δεν αναμένεται οίδημα και γίνεται μια συνεδρία. Η επανεξέταση πραγματοποιείται στις 14 ημέρες και το αποτέλεσμα είναι ορατό για 3 έως 6 μήνες

    Δελβινιώτη Ξένη

    Πλαστικός Χειρουργός

    Ιλίσια

  • Μια συνεδρία, απίθανο ν χετε οίδημα για πάνω από 1 ημέρα

    Ακτσαλής Ευάγγελος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Πλαστικός Χειρουργός

    Σέρρες

  • Μπορείτε να κανετε βοτοχ.Ο πλαστικός χειρορουργός που θα πάτε θα σας τα πει όλα.

    Καποσίτας Νώντας

    Πλαστικός Χειρουργός

    Αθήνα