• Βλεφαροπλαστική
  • Υποβλήθηκε 12/02/2024

Γεια σας , επιτρεπετε η Βλεφαροπλαστικη στην εκυμοσινη ? στον πρωτο μηνα ?

14 ειδικοί απάντησαν

  • είναι επέμβαση με τοπική αναισθησία οπότε ναι

    Καλούδης Ιωάννης

    Πλαστικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας. Γενικά το 1ο τρίμηνο της κύησης καλό είναι να αποφεύγονται όλες οι επεμβάσεις αν δεν είναι απολύτως απαραίτητες

    Παπάς Θανάσης

    Πλαστικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Όχι
    Δε συστήνω επέμβαση αισθητικής φύσεως σε εγκυμονουσα

    Χαντές Αχιλλέας

    Πλαστικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Κατά το 1ο 3μηνο της εγκυμοσύνης δεν επιτρέπονται μη επείγουσες επεμβάσεις όπως η βλεφαροπλαστικη καθώς το 1ο 3μηνο είναι καθοριστικό στην ανάπτυξη του εμβρύου. Προτείνεται μετά το πέρας της εγκυμοσύνης και αφού έχετε ολοκληρώσει με τον θηλασμό να προχωρήσετε σε μια μη επείγουσα επέμβαση

    Σκολαρίκου Μαρία

    Πλαστικός Χειρουργός

    Κολωνάκι

  • Νομίζω τους πρώτους 3 μήνες θα πρέπει ν αποφεύγεται Από εκεί και πέρα να προηγηθεί συζήτηση με τον γυναικολόγο σας

    Δρ. Κόκκαλης Γεώργιος

    Πλαστικός Χειρουργός

    Χαλάνδρι

  • ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΚΥΗΣΗ

    Παπαγεωργίου Βάιος

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Κερατσίνι

  • Δεν διευκρινίζετέ για τι βλαφαροπλαστικη ενδιαφέρεστε. Υπαρχει η αναίμακτη βλαφαροπλαστικη και η κλασική με χειρουργείο. Στην αναίμακτη βλαφαροπλαστικη δεν μπαίνει κάποιο υλικό στο δέρμα, χρησιμοποιούμε μονο μια τοπικη κρέμα ξηλοκαινη για νάρκωση και επεξεργαζομαστε το δερμα με μια ειδικη ενέργεια, το λεγόμενο Plasma Lift. Η οποια ενεργεια δρα στις επιφανειακες στιβαδες του δερματος και κάνει άμεση σύσφιξη. Ενώ στην χειρουργική βλεφαροπλαστικη ειναι ενέσιμη η νάρκωση και ειναι κανονικο χειρουργείο. Και στις δυο περιπτώσεις πρεπει να πάρετε έγκριση απο τον γυναικολόγο σάς.

    Σαμιωτάκη Αφροδίτη

    Οφθαλμίατρος - Παιδοφθαλμίατρος

    Εύοσμος

  • Για δεοντολογικούς λόγους δεν κάνουμε κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης.
    Η ομάδα της Venus Medicine Clinic!

    Τσιούμας Σωτήριος - Venus Medicine Clinic

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος με εξειδίκευση στην Αισθητική Ιατρική - Οφθαλμοπλαστική

    Ηλιούπολη

  • Εξαρτάται από το είδος αναισθησίας και την αντιβίωση. Καλό είναι να αποφεύγεται οποιαδήποτε παρέμβαση αν δεν είναι αναγκαία.

    Ξανθοπούλου Παρασκευή

    Οφθαλμίατρος

    Χολαργός

  • Καλησπέρα σας. Οι αισθητικες χειρουργικες επέμβασεις δεν επιτρέπονται κατά τη διάρκεια εγκυμοσύνης. Θα ήταν καλό να περιμένετε να γεννησετε, να τελειώσετε με το θηλασμό σας και μετά να προγραμματιστουν οι αισθητικές χειρουργικές παρεμβάσεις.

    Βλασταράκος Πέτρος

    Πλαστικός, Επανορθωτικός και Αισθητικός Χειρουργός

    Ελληνικό

  • Καλύτερα μετά από 1 χρόνο από την εγκυμοσύνη

    Μητσώνης Μιχαήλ

    Οφθαλμίατρος

    Νέα Ερυθραία

  • Η επέμβαση γίνεται με τοπική αναισθησία οπότε θα μπορούσε να γίνει κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης

    Μπαραμπούτη Φαίη

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος

    Χολαργός

  • Καλησπέρα . Προφανώς θα πρέπει να αποφύγετε οποιαδήποτε επέμβαση αν δεν είναι απαραίτητη ,καθώς δεν πρέπει να πάρετε φάρμακα και αναισθητικά που θα επηρεάσουν το έμβρυο .
    Ρωτήστε και τον γυναικολόγο σας .

    Ασημομύτης Χρήστος

    Πλαστικός Χειρουργός

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα σας, Η δική μας φιλοσοφία είναι ότι δε θα ταν φρόνιμο σε αυτή τη φάση να προχωρήσετε σε μια τέτοια επέμβαση.
    Η ώρα η καλή για το μωράκι σας!

    Παπαδόπουλος Νικόλαος

    Πλαστικός Χειρουργός

    Ιλίσια