• Blepharoplasty
  • Submitted on 12/02/2024

Γεια σας , επιτρεπετε η Βλεφαροπλαστικη στην εκυμοσινη ? στον πρωτο μηνα ?

14 specialists answered

  • είναι επέμβαση με τοπική αναισθησία οπότε ναι

    Kaloudis Ioannis

    Plastic surgeon

    Thessaloniki

  • Καλησπέρα σας. Γενικά το 1ο τρίμηνο της κύησης καλό είναι να αποφεύγονται όλες οι επεμβάσεις αν δεν είναι απολύτως απαραίτητες

    Papas Athanasios

    Plastic surgeon

    Thessaloniki

  • Όχι
    Δε συστήνω επέμβαση αισθητικής φύσεως σε εγκυμονουσα

    Χαντές Αχιλλέας

    Plastic surgeon

    Thessaloniki

  • Κατά το 1ο 3μηνο της εγκυμοσύνης δεν επιτρέπονται μη επείγουσες επεμβάσεις όπως η βλεφαροπλαστικη καθώς το 1ο 3μηνο είναι καθοριστικό στην ανάπτυξη του εμβρύου. Προτείνεται μετά το πέρας της εγκυμοσύνης και αφού έχετε ολοκληρώσει με τον θηλασμό να προχωρήσετε σε μια μη επείγουσα επέμβαση

    Skolarikou Maria

    Plastic surgeon

    Kolonaki

  • Νομίζω τους πρώτους 3 μήνες θα πρέπει ν αποφεύγεται Από εκεί και πέρα να προηγηθεί συζήτηση με τον γυναικολόγο σας

    Κόκκαλης Γεώργιος

    Plastic surgeon

    Chalandri

  • ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΚΥΗΣΗ

    Παπαγεωργίου Βάιος

    Dermatologist - Venereologist

    Keratsini

  • Δεν διευκρινίζετέ για τι βλαφαροπλαστικη ενδιαφέρεστε. Υπαρχει η αναίμακτη βλαφαροπλαστικη και η κλασική με χειρουργείο. Στην αναίμακτη βλαφαροπλαστικη δεν μπαίνει κάποιο υλικό στο δέρμα, χρησιμοποιούμε μονο μια τοπικη κρέμα ξηλοκαινη για νάρκωση και επεξεργαζομαστε το δερμα με μια ειδικη ενέργεια, το λεγόμενο Plasma Lift. Η οποια ενεργεια δρα στις επιφανειακες στιβαδες του δερματος και κάνει άμεση σύσφιξη. Ενώ στην χειρουργική βλεφαροπλαστικη ειναι ενέσιμη η νάρκωση και ειναι κανονικο χειρουργείο. Και στις δυο περιπτώσεις πρεπει να πάρετε έγκριση απο τον γυναικολόγο σάς.

    Samiotaki Afroditi

    Οφθαλμίατρος - Παιδοφθαλμίατρος

    Evosmos

  • Για δεοντολογικούς λόγους δεν κάνουμε κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης.
    Η ομάδα της Venus Medicine Clinic!

    Τσιούμας Σωτήριος

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος με εξειδίκευση στην Αισθητική Ιατρική - Οφθαλμοπλαστική

    Ilioupoli

  • Εξαρτάται από το είδος αναισθησίας και την αντιβίωση. Καλό είναι να αποφεύγεται οποιαδήποτε παρέμβαση αν δεν είναι αναγκαία.

    Ξανθοπούλου Παρασκευή

    Ophthalmologist

    Cholargos

  • Καλησπέρα σας. Οι αισθητικες χειρουργικες επέμβασεις δεν επιτρέπονται κατά τη διάρκεια εγκυμοσύνης. Θα ήταν καλό να περιμένετε να γεννησετε, να τελειώσετε με το θηλασμό σας και μετά να προγραμματιστουν οι αισθητικές χειρουργικές παρεμβάσεις.

    Vlastarakos Petros

    Πλαστικός, Επανορθωτικός και Αισθητικός Χειρουργός

    Elliniko

  • Καλύτερα μετά από 1 χρόνο από την εγκυμοσύνη

    Mitsonis Mihail

    Ophthalmologist

    Nea Erythraia

  • Η επέμβαση γίνεται με τοπική αναισθησία οπότε θα μπορούσε να γίνει κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης

    Μπαραμπούτη Φωτεινή

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος

    Cholargos

  • Καλησπέρα . Προφανώς θα πρέπει να αποφύγετε οποιαδήποτε επέμβαση αν δεν είναι απαραίτητη ,καθώς δεν πρέπει να πάρετε φάρμακα και αναισθητικά που θα επηρεάσουν το έμβρυο .
    Ρωτήστε και τον γυναικολόγο σας .

    Asimomutis Hristos

    Plastic surgeon

    Evaggelismos

  • Καλησπέρα σας, Η δική μας φιλοσοφία είναι ότι δε θα ταν φρόνιμο σε αυτή τη φάση να προχωρήσετε σε μια τέτοια επέμβαση.
    Η ώρα η καλή για το μωράκι σας!

    Παπαδόπουλος Νικόλαος

    Plastic surgeon

    Ilisia