• Βλαστοκύτταρα (Πλάσμα πλούσιο σε αιμοπετάλια)
  • Υποβλήθηκε 29/12/2022

ποναω πολυ στον ωμο κ δεν ανακουφιζομαι ουτε με φαρμακα ουτε με φυσιοθεραπεια τι πρεπει να κανω;

26 ειδικοί απάντησαν

  • Όλα ξεκινούν από μια καλή διάγνωση.ισως μια μαγνητική στον ώμο να βοηθήσει σε αυτο

    Βλαχόπουλος Διονύσιος

    Ορθοπαιδικός χειρουργός - Τραυματολόγος

    Πύργος

  • Ο πόνος στον ώμο μπορεί να έχει αρκετές αιτίες και για το λόγο αυτό είναι απαραίτητη μια πολύ καλή κλινική εξέταση συνοδευόμενη από τον κατάλληλο ακτινολογικό έλεγχο με υπέρηχο, μαγνητική τομογραφία ή και ακτινογραφίες όπου χρειάζεται. Εφόσον έχουμε συγκεκριμένη διάγνωση για το αίτιο του πόνου τότε η θεραπεία του ξεκινάει συνήθως με φαρμακευτική αγωγή αλλά και φυσικοθεραπείες κατάλληλες για το πρόβλημα που υπάρχει στον ώμο. Εάν δεν έχουμε τα επιθυμητά αποτελέσματα τότε ίσως χρειαστεί να γίνει κάποια ένεση/έγχυση. Στον ώμο, ανάλογα με την περίπτωση γίνονται ενέσεις κορτιζόνης ή πλάσματος πλούσιου σε αιμοπετάλια (PRP) ενώ αν υπάρχει η δυνατότητ... Διάβασε περισσότερα

    Πετρίδης Γεώργιος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ιλίσια

  • κατ' αρχήν χρειαζεται μία κλινική εκτίμηση και στη συνεχεια απεικονιστικός έλεγχος (μαγνητ τομογραφία, υπερηχος) ώστε να διαπιστώσουμε την παθολογία που προκαλει τη συμπτωματολογία σας

    Κεραμάρης Νικόλαος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Πλατεία Μαβίλη

  • Απαιτείται μαγνητική ώμου. Αν έχετε ρήξη τενοντα, τότε θα χρειαστεί να γίνει επιδιόρθωση της ρήξης.

    Δρ. Κασιμάτης Γεώργιος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Νέο Ηράκλειο

  • Καλό θα ήταν να πραγματοποιηθεί κλινική εξέταση συνοδευόμενη απο απεικον. έλεγχο προς αποφυγή ρήξης τένοντα της ωμικής ζώνης. Στη περίπτωση ύπαρξης οστεοαρθριτιδας, αναλογα με το βαθμό της και την έκταση της γίνεται επιλογή της θεραπευτικής προσέγγισης.

    Με εκτίμηση

    Σιώπης Χρήστος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Αν δεν εχετε επισκεφθεί ορθοπαιδικό θα πρεπει να το κανετε. Το πιο σημαντικό στην αντιμετώπιση μυοσκελετικων προβλημάτων -και Οχι μονο- ειναι η σωστή και έγκυρη διάγνωση.

    Δρ. Πισκοπάκης Νικόλαος & Συνεργάτες

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Μαρούσι

  • Έγχυση στην περιοχή της φλεγμονής με πλάσμα , υαλουρινικό ή ακόμη και κορτιζόνη , ανάλογα με την πάθηση .

    Φλώρος Ευάγγελος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα και χρόνια πολλά! Η παθολογία που μπορεί να προκαλεί την συμπτωματολογία που αναφέρετε ποικίλει και χρήζει κλινικοαπεικονιστικού ελέγχου που καθορίζεται από τον θεράποντα ιατρό. Σαφώς το να δώσετε περισσότερες πληροφορίες δε μπορεί να αντικαταστήσει την εξέταση από ορθοπαιδικό.Ακόμα και η φυσικοθεραπεία πρέπει να γίνεται συντεταγμένα με σαφή διάγνωση ώστε να φέρει το καλύτερο αποτέλεσμα. Η χρήση φαρμάκων (παυσίπονα ή αντιφλεγμονώδη) επίσης πρέπει να καθορίζεται από ιατρό ώστε να αποφεύγεται η άσκοπη χρήση τους ή η κατάχρηση.

    Πετρίδης Γρηγόριος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Μαρούσι

  • Λογικά το πρόβλημα είναι μεγαλύτερο εφόσον δεν υποχωρεί με αγωγή και φυσικοθεραπεια. Θα χρειαστεί εκ νεου εκτίμηση από ορθοπαιδικο.

    Δρ. Πεντερίδης Ιωάννης

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Παιδοορθοπαιδικός

    Ωραιόκαστρο

  • Μετά από λεπτομερή κλινική εξέταση και ολοκληρωμένο παρακλινικό έλεγχο, θα μπορέσουμε πολύ πιο εύκολα να αποφασίσουμε την περαιτέρω αντιμετώπιση του προβλήματός σας.

    Δημητρακόπουλος Μιχαήλ

    Ορθοπαιδικός

    Εύοσμος

  • Υπερηχογραφημα του ωμου (που μπορει να γινει αμεσα ) και αν χρειαστει ενεση κορτιζονης.

    Πανδής Βασίλειος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Κέρκυρα

  • Το προτιμότερο να σας εξετασει κάποιος γιατρός κ να καθορίσει τη θεραπεία ανάλογα με τη διάγνωση
    Δυστυχώς ο πόνος στον ώμο μπορεί να οφείλεται σε πλγθο παθησεων

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Καλημέρα σας. Αυτό μπορεί να ωφελείται σε πολλούς λόγους. Πιθανόν σε μή σωστή διάγνωση, ή σε μή σωστή θεραπεία, ή σε σε μή σωστή τήρηση των οδηγιών της αποθεραπείας, αλλά και σε πολλούς άλλους, σπανιότερους λόγους. Για να έχουμε αποτέλεσμα πρέπει να γίνει σωστή τήρηση της όλης διαδικασίας διάγνωσης και θεραπείας.

    Μυλωνάς Χρύσανθος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Τραυματιολόγος

    Ανάβυσσος

  • Ειναι απαραιτητη μια μαγνητικη τομογραφία ωστε να απεικονισθεί το τενόντιο πέταλο και ο υπακρωμιακος χώρος. Αναλογα με τα ευρήματα θα αποφασισθει και η θεραπεία.

    Χριστοδούλου Αναστάσιος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Καταρχάς χρειάζεται να κάνετε μία μαγνητική για να βγει διάγνωση.

    Αναγνώστου Αντώνιος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Επισκεφτειτε ορθοπαιδικο και πιθανον να χρειαστει να κανετε μαγνητικη στον ωμο για να αναδειχθει το προβλημα

    Νικολόπουλος Ιωάννης

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Άγιος Στέφανος

  • Ο πόνος στον ώμο ενδέχεται να οφείλεται σε τενοντοπάθεια των μυών της αρθρωσης(συνηθέστερα του υπερακανθιου τενοντα). Χρειάζεται αρχικά κλινική αξιολόγηση και υπερηχογραφημα στο ιατρείο προκειμένου να επιβεβαιωθεί η διάγνωση . Σε τενοντιτιδα υπερακανθίου η έγχυση κορτικοστεροειδων βοηθάει σημαντικά στην βελτιωση των συμπτωμάτων.

    Dr. Σπηλιωτόπουλος Γεώργιος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Αμπελόκηποι

  • Πρέπει να γίνει σωστή διάγνωση του τί σας ενοχλεί με την κατάλληλη απεικόνιση, και να ακολουθήσει περαιτέρω θεραπεία.

    Σαλαμαλίκης Νικόλαος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Περιστέρι

  • Να σε δει κάποιος γιατρός εξειδικευμένος στον ώμο

    Παυλίδης Ιωάννης

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Αχαρνές

  • Καλησπέρα σας. Απαραίτητο είναι να μπεί διάγνωση στη νόσο που έχετε και έπειτα ο Ιατρός θα επιλέξει την στοχευμένη θεραπεία για εσάς.

    Διακάτος Ανδρέας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ηλιούπολη

  • ΣΕ ΟΡΙΣΜΈΝΕΣ ΠΕΡΙΠΤΏΣΕΙΣ ΒΟΗΘΑΝΕ ΠΟΛΎ ΟΙ ΕΝΈΣΕΙΣ ΜΕ ΤΑ ΒΛΑΣΤΟΚΎΤΤΑΡΑ ΣΤΟΝ ΩΜΟ,ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΙΣ ΒΛΑΒΕς ΤΟΥ ΩΜΟΥ ΣΕ ΣΥΝΔΙΑΣΜΌ ΜΕ ΚΑΛΕς ΚΑΙ ΣΩΣΤΕΣ ΦΥΣΙΚΟΘΕΡΑΠΕΊΕΣ

    Τσαπακίδης Γιάννης

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Καλλιθέα

  • καλησπερα σας, χρειαζεται περαιτερω ελεγχος με μαγνητικη και με υπερηχο ποθ γινεται και στο ιατρειο για να δοθμε που οφειλεται αυτος ο πονος.

    Παθιάκης Ιωάννης

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Περιστέρι

  • Για να μπορούμε να κάνουμε ένα πλάνο θεραπείας πρέπει να γίνει σωστή διάγνωση!

    Dr. Σκαρδούτσος Αναστάσιος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Μαρούσι

  • Αρχικά θα πρέπει να γίνει μια απεικόνιση του ωμού σας προκειμένου να ταυτοποιήσουμε το πρόβλημα. Μπορεί να είναι μια Ασβεστοποιός τενοντίτιδα του υπερακανθιου ή ακόμα και μια μερικη ή ολική ρήξη ενός ή περισσότερων τενοντων του ωμού. Άρα θα πρέπει να γίνει μια ακτινογραφία ωμού σε έσω και έξω στροφή και μια μαγνητικη ωμού. Στην πρώτη περίπτωση της Ασβεστοποιός τενοντίτιδας εφόσον δεν υπήρξε βελτίωση με την συντηρητική μέθοδο θα πρέπει να σκεφτείτε το ενδεχόμενο του αρθροσκοπικος καθαρισμού των επασβεστωσεων του τένοντα. Στην περίπτωση της μερικη ρήξης, η ενδραρθρικη έγχυση prp σε συνδυασμό με υαλουρονικο έχουν δείξει καλά αποτελέσματα και στη... Διάβασε περισσότερα

    Παπουλίδης Νικόλαος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα σάς. Πρωτα απο ολα μια καλη κλινική εξέταση και εν συνεχεία πιθανότητα μια μαγνητικη τομογραφια θα μπορούσε να δώσει φως στο τι ακριβώς είναι το ζήτημα σάς. Το θεμα βιολογικης θεραπείας( prp) γίνεται πάντα με βασει απεικονιστικα και κλινικα κριτήρια για να δείτε αν όντως έχει νόημα.

    Μπέκας Γεώργιος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Παγκράτι

  • Είναι πιθανό να χρειάζεστε κάποια ένεση κορτιζόνης.Επιπλεον είναι σημαντικό να γίνει και μαγνητική τομογραφία της άρθρωσης.

    Τζινιέρης Νικόλαος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Πλατεία Μαβίλη