• Βλαστοκύτταρα (Πλάσμα πλούσιο σε αιμοπετάλια)
  • Υποβλήθηκε 16/11/2023

Έχω σκισμένο υπερακανθιο. Το χέρι ειναι λειτουργικο. Θεραπεύεται με prp?

8 ειδικοί απάντησαν

  • Το prp δεν είναι για να θεραπεύει κομμένους τένοντες . Δεν κολλάνε οι τένοντες . Χρειάζονται συρραφή .

    Δρ. Πεντερίδης Ιωάννης

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Παιδοορθοπαιδικός

    Ωραιόκαστρο

  • Υπάρχουν διαφόρων τύπων ρήξεις.Εαν υπάρχει μερική ρήξη ,το χερι παραμένει λειτουργικό αλλά πονάει.Εαν υπάρχει μεγάλη ρήξη το χέρι παυει να ειναι λειτουργικό σε ορισμένες κινήσεις.Το prp δεν θα διορθωσει τη βλάβη.Θα βοηθήσει όμως.

    Ταραμπίκος Δημήτριος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Νέο Φάληρο

  • Καλησπέρα σας, τόσο το PRP όσο και η PROLOTHERAPY είναι τεχνικές αναγεννητικές που σε βάθος χρόνου και επαναλήψεων οδηγούν στη δημιουργία καινούργιων ινών κολλαγόνου σε τένοντες και συνδέσμους προς αποκατάσταση των βλαβών. Το βασικό ωστόσο σε σας είναι ότι έχετε έναν λειτουργικό ώμο. Σίγουρα η χρήση οποιασδήποτε τεχνικής από τις δύο θα προσφέρει βελτίωση της εικόνας του τένοντα.
    Είμαι στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε πληροφορία.
    Ευχαριστώ
    Κάπλας Απόστολος, Φυσίατρος

    Κάπλας Απόστολος

    Φυσίατρος

    Αμπελόκηποι

  • οχι η πλήρη ρήξη θέλει χειρουργείο η μερική θα μείνει μερική μεχρι να γίνει πλήρης

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Μάλλον όχι

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Η χρήση βιολογικών παραγόντων (prp) έχει θέση στη θεραπεία της βλάβης του συγκεκριμένου τένοντα

    Διακάτος Ανδρέας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ηλιούπολη

  • Ναι είναι πιθανόν να θεραπευτεί με χρήση βιολογικών παραγόντων και βλαστοκυττάρων.
    Εξαρτάται βέβαια από το μέγεθος τις βλάβης πάντα.

    Αμοργιανός Χριστόδουλος

    Χειρουργός Ορθοπαιδικός - Ειδικός Μικροχειρουργός- Ιατρείο Παρεμβατικού πόνου

    Ψυχικό

  • Ναι θεραπεύεται με prp και με prolotherapy.

    Μαλάκου - Ροντούλη Δήμητρα

    Φυσίατρος

    Λάρισα