• Βλαστοκύτταρα (Πλάσμα πλούσιο σε αιμοπετάλια)
  • Υποβλήθηκε 15/12/2022

Είμαι 73 ετών. Πριν από 4 μήνες χτύπησα το δεξιό γόνατο και στη συνέχεια επειδή στηριζόμουν στο αριστερό, είχε ως αποτέλεσμα να επιβαρύνω πολύ και το αριστερό, που πονάει πλέον περισσότερο απο το δεξιό. Η ακτινογραφία γράφει: οστεοαρθριτικές-σκληρυντικές αλλοιώσεις γονάτων. Υψικόρυφα μεσογληνια φύματα. Ελάττωση του μεσάθριου διαστήματος στην δεξιά άρθρωση. Η ερώτησή μου είναι: θα με βοηθούσε θεραπεία με βλαστοκύτταρα; Ευχαριστώ.

41 ειδικοί απάντησαν

  • Καλημέρα σας. Το θέμα που αντιμετωπίζετε είναι σύνηθες, να εκδηλώνονται τα προβλήματα που κρύβονται σε ένα σκέλος όταν χτυπάμε το άλλο. Το κακό είναι ότι στην περίπτωαή σας και χωρίς να έχουμε δεί την ακτινογραφία έχετε οστεοαρθρίτιδα. Η θεραπεία με βλαστοκύτταρα θα μπορούσε δυνητικά να σας βοηθήσει αλλά γίνεται μόνο σε χειρουργείο και η έγχυση εντός του οστού. Δεν είναι το ίδιο με PRP, τα οποία γίνονται στο ιατρείο και η έγχυση στην άρθρωση

    Σάσαλος Γρηγόριος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Γαλάτσι

  • Η ακτινογραφία σε μονοποδικη φόρτιση στο γόνατο βοηθά για να γίνει σταδιοποίηση της βλάβης.εκχυσεις υαλουρονικου οξέως ή ,prp

    Βλαχόπουλος Διονύσιος

    Ορθοπαιδικός χειρουργός - Τραυματολόγος

    Πύργος

  • οι αναγεννητικές θεραπείες (PRP, βλαστοκύτταρα) μπορούν να έχουν ιδιαίτερη αξία για την αντιμετώπιση της οστεοαρθρίτιδας, αλλά αφού γίνει πλήρης απεικονιστικός ελεγχος (ακτινογραφίες και ενδεχομένως μαγνητική τομογραφία), ώστε να γίνει σαφής σταδιοποίηση της οστεοαρθρίτιδας και να διαγνωσθούν τυχόν υποκειμενα προβήματα (πχ παθολογία μηνίσκων, επιγονατίδος, χιαστών-πλαγίων συνδέσμων) που μπορεί να χρηζουν ειδικής αντιμετώπισης

    Κεραμάρης Νικόλαος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Πλατεία Μαβίλη

  • Δυστυχώς η θεραπεία σας θα πρέπει να καθοριστεί συνυπολογίζοντας πλήθος παραγόντων κ όχι μόνο το αποτέλεσμα (πόρισμα) μιας απλής ακτινογραφίας

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Καλό θα ταν να γινει και μια μαγνητικη για να δείτε αν υπάρχει δυναμικό αποκαταστασης απο το prp. Για να μην το κάνετε χωρις λόγω κοινως

    Μπέκας Γεώργιος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Παγκράτι

  • ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΝΑ ΔΕΙ ΟΡΘΟΠΑΙΔΙΚΟΣ ΤΙΣ ΑΚΤΙΝΟΓΡΑΦΙΕΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΚΤΙΜΗΣΕΙ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΤΗΣ ΦΘΟΡΑΣ

    Μπογιόπουλος Ανδρέας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ιωάννινα

  • Η χρήση βλαστοκυττάρων προσφέρει ένα άριστο μακροπρόθεσμα αποτέλεσμα όμως πάντα παίζει ρόλο ο βαθμός της οστεοαρθρίτιδας. Για άμεσα αποτελέσματα γίνεται χρήση υαλουρονικού οξέος με έγχυση στη πάσχουσα περιοχή για να εκμηδενίσουμε τις τριβές στα μεσάρθρια διαστήματα και σε δεύτερο χρόνο θα μπορούσε να γίνει θεραπεία με βλαστοκύτταρα.

    Με εκτίμηση

    Σιώπης Χρήστος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Θα σας βοηθούσε φυσικά , αλλά όχι στον βαθμό και την διάρκεια που θα βοηθούσε σε μία άρθρωση με μικρότερο βαθμό χονδροπάθειας.

    Φλώρος Ευάγγελος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Η ΕΓΧΥΣΗ ΜΕ ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ ΔΕΝ ΘΑ ΒΟΗΘΟΥΣΕ ΤΟΣΟ. ΛΟΓΩ ΤΩΝ ΟΣΤΕΟΑΡΘΡΙΤΙΚΩΝ ΑΛΛΟΙΩΣΕΩΝ Η ΕΝΔΕΙΞΗ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΕΓΧΥΣΗ ΥΑΛΟΥΡΟΝΙΚΟΥ ΟΞΕΟΣ ΣΕ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ ΜΕ PRP. Ο ΣΥΝΔΘΑΣΜΟΣ ΑΥΤΟΣ ΟΠΩΣ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΟΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΜΕΛΕΤΕΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΥΕΡΓΕΤΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΠΟΝΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗΣ ΤΗΣ ΕΞΕΛΙΞΗΣ ΤΗΣ ΟΣΤΕΟΑΡΘΡΙΤΙΔΑΣ

    Παπουλίδης Νικόλαος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Μαρούσι

  • Η θεραπεία με έγχυση βλαστοκυττάρων δεν είναι κατάλληλη για αυτό που περιγράφετε.

    Πετρίδης Γρηγόριος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Μαρούσι

  • Ίσως βοηθήσει παροδικά για μικρό χρονικό διάστημα Σε αυτές τις περιπτώσεις χρειάζεται μια μαγνητική τομογραφία για καλύτερο έλεγχο του γόνατος

    Τριανταφυλλίδης Παντελής

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Γαλάτσι

  • Πιθανώς να σας βοηθήσει. Πριν φτάσετε στα βλαστοκύτταρα, θα πρότεινα περιορισμό καταπόνησης του αριστερού ποδιού (ενδεχομένως χρήση μιας πατερίτσας) και φυσικοθεραπεία.

    Φωτόπουλος Βασίλειος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ορθοπαιδικός

    Μαρούσι

  • Σύμφωνα με τα στοιχεία που αναφέρετε, πάσχετε από οστεοαρθρίτιδα δεξιού γόνατος.
    Η θεραπεία της οστεοαρθρίτιδας περιλαμβάνει φαρμακευτική αγωγή, ενέσιμες θεραπείες, φυσικοθεραπεία και σε προχωρημένες περιπτώσεις χειρουργική αποκατάσταση.
    Η επιλογή της θεραπείας εξαρτάται από το στάδιο - βαρύτητα της οστεοαρθρίτιδας.
    θα πρέπει να γίνει εκτίμηση της κλινικής εικόνας και των ακτινογραφιών και μετά να αποφασιστεί η κατάλληλη θεραπεία.
    Η έγχυση PRP ή βλαστοκυττάρων αποτελεί μια σύγχρονη και αρκετά αποτελεσματική θεραπεία όταν γίνει σωστή επιλογή με βάση τα παραπάνω.
    Στη διάθεση σας για οποιαδήποτε απορία .

    Λάλλος Στέργιος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Αγία Παρασκευή

  • Καλησπέρα σας. Νομίζω ότι οι ακτινογραφίες και η χρονική διάρκεια των συμπτωμάτων σας δίνουν την απάντηση για την θεραπεία. Υπάρχουν και άλλες λύσεις μη χειρουργικές. Τα Βλαστοκύτταρα μπορεί να βοηθήσουν συγκεκριμένους ασθενεις

    Διακάτος Ανδρέας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ηλιούπολη

  • Καλησπέρα σας. Εαν το γόνατό σας δεν έχει μαζέψει πολύ υγρό (ώστε να πρέπει να παροχετευθεί) μπορείτε να κάνετε θεραπεία και με βλαστοκύτταρα και με πλάσμα (prp). Αυτές οι θεραπείες έχουν πολύ καλό αποτέλεσμα όταν η οστεοαρθρίτιδα είναι αρχικού σταδίου λαι όχι προχωρημένη.

    Αναγνώστου Αντώνιος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Θα πρέπει να δώ την ακτινογραφία του γόνατος και μάλιστα να ειναι σε ορθια θέση και σε μονοποδική στήριξη για να μπορέσω να σας απαντήσω

    Χριστοδούλου Αναστάσιος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Καλημέρα σας. Η απάντηση στο ερώτημα σας είναι όχι διότι το πρόβλημά σας είναι μηχανικής αιτιολογίας λόγω εκφυλισης των δομών της άρθρωσης του γόνατος, η οποία παρεμβαίνει στη στατικοτητα όσο και στην κινητικότητα της άρθρωσης. Η επιστημονική μου θέση είναι να στραφειτε σε αλλού είδους θεραπείες που θα αποσκοπούν στη μείωση του πόνου και την ενδυνάμωση των μυών που σταθεροποιουν την άρθρωση.

    Κυριαζή Ολυμπιάδα (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Φυσίατρος

    Πεδίον του Άρεως

  • Καλησπέρα σας.
    Αυτό που περιγράφει το πόρισμα της ακτινογραφίας σας ειναι η λεγόμενη εκφυλιστική Οστεοαρθρίτιδα. Η οστεοαρθρίτιδα είναι η πιο κοινή μορφή αρθρίτιδας . Στην πραγματικότητα το 75% των ατόμων ηλικίας >55 ετών παρουσιάζουν κάποιου είδους αλλοιώσεις του αρθρικού χόνδρου, κάτι που μπορεί να διαγνωσθεί ακόμα και από μια απλή ακτινογραφία. Οι περισσότεροι από αυτούς τους ασθενείς όμως δεν έχουν καθόλου συμπτώματα. Όταν όμως παρουσιάζεται πόνος ή δυσκαμψία στην άρθρωση αυτό μπορεί να σημαίνει ότι η νόσος της οστεοαρθρίτιδας εξελίσσεται.

    Η θεραπεία στην οποία αναφέρεστε, τα βλαστοκύτταρα, ειναι μια βιολογική θεραπεία με
    ... Διάβασε περισσότερα

    Δρ. Πισκοπάκης Νικόλαος & Συνεργάτες

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα σας. Πιθανών ναί. Τίποτα δέν είναι σίγουρο. Ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός και αντιδρά διαφορετικά. Παίζει ρόλο και ποιά μέθοδο βλαστοκυττάρων θα χρησιμοποιήσει ο θεράπων ορθοπαιδικός σας. Πιό καλά είναι να γίνει πρώτα θεραπεία με συμβατικά μέσα και μετά, άν αυτό δέν αποδώσει , πράγμα σπάνιο, να γίνει η προσπάθεια με βλαστοκύτταρα.

    Μυλωνάς Χρύσανθος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Τραυματιολόγος

    Ανάβυσσος

  • ΣΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΑ Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΥΑΛΟΥΡΟΝΙΚΟ ΟΞΥ

    Ανδρεόπουλος Ασημάκης

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ίλιον

  • Καλημέρα σας,
    Από ό,τι καταλαβαίνω υποφέρετε από οστεοαρθρίτιδα Δεξιά και από αντιρροπιστική υπερφόρτιση του Αριστερού γόνατος. Το PRP μπορεί υπό προυποθέσεις να βοηθήσει και να ελαττώσει πολύ τον πόνο. Eίμαι στη διάθεσή σας για να συζητήσουμε όλες τις θεραπευτικές επιλογές.

    Τολιόπουλος Αλέξανδρος MD M.Sc. (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Φυσίατρος - Αθλητίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Θα μπορούσε να βοηθήσει η θεραπεία με βλαστοκύτταρα ,όπως επίσης οι ενέσεις με PRP ή υαλουρονικό οξύ (ενδοαρθρικές ενέσεις).Πάντα βέβαια με την εξέταση από ειδικό.Ολες αυτές οι θεραπείες βελτιώνουν τα συμπτώματα αλλά δεν θεραπέυουν το πρόβλημα της οστεοαρθρίτιδας.

    Πανδής Βασίλειος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Κέρκυρα

  • Αναλογως της καταστασης του γονατος προ του χτυπηματος . Σιγουρα ομως θα βοηθησει την αναπλαση μερους του αρθρικου χονδρου που εχει επιβαρυνθει.

    Παθιάκης Ιωάννης

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Περιστέρι

  • Καλημέρα σας. Προς Θεού ! Σε οστεοαρθριτικες αλλοιώσεις, καμία θέση δεν έχει η θεραπεία που αναφέρατε.

    Σαλαμαλίκης Νικόλαος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Περιστέρι

  • ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ,
    ΟΧΙ ΔΕΝ ΘΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ, ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΞΕΚΑΘΑΡΑ ΣΑΣ ΤΟ ΓΡΑΦΩ.
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

    Τριανταφυλλόπουλος Γεώργιος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Περιστέρι

  • Καλημέρα εάν η οστεαρθριτιδα είναι αρχόμενη προς μέσου βαθμού, αυτό θα το δούμε στην ακτινογραφία, τότε ναι θα βοηθούσε η θεραπεία με βλαστκύτταρα

    Πεντάζος Παναγιώτης - Νεκτάριος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Κολωνάκι

  • Με βάση την ηλικία σας και τα ακτινολογικά ευρήματα είναι μάλλον απίθανο να βοηθηθείτε από μια τέτοια θεραπεία. Σαφώς βέβαια η εικόνα και η κλινική εκτίμηση από έναν ειδικό θα σας απαντήσει στο ερώτημα ποιά είναι η ενδεδειγμένη θεραπεία.

    Γεωργούλης Στυλιανός

    Χειρουργός Ορθοπαιδικός - Τραυματολόγος

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα σας.

    Η ένδειξη εφαρμογής θεραπείας βλαστοκυττάρων για οστεοαρθρίτιδα γόνατος έχει άμεση σχέση με το στάδιο της νόσου.

    Σε γενικές γραμμές υπάρχει νόημα εφαρμογής της θεραπείας σε οστεοαρθρίτιδα αρχικού έως και μεσαίου σταδίου σε μια προσπάθεια επιβράδυνσης της εξέλιξης της νόσου.

    Τζινιέρης Νικόλαος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Πλατεία Μαβίλη

  • Καλησπέρα σας,

    Εξαρτάται από το βαθμό της οστεοαρθρίτιδας. Σε ακτινολογικές βλάβες πρώτου ή δευτέρου βαθμού (ήπιου έως μετρίου βαθμού οστεοαρθρίτιδα), η βιολογική θεραπεία με έγχυση αυτόλογου πλάσματος, πλούσιου σε αιμοπετάλια (PRP), μπορεί να σας βοηθήσει (το ποσοστό επιτυχίας εξαρτάται από τον βαθμό φθοράς του γόνατος). Το PRP είναι η μόνη βιολογική θεραπεία αλλά και η μόνη, γενικά, θεραπεία ενδαρθρικών εγχύσεων για την οστεοαρθρίτιδα γόνατος που είναι evidence-based θεραπεία (δηλαδή επιστημονικά τεκμηριωμένη από σειρά κλινικών μελετών) και υπάρχει consensus (συμφωνία) μεταξύ των Ευρωπαίων ειδικών (οδηγίες εκδόθηκαν στο τελευταίο Ε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Μαλαχιάς Μιχαήλ-Αλέξανδρος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Χαλάνδρι

  • Καλησπέρα σας. Το αν τα βλαστοκύτταρα έχουν λόγω σαν θεραπεία για μια πάθηση του γονατος την απάντηση μπορεί να την δώσει μόνο η μαγνητική. Και αυτό αφορά για θεραπεία με βλαστοκύτταρα από μυελό. Οι θεραπείες με αιμοπετάλια PRP δεν έχουν καμία οφείλεια σύμφωνα με πρόσφατες μελέτες. Η ηλικία σας όμως είναι ένας αρνητικός παράγοντας για την επιτυχία μιας τέτοιας θεραπείας εφόσον έχει νόημα να γίνει.

    Μιμίδης Γεώργιος - Ευάγγελος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Πετρούπολη

  • Βεβαίως και θα βοηθήσει την αρθρίτιδα που ξεκίνησε.

    Παυλίδης Ιωάννης

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Αχαρνές

  • Γενικά , Ναι θα βοηθούσε μια ενδοαρθρική έγχυση πλάσματος , ( PRP ) , αλλά από προσωπική εμπειρία και θα βοηθούσε περισσότερο μια έγχυση καλής ποιότητας Γυαλουρονικύ οξέος , και ακόμα καλύτερα συνδιασμός και των δύο , Βέβαια η απόφαση της θεραπείας που ακολουθεί κρίνεται μετά από κλινική εξέταση και ακτινολογική , και εν συνέχεια αποφασίζει ο θεράπων ορθοπαιδικός την κατάλληλη θεραπεία που πρέπει να ακολουθήσει ο ασθενής .

    Μασούντ Μαμούν

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Αμπελόκηποι

  • Εξαρτάται απο τον βαθμό - στάδιο της αρθρίτιδας και την κλινική εικόνα.Η ενδαρθρικη εγχυση με υαλουρονικό, επίσης εχει πιθανά ένδειξη.

    Καλός Νικόλαος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Νέο Ψυχικό

  • Περισσότερο θα σας βοηθούσε σαν συντηρητική θεραπεία πρώτης επιλογής η έγχυση με υαλουρονικό οξύ στο γόνατο.Τα βλαστοκύτταρα σε ανθρώπους μεγαλύτερης ηλικίας χάνουν κάπως τη δυναμική τους. Λάθος δεν είναι πάντως να δοκιμάσετε και βλαστοκύτταρα ή άλλη βιολογική θεραπεία.

    Παπαδόπουλος Παναγιώτης

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Αθλητίατρος

    Γλυφάδα

  • Θεωρητικά θα μπορούσε να σας βοηθήσει…Χρειαζεται όμως προσεκτική αξιολόγηση της κατάστασης σας απο Ορθοπαιδικό Χειρουργό για να επιλεγεί η πιο κατάλληλη θεραπεία…

    Ηλίας Απόστολος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Γλυφάδα

  • Oλικη αρθροπλαστικη

    Παρασκευάκος Γρηγόριος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Νίκαια

  • Θα μπορούσε να βοηθήσει αυτή η θεραπεία !! Καλό θα ήταν να δω σε τι επίπεδο είναι η αρθρίτιδα που είναι το γόνατο σας για να έχω καλύτερη εικόνα και αποψη

    Αθανασάκης Θεόδωρος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ηράκλειο Κρήτης

  • αφού τα συμπτώματα άρχισαν πρόσφατα και η αρθριτιδα δεν είναι προχωρημένη σίγουρα θεραπεία με ενδοαρθιλες εγχυσεις υαλουρωνικου η συμπυκνωμενα αιμοπετάλια PRP θα μπορούσε να βοηθήσει

    Μάντσης Λάζαρος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας, η θεραπεία με βλαστοκύτταρα μπορεί να αποδώσει πολύ καλά αποτελέσματα σε αρχομένες αλλοιώσεις Οστεοαρθρίτιδας.Στη δική σας περίπτωση θεωρώ ότι τα αιμοπετάλια θα είχαν καλύτερο αποτέλεσμα.

    Dr. Τάταρης Νικόλαος

    Ορθοπαιδικός

    Περιστέρι

  • Για το αριστερό πιθανόν. Το δεξιό φαίνεται ότι έχει οστεοαρθρίτιδα. Ευχαριστούμε!

    Δρ. Κασιμάτης Γεώργιος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Νέο Ηράκλειο

  • Είναι μια επιλογή, αλλά έχει καλύτερα αποτελέσματα στα αρχόμενα στάδια της οστεοαρθρίτιδας. Για να υπάρχει μια σαφή απάντηση πρέπει να υπάρχει κλινικη εξέταση και αξιολόγηση του ακτινολογικού ελέγχου. Η αντιμετώπιση άλλωστε είναι πάντα εξατομικευμένη.

    Αλεξίου Κωνσταντίνος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Λάρισα