• Βλαστοκύτταρα (Πλάσμα πλούσιο σε αιμοπετάλια)
  • Υποβλήθηκε 14/08/2023

Η πρόσκρουση ώμου θεραπεύεται με prp?

10 ειδικοί απάντησαν

  • Εξαρτάται απο το πόσο μικρός σε χιλιοστά είναι ο χώρος κάτω απο το ακρώμιο. Εάν δεν είναι η στένωση σοβαρού βαθμού τότε ίσως το prp βοηθήσει αλλιώς είναι αναγκαία η χειρουργική επέμβαση για να λυθεί το πρόβλημα οριστικά

    Διακάτος Ανδρέας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ηλιούπολη

  • Η πρόσκρουση είναι μηχανικό φαινόμενο και δεν θεραπεύεται με ένεση. Οι ενέσεις κορτιζόνης μπορεί να απαλύνουν τον πόνο και να διευκολύνουν τη φυσιοθεραπεία, που είναι το σημαντικότερο βήμα προς την αποκατάσταση. Το prp δεν έχει ισχυρές ενδείξεις για αυτό το πρόβλημα.

    Κωστάκος Θωμάς

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Χαλάνδρι

  • Όχι,ίσως μια μικρή ύφεση συμπτωμάτων αλλά αν έχετε υπακρωμιακη προστριβή δεν θα γίνετε καλα

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Ναι αλλά κι με προλοθεραπεια έχετε παραπάνω πιθανότητες να θεραπευθεί , στοχεύει ενδοαρθρικα και περιαρθρικα

    Μαλάκου - Ροντούλη Δήμητρα

    Φυσίατρος

    Λάρισα

  • Η προσκρουση είναι μία γενικευμένη έννοια .Αυτό που έχει σημασία είναι πόσο έχουν επηρεαστεί σημαντικά στοιχεία μέσα ατην άρθρωση του ώμου,όπως ο επιχείλιος χόνδρος ή ο τένοντας του υπερακανθίου.Το prp όταν γίνεται σωστά ,έχει μεγάλο ποσοστό επιτυχίας.

    Ταραμπίκος Δημήτριος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Νέο Φάληρο

  • Καλησπέρα σας!!!! Οχι δυστυχως δεν μπορεί να αντιμετωπιστεί με prp

    Παπουλίδης Νικόλαος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Μαρούσι

  • Το σύνδρομο υπακρωμιακής προστριβής, κοινώς η πρόσκρουση των τενόντων που κινούν το βραχιόνιο με μια δομή της ωμοπλάτης που ονομάζεται ακρώμιο, είναι ένα μηχανικό πρόβλημα του ώμου. Είναι αποτέλεσμα είτε διαταραχής της κινητικότητας αρθρώσεων της ωμικής ζώνης, είτε παραλλαγής της ανατομίας του ακρωμίου. Η αντιμετώπιση απαιτεί κυρίως φυσικοθεραπεία, ενδυνάμωση συγκεκριμένων μυϊκών ομάδων, τροποποίηση καθημερινών δραστηριοτήτων. Αν όλα αυτά αποτύχουν τότε τη λύση τη δίνει η χειρουργική αντιμετώπιση. Φάρμακα και άλλες παρεμβάσεις μπορεί να βοηθήσουν αλλά δεν διορθώνουν το αίτιο της πρόσκρουσης.

    Με εκτίμηση,
    Μανθάς Σπύρος
    Ορθοπα
    ... Διάβασε περισσότερα

    Μανθάς Σπύρος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Κηφισιά

  • Βελτιώνεται αλλα αν η πρσκρουση εχει σχεση με ανατομικό προβλημα,δηλαδη ακουμπαει και τριβεται ο τενοντας κατω απο το ακρωμιο αυτο θελει χειρουργικη επεμβαση

    Πανδής Βασίλειος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Κέρκυρα

  • Όχι. Χρειάζεται πλήρη έλεγχο και ανάλογα με το πρόβλημα την κατάλληλη θεραπεία.

    Μυλωνάς Χρύσανθος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Τραυματιολόγος

    Ανάβυσσος

  • Η πρόσκρουση ώμου είναι μία ανατομική διαταραχή. Αν έχετε τέτοιο πρόβλημα, όλες οι συντηρητικές θεραπείες ανακουφίζουν. Αν όμως έχετε έντονη ανατομική ειδιαιτερότητα, μόνον χειρουργικά τακτοποιείται. Επίσης μην εντυπωσιάζεστε από τις λέξεις. Καλό θα ήταν να σας ελέγξω από κοντά.

    Στατήρης Σπυρίδων

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός