• Βελονισμός
  • Υποβλήθηκε 07/11/2022

Τι θεραπεύει ο βελονισμός;

17 ειδικοί απάντησαν

  • Νεύρο παθητικές η ψυχοσωματικές ασθενειες

    Αντωνιάδης Γεώργιος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Πάφος

  • Πάρα πολλές παθήσεις σωματικές και ψυχιατρικές.

    Μυλωνάς Χρύσανθος

    Βελονιστής

    Ανάβυσσος

  • Καλησπέρα.
    Ο βελονισμός είναι μια πανάρχαια μέθοδος που εφάρμοζαν οι αρχαίοι Κινέζοι και οι αρχαίοι Έλληνες στην ιατρική τους.
    Βασίζεται στην βαθιά γνώση που κατείχαν για τον τρόπο που συνδέονται τα όργανα και τα συστήματα μεταξύ τους,καθώς και την σωστή διαχείριση της ζωτικής ενέργειας από τον οργανισμό, από και προς όλα τα υπεύθυνα κέντρα ώστε να λειτουργεί ομαλά.
    Η ομαλή λειτουργία του οργανισμού συνιστά , αυτό που ονομάζουμε υγεία.
    Όταν υπάρχει κάποια ανωμαλία ή μπλοκάρισμα που οδηγεί στην ασυνεννοησία (ας μου επιτραπεί η έκφραση)των οργάνων,τότε αυτό οδηγεί σε ασθένεια αφού φέρνει ανισορροπία στον τρόπο δράσης της ενέργει
    ... Διάβασε περισσότερα

    Μαρκάκη Χαρά

    Βελονίστρια Ομοιοπαθητικός

    Μοσχάτο

  • 1) Κεφαλαλγία
    2) Ημικρανία
    3) Νευραλγία του τριδύμου και παράλυση του προσωπικού νεύρου
    4) Πονόδοντος
    5) Μεσοπλεύριος νευραλγία
    6) Πόνοι αυχενικής μοίρας της σπονδυλικής στήλης
    7) Πόνοι των αρθρώσεων άνω και κάτω άκρων
    8) Ισχιαλγία
    9) Οσφυαλγία
    10) Οστεοαρθρίτιδα
    11) Μυαλγία
    12) Ινομυαλγία
    13) Αθλητικές κακώσεις

    Ψυχοσωματικές παθήσεις:
    1) Ψυχολογική αστάθεια
    2) Αϋπνία
    3) Φοβία
    4) Μελαγχολία
    5) Κατάθλιψη
    6) Άγχος
    7) Εθισμοί (κάπνισμα, αλκοόλ, χρήση ουσιών)

    Νευρολογικές παθήσεις:
    1) Παράλυση άνω και κάτω άκρων
    2) Ασθένειες με σπασμούς
    3) Σύ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Δεβεκούζου Δημήτρης

    Βελονιστής

    Παλαιό Φάληρο

  • Ο βελονισμός ως συμπληρωματική «θεραπεία» μπορεί να βοηθήσει σε αρκετές περιπτώσεις ( πχ διακοπή καπνίσματος , απώλεια κιλών , οστεοαρθριτιδα )

    Τσερώνης Δημήτριος

    Ρευματολόγος

    Περιστέρι

  • μυοσκελετικές παθήσεις, φλεγμονές των αρθρώσεων.

    Φλώρος Ευάγγελος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Ο ΒΕΛΟΝΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΤΕΧΝΙΚΗ ΠΟΥ ΔΥΣΧΕΡΑΙΝΕΙ ΤΗ ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΤΗΣ ΑΙΣΘΗΣΗΣ ΤΟΥ ΠΟΝΟΥ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΕΓΚΕΦΑΛΟ...

    Ηλίας Απόστολος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Γλυφάδα

  • Ο βελονισμός έχει αποδειχθεί ότι μειώνει τις ανάγκες σε αναλγητικά φάρμακα σε περιπτώσεις αυχεναλγίας , οσφυαλγίας και χρόνιου πόνου. Όμως θεωρείται μια εναλλακτική μέθοδος θεραπείας κ πρέπει να ακολουθείται μετά από κατεύθυνση από κάποιο γιατρό αν αποτύχουν η αντενδεικνυνται άλλες μέθοδοι θεραπείας.

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Καταστάσεις χρόνιου πόνου, όπως πχ. χρόνια οσφυαλγία

    Δρ. Κασιμάτης Γεώργιος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Νέο Ηράκλειο

  • Ο βελονισμός από την εμπειρία μου έχει πολύ καλά αποτελέσματα σε παθήσεις του μυοσκελετικού (αθλητικές κακώσεις, ινομυαλγία) αλλά και στον νευροπαθητικό πόνο (νευραλγία τριδήμου). Τα αποτελέσματα είναι πολύ πιο θεαματικά στις οξείες, παρά στις χρόνιες καταστάσεις. Επίσης σε καταστάσεις στρες και γενικά σε κάθε είδους πόνο (π.χ. κωλικούς νεφρού). Πάντα πρέπει να υπάρχει μία διάγνωση από εξειδικευμένο γιατρό για το σύμπτωμα ώστε να μην καθυστερήσει η διάγνωση κάποιας πιθανής σοβαρής νόσου.

    Τζαχρήστα Ελένη

    Βελονιστής

    Μαρούσι

  • Αποτελεί μια ολοκληρωμένη θεραπευτική τεχνική, η οποία βασίζεται στην ανώδυνη τοποθέτηση βελονών σε σαφώς καθορισμένα σημεία του δέρματος. Στοχεύει στην θεραπεία λειτουργικών αναστρέψιμων συμπτωμάτων.Βοηθάει σε πόνους που αφορούν:
    1) Κεφαλαλγία
    2) Ημικρανία
    3) Μεσοπλεύριος νευραλγία
    4) Πόνοι αυχενικής μοίρας της σπονδυλικής στήλης
    5) Πόνοι των αρθρώσεων άνω και κάτω άκρων
    6) Ισχιαλγία
    7) Οσφυαλγία
    8) Οστεοαρθρίτιδα
    9) Μυαλγία
    10) Ινομυαλγία
    11) Αθλητικές κακώσεις

    Αλεξίου Κωνσταντίνος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Λάρισα

  • Καλημέρα σας. Ο βελονισμός μπορεί να εφαρμοστεί σε όλο το φάσμα των παθήσεων της Ιατρικής. Σε αρκετές παθήσεις επιφέρει θεραπεία, σε άλλες παθήσεις βοηθά να γίνουν τα συμπτώματα πιό ήπια, έτσι ο ασθενής να έχει, κατά το δυνατόν, μια πιό ήρεμη ζωή.

    Μυλωνάς Χρύσανθος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Τραυματιολόγος

    Ανάβυσσος

  • ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ ΘΕΡΑΠΕΥΕΙ ΤΟΝ ΧΡΟΝΙΟ ΠΟΝΟ ΠΧ ΣΤΟΝ ΑΥΧΕΝΑ , ΤΟ ΣΤΡΕΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΙΝΟΜΥΑΛΓΙΑ

    Δερμιτζάκης Εμμανουήλ

    Ειδικός Ρευματολόγος

    Καλαμαριά

  • Χωρις να υιοθετείται απο την σύγχρονη Δυτική διαγνωστική ιατρική ο βελονισμός αξίζει να αναφέρουμε για ιστορικούς λόγους πως αποτελεί μια απο τις τεχνικές της παραδοσιακής κινέζικης ιατρικής και πιστεύεται πως μπορεί να χρησιμοποιηθεί τόσο για την θεραπεία της ατοπικής δερματίτιδας οσο και για της θεραπεία της ψωρίασης

    Μπαφίλιας Παναγιώτης

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Καλλιθέα

  • Χρόνιο πόνο, Τενοντοπάθειες, οσφυαλγία, Επικονδυλίτιδα αγκώνα.

    Παυλίδης Ιωάννης

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Αχαρνές

  • Ο βελονισμός αποτελεί εναλλακτική συντηρητική μέθοδος θεραπείας η οποία προέρχεται από την παραδοσιακή κινεζική ιατρική. Συγχρόνως αποτελεί μία σύγχρονη επιστημονική προσέγγιση τα ιδιαίτερα ευεργετικά αποτελέσματα της οποίας η δυτική σύγχρονη σκέψη τα αποδίδει σε επιστημονικά στηριζόμενες νευροφυσιολογικές θεωρίες.
    Ο βελονισμός έχει ιδιάτερα ευεργετικά αποτελέσματα σε μία σειρά παθήσεων όπως:
    Οσφυαλγία
    Ισχιαλγία
    Αυχεναλγία
    Πόνος στο Γόνατο
    Περιαρθρικές Παθήσεις του Ώμου
    Επικονδυλίτιδα του Αγκώνα
    Διάστρεμμα της Ποδοκνημικής
    Ρευματοειδής Αρθρίτιδα
    Ινομυαλγία
    Κεφαλαλγίες
    Ημικρανίες
    Μετεγχειρητι
    ... Διάβασε περισσότερα

    Αγγουλές Αντώνιος

    Ορθοπαιδικός

    Νέο Ψυχικό

  • Ινομυαλγια ήπια οστεοαρθρίτιδα διακοπή καπνίσματος παχυσαρκία

    Γεωργιάδης Αθανάσιος

    Ρευματολόγος

    Ιωάννινα