• Αυχενικό σύνδρομο
  • Υποβλήθηκε 08/05/2024

Με πονάει ο αυχένας μου, έχω πάει σε ορθοπαιδικο ο οποίος μου έδωσε κάποιες φυσικοθεραπειες αλλά μου είπε ότι αυτό που έχω δεν είναι κάτι σοβαρό και ότι το έχουν πολύ άνθρωποι γενικότερα, απλώς τώρα έχω πολύ συχνή αστάθεια και σαν ιλιγγο σχεδον καθε μερα. Θα ήταν καλό να πάω σε έναν νευρολογο;

6 ειδικοί απάντησαν

  • Θα ήταν καλό να κάνετε τις φυσικοθεραπείες κ να ζητήσετε ασκήσεις κ καθοδήγηση από τον θεραπευτή σας αν Πάρολαθτα δεν δείτε βελτίωση δείτε έναν όρλ κ μετά έναν νευρολογο

    Αθανασιάδου Σοφία

    Φυσικοθεραπευτής

    Αιγάλεω

  • Καλησπέρα σας! αυτές οι αστάθειες πόσο καιρό κρατάνε, συνδυάζονται με ζαλάδες η με άλλα συμπτώματα του αυχένα;; Αν δεν συνδυάζονται θα έλεγα πρώτα να επισκεφθείτε έναν ΩΡΛ γιατί μπορεί να προέρχεται από τον λαβύρινθο ή από μετακίνηση κρυστάλλων στο αυτί. ΑΝ φυσικά δεν έχει σχέση με τον αυχένα.
    Αν συνδυάζεται με τον αυχένα ξεκίνηστε κανονικά τις φυσικοθεραπείες και βλέπετε.
    Καλή συνέχεια και περαστικά σας! Αν θέλετε περισσότερες πληροφορίες καλέστε μας στο τηλέφωνο!

    Παπαστρατής Ηλίας

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • ΚΑΛΗΜΕΡΑ! ΝΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΘΑ ΗΤΑΝ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΕΙΤΕ ΣΕ ΕΝΑ ΝΕΥΡΟΛΟΓΟ.

    Κεμερίδου Αικατερίνη

    Φυσικοθεραπευτής

    Νέα Ιωνία

  • Κάνετε φυσικοθεραπείες (όχι μόνο μηχανήματα) και θα δείτε την πορεία της βελτίωσης. Σε γενικές γραμμές εμπιστευθείτε κάποιον που θα σας πάρει ιστορικό και θα κάνει κλινική εξέταση και όχι κάποιον που θα σας κάνει αμέσως μηχανήματα και μόνο αυτά

    Manualphysiotherapy

    Φυσικοθεραπευτής

    Γλυφάδα

  • Θα ήταν καλό να γίνει μια σωστή αξιολόγηση του αυχένα κυρίως από φυσικοθεραπευτή και μια σωστή θεραπευτική προσέγγιση

    Βογιατζής Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Δε θα ήταν λάθος να σας δει κ κάποιος νευρολόγος

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος