• Αυχενικό σύνδρομο
  • Υποβλήθηκε 22/04/2024

Καλησπέρα Υπάρχει περίπτωση αν έχεις πάθει αυχενικό να επιρρεαζεται η όραση σου όπως να τα βλέπεις θολά ή δίπλα;; Επίσης η κορτιζόνη μεντρολ που παίρνω εδώ και 5 μέρες αλλά λίγη δόση έχει τέτοιες παρενέργειες;;

7 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας, πολύ πιθανόν να υπάρχουν άλλοι ιστοί που να είναι η κύρια αιτία τους προβλήματος σας. Όσον αφορά την δοσολογία του φαρμάκου και αν έχει παρενέργειες, καλό θα ήταν να μιλήσετε με τον γιατρό σας.

    Unique Physio Lab (Πέτρος Ανδρέας - Αντωνόπουλος Αναστάσιος Μάριος)

    Φυσικοθεραπευτής

    Μεταμόρφωση

  • Καλησπέρα σας. Θα μπορούσαν να είναι συμπτώματα από τον αυχένα, κυρίως αν υπάρχει ιστορικό τραυματισμού λόγω πτώσης ή τροχαίου στον αυχένα. Δηλαδή τραυματισμό σε σύνδεσμο ή συνδέσμους ή νεύρα του αυχένα!
    Ενδεχομένως παροδικά συμπτώματα σαν αυτά θα μπορούσαν να οφείλονται στην κορτιζόνη!Όμως αν δεν υπάρχει ιστορικό τραυματισμού η πτώσης κλπ στον αυχένα θα πρέπει μάλλον να σας δει κάποιος νευρολόγος.
    Καλή συνέχεια.Αν θέλετε περισσότερες πληροφορίες καλέστε μας στο τηλέφωνο!

    Παπαστρατής Ηλίας

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • Το αυχενικό όπως το λέτε δεν έχει σχέση με θολή όραση ή διπλωπία...ούτε η κορτιζόνη απο όσα ξέρω έχει τέτοιες παρενέργειες

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Μια κεφαλαλγία θα μπορούσε να επηρεάσει την συνολική εικόνα επηρεαζόμενη κάποια ζάλη η ίλιγγο
    Κάποια μαγνητική θα μας έδινε κάποια πληροφορία

    Βογιατζής Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Αποκλείεται η όραση να επηρεάζεται από τον αυχένα.
    Δείτε κάποιο νευρολογο

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Πρέπει να συμβουλευτείτε νευρολόγο

    Δανάλης Κωνσταντίνος

    Φυσικοθεραπευτής

    Γλυφάδα

  • Το αυχενικό δύσκολα να δημιουργεί προβλήματα όρασης...τώρα η κορτιζόνη δεν μπορώ να πω σίγουρα...εκτός αν υπάρχουν κ άλλα θέματα υγείας.μιληστε με τον γιατρό σας

    Αθανασιάδου Σοφία

    Φυσικοθεραπευτής

    Αιγάλεω